Evolutionistit usein joko kieltävät geologisten merkkien olemassaolon tai vetoavat niiden vähäisyyteen.
Varsin kiistattoman todisteen meille tarjoaa historiankirjoitus. Mitä sanovat evolutionistit siihen, että vedenpaisumuksesta on kirjoitettu VT:n ohella mm. Koraanissa ja Gilgamesh-eepoksessa? Ei voi olla sokeaa sattumaa, että kaikissa näissä kolmessa teoksessa tapahtumasta kerrotaan.
Mikäli evolutionistit ajattelevat aivoillaan, tulevat he oivaltamaan, että vedenpaisumus on huomattavasti paremmin dokumentoitu historiallinen tapahtuma kuin esimerkiksi satavuotinen sota, uskonpuhdistus tai Neuvostoliiton hajoaminen.
Varsin kiistattoman todisteen meille tarjoaa historiankirjoitus. Mitä sanovat evolutionistit siihen, että vedenpaisumuksesta on kirjoitettu VT:n ohella mm. Koraanissa ja Gilgamesh-eepoksessa? Ei voi olla sokeaa sattumaa, että kaikissa näissä kolmessa teoksessa tapahtumasta kerrotaan.
Mikäli evolutionistit ajattelevat aivoillaan, tulevat he oivaltamaan, että vedenpaisumus on huomattavasti paremmin dokumentoitu historiallinen tapahtuma kuin esimerkiksi satavuotinen sota, uskonpuhdistus tai Neuvostoliiton hajoaminen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Eikös ole erikoista, että muinaiset egyptiläiset, vaikka olivatkin ihan naapurissa, eivät huomanneet kirjata ylös koko tulvaa? Ehkä heillä oli liian paljon kiirettä pyramidiensa kanssa?
Toinen mielenkiintoinen seikka ukko-nooan tulvan kanssa, että samankaltaisia tulvamyyttejä esiintyy *vain* ja *ainoastaan* lähi-idän muinaisten kulttuurien parissa (eikä edes kaikilla niilläkään), kuten esimerkiksi juuri Gilgames-myytti, josta "kristillinen" kulttuurikin oman myyttinsä varasti.
Tulvamyyteistä:
http://ancienthistory.about.com/gi/dynamic/offsite.htm?zi=1/XJ/Ya&sdn=ancienthistory&cdn=education&tm=18&f=10&tt=14&bt=0&bts=0&zu=http://www.dreamscape.com/morgana/titania.htm
Sama lyhyempänä:
http://tinyurl.com/adjulr
Preview:
http://preview.tinyurl.com/adjulr
Lisää tulvamyyttejä:
http://www.talkorigins.org/faqs/flood-myths.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Deluge_(mythology)
http://www.mythome.org/fludmyt5.html
Milloinkohan koettaa aika jolloin te hihut opitte erottamaan toisistaan myytit ja todellisuuden?
Kaikki maantieteelliset todisteet viittaavat vedenpaisumukseen. Grand canyon ei todellakaan ole joen eroosion aiheuttama vaan selvästi suuren määrän vettä pienessä ajassa. Sedimenttikerrokset ympäri maailmaa todistavat siitä. Eläimen normaalissa kuolemisessa ei synny fossiilia, vaan kun se hautautuu äkillisesti. Raamtun mukaan tulva oli noin 4400 vuotta sitten ja maailman vanhin puu on noin 4300 vuotta vanha, samoin koralliriutta hmm. Niitä on lukuisia muitakin joita en nyt juuri muista.
Sitten on vielä 270 eri kansalaisuudella hieman erilainen tarina miehestä joka selvisi maapallon laajuisen tulvan läpi perheensä ja eläinten kanssa laivassa hmm.
Ei tätä nykytiede usko eikä halua myöntää koska saatana vaikuttaa heihin niin vahvana.
se tulva muinaiseen akkadiin, sumeriin, kun siellä ei ilmeisesti huomattu moista mullistusta kun eivät ole siitä mitään muistiin kirjoittaneet.
>
Missä tähän on tieteellinen todiste ?
Miksei joka puolella maailmaa sitten ole vastaavia muodostumia ?
>
Mihin tämä "tieto" perustuu ?
>
Maailman vanhin puu:
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3333
Tuo Kalifornian mänty on muuten n. 4700 vuotta vanha - ei 4300 vuotta vanha kuten väität.
Dendrokronologiassa päästään yli 12000 vuoteen. Miten se on mahdollista ?
Onko nyt vaan niin, että haluat vääristellä tieteellisiä faktoja niin, että ne sopisivat omaan uskonnolliseen maailmankuvaasi ? Tuolle vääristelylle on hienompikin nimi: "propaganda", mutta yleensä ihmisille riittää kun käyttää siitä vaan rehellistä nimeä: "valehtelu".
Oletko nyt tyytyväinen itseesi ? Valehtelet, että on olemassa tieteellisiä todisteita, jotka todistavat olevasi oikeassa, mutta todellisuudessa olet vääristellyt nuo tieteelliset tulokset: oikeasti ne tulokset murskaavat uskomuksesti.
