Lähes kaikki ennen harmaa kuolleet ihmiset saavat ylösnousemuksen ja tietenkin jt:t päälle.
Ihmisiä on elänyt melkoinen määrä vuosituhansien aikana. Miten ne kaikki mahtuu paratiisiin?
Pelkään että tulee tosi ahdasta. Onko paratiisi täynnä ihan vierekkäin rakennettuja korkeita kerrostaloja, joissa ihmiset (mieluummin useampi) asuvat yksiöissä? Eihän tänne mahduta muuten!
Ihmisiä on elänyt melkoinen määrä vuosituhansien aikana. Miten ne kaikki mahtuu paratiisiin?
Pelkään että tulee tosi ahdasta. Onko paratiisi täynnä ihan vierekkäin rakennettuja korkeita kerrostaloja, joissa ihmiset (mieluummin useampi) asuvat yksiöissä? Eihän tänne mahduta muuten!
Vastaukset 5
Vanhimmat
RE:Paratiisissa ahdasta
miten on? 25.1.2009 klo 06.08
Jo Russell pohdiskeli aikanaan, ylösnouseeko 20 miljardia ihmistä vai kuinka paljon.
Etkö ole kuullut sitä vanhaa juttua siitä että jos joka ihmisella annettaisiin neliömetri maata niin kaikki maailman ihmiset sopisivat seisomaan inarin järven jäälle.
Juolahti mieleen että jos jokaista nykyään elävää kohden on neljä kuollutta, niinkuin väitetään, niin se tekisi viisi järvellistä porukkaa. Ei se kartalla paljolta näytä.
Palonkohan tulisi tlaa kullekin jos maan pinta-ala jaettaisiin tasan kaikkien kesken, onks kukaan laskenut? Mutu oletus on että 1,5.
Yksi hyvä arvio kaikkien ihmisten yhteislukumäärästä on 66 mrd.
Se on jo vanha arvio ja jos lähdetään, että lukumäärä kymmenkertaistuisi olisi siis 10 miljoonan asukkaan kaupungissa sata miljoonaa asukasta, 5 -kaistainen tie olisi 50 -kaistainen, lentoliikenteen 10 -kertaistuminen vaatii jo isompia koneita sekä isompia kenttiä.
Nykytason mukaan. Mutta jos paratiisissa jaettaisiin juttuja kuten kommunismin paratiisissa, tulisi asiat monenkertaistaa, jehovantodistajathan tykkäävät autoista, lentomatkoista, turkiksista jne
Mahdollisuus tietää synti ja varoa sitä, vartiotornin tarkoittamalla tavalla, on ollut hyvin pienellä määrällä ihmisiä. Intiassa joidenkin kieliryhmien harvoilla edustajilla, Kiinan väestöstä samaten vain muutamalla.
Puhumattakaan siitä, että lahkon opit osoittavat tänään vääräksi eilisen oikean.
Tarkoitat ehkä paratiisin asemasta paratiisimaata. Paratiisista kerrotaan Koraanissa. Paratiisimaasta Raamatussa (VT) ja
Jehovan todistajien julkaisuissa.
Jehovan todistajat eivät opeta tietävänsä lukumäärää paratiisimaassa, mutta mielellään KUVITTELEVAT paratiisimaassa asukkaita olevan miljardeja. Se on arvaus; ei tieto.
Jehovan todistajat opettavat maan pysyvän iäti. Tosin se muuttuu kuin uudeksi ja kaikki entinen katoaa tai unohdetaan. Eli heidän opetuksensa mukaan käyössämme on tosiaankin aina vain maapallon kokoinen tila. Tämä opetus on tiukan Raamatullista ja painottuu etenkin Vanhan Testamentin profetioihin. Mielikuvitukselle tai omille päättelyille ei anneta sijaa.
Ilmstyskirjassa puhutaan paljon kriteereistä uudessa asiainjärjestelmässä elämiseen ja sinne pääsemiseen, ja ne ovat todella tiukat. Seula on niin kova kuin mahdollista. Kannattaa ehkä lukea Ilmestyskirjaa ja Matteuksen evankeliumia sekä Paavalin Korinttilaiskirjeitä. Vain harvat valitaan.
Itse päättelen seuraavaa:
Jehovan voima voi ilmetä mielikuvituksellisella tavalla. Mikä estää häntä muuttamasta mittakaavaa esimerkiksi kutistamasta ihmisiä viiden senttimetrin mittaisiksi jne.
Messias sanoo lisäksi, että ylösnousemuksessa ollaan kuin enkelit taivaassa. Käytä siis mielikuvitusta, jos tahdot. Ollaan ehkä valonsäteitä tai fotoneja. Edes apostoli Paavali ei tiennyt tarkalleen millainen ylösnousemusruumis olisi. Hän puhui kuitenkin tähdistä ja muusta sellaisesta. (Korinttolaiskirjeet).
Veeda-kirjat (Krisna-tietoisuus) kertovat kaikilla planeetoilla olevan henkisiä asukkaita.
Ja ehkä myös tähdillä. En ole sen tarkemmin asiaan perhtynyt.
Koraani kertoo paratiisista, joita on vähintään kolme rinnakaista ulottuvuutta. Yksi ulottuvuuksista käsittää koko aurinkokunnan. Auringosta Plutoon. Tilaa siis riittää.
Muuten; Koraani mainitsee paratiisissa olevan maan alta virtaavia puroja. Tähdet ja avaruus lehdessä on viime aikoina ollut juttua eräänlaisista Geysireistä, joita on mukamas löydetty Marsista ja aina Plutosta asti. Vai oliko se Pluton kuusta Kharonista.
KANNATTAA! ehkä pitää jalat kuitenkin maan pinnalla ja lukea tarkoin Johanneksen Ilmestystä, Matteuksen evankeliumia, Jesajan kirjaa sekä tietenkin Jehovan todistajien julkaisuja jne. Sekä itkeä sitä kuinka vaikeaa pelastuminen lopultakin voi olla; pahimmassa tapauksessa?