"Kaikki maantieteelliset todisteet viittaavat vedenpaisumukseen."
Heh, olipahan vitsi.
"Grand canyon ei todellakaan ole joen eroosion aiheuttama vaan selvästi suuren määrän vettä pienessä ajassa."
Ai, mistä lähtien äkkitulvat kaivertavat kiemuraisia meandereita umpikiveen? Ja missä ovat kaikki ne muut tuhannet Grand Canyonit, joita pitäisi olla ympäri maailman, jos kerran oli tällainen maailmanlaajuinen tulva?
"Sedimenttikerrokset ympäri maailmaa todistavat siitä."
Ai niin kuin Amazonin ja Niilin sedimentit esimerkiksi? Vähän tuntuu siltä ettet tiedä miten sedimenttejä muodostuu...
"Eläimen normaalissa kuolemisessa ei synny fossiilia, vaan kun se hautautuu äkillisesti."
Niin, ja kivettyneeseen hiekkadyyniin hautautunut eläin tai vulkaaniseen tuhkaan hautautunut eläin muodostuvat vedenpaisumuksessa... miten tarkalleen? Ja miten on mahdollista että suuressa osassa fossiileja on raadonsyöjien jättämiä jälkiä, jopa hampaita, jos ne syntyivät tulvassa. Ja miksi ihmeessä mitään nykyeläimiä ei löydy syvemmistä kerrostumista, miten tulva saa aikaan jotain sellaista?
"maailman vanhin puu on noin 4300 vuotta vanha, samoin koralliriutta hmm."
Maailman vanhin elävä kasvi on n. 43 000 vuotta vanha, hmm. Ehkä Raamatussa on desimaalivirhe?
Niin, ja korallithan ovat tunnetusti vesieliöitä. Miten ihmeessä ne korallit onnistuivat putkahtamaan sieltä mahtavien sedimenttikerrosten alta kun tulva päättyi. Ja miten ihmeessä tunnetaan kerrostumia joissa on ensin koralliriuttaa, sitten kuivan maan kerros päällä, ja sitten taas koralliriuttaa, mutta nuo kerrostumat ovat nyt kuivalla maalla? Kasvoiko vedenpaisumuksen aikana pikakoralleja?
"Sitten on vielä 270 eri kansalaisuudella hieman erilainen tarina miehestä joka selvisi maapallon laajuisen tulvan läpi perheensä ja eläinten kanssa laivassa hmm."
Hieman erilainen? Niinkin vähän erilainen, että joissain versioissa ei ollut mitään laivaa vaan vuorenhuippu, eikä mitään perhettä, vain mies ja nainen, tai vaihtoehtoisesti joukko keskenään sukua olemattomia perheitä. No, myönnetään, kaikissa niissä tulva on vettä, mutta varmaan sekin olisi sinusta vain hieman poikkeavaa jos tulva koostuisi esimerkiksi vadelmakiisselistä. Onhan sekin enimmäkseen vettä...
"Ei tätä nykytiede usko eikä halua myöntää koska saatana vaikuttaa heihin niin vahvana."
Ai niin, se johtuikin saatanasta, että todisteet ovat vedenpaisumuksen vastaiset. Saatanahan se tämän maailman onkin luonut eikä mikään Jumala. Loogista kyllä.
Muummuassa Gilgamesh eeppoksen vedenpaisumustarina, joka on kirjoitettu varhaisella sumerien nuolenpääkirjoituksella, kertoi arkista, maata etsimään lähetetyistä linnuista ja Jumalille uhraamisesta vesien laskettua jne.
Pelastuneen miehen nimi vain vaihtelee kulloisenkin uskonnon mukaan, viimeisimpänä raamatun versio, jossa pelastui ukko-Nooa.
Meinaatko siis, että vedenpaisumus on totta, ja Utnapishtim niminen henkilö oli historiallinen henkilö, koska hän esiintyi ensimmäisessä versiossa?
historian ja kirjallisuuden. Tuon ajan historiaa varmistetaan arkeologiasta, josta ei oel löytynyt mitään todisteita vedenpaisumuksesta.
Gilgasmesh.taru ei ole Raamatun vedenpaisumus, vaan myytti, josta on löydetty erilaisia versioita nuolenpääkirjoituksessa. Täydellisin on ajalta 700 eKr, joten se ei ole erityisen vanha.
http://en.wikipedia.org/wiki/Epic_of_Gilgamesh
Koraani taas on ajalta 610 jKr.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Koraani
Ei niiden geologisten merkkien olemasaoloa tarvitse kieltää, koska nii eivain ole. Suuri tulva tuhoaa alueen luonnon totaalisesti. Kuten maaperästä voi havaita, suuria tuhoja on olut useita. Jokaisen katastrofin jälkeen on hiljalleen syntynyt kasvi ja eläinkunta joka ei muistuta entisiä elukoita ja kasveja kuin etäisesti. Jos nooa-tulva olisi tottta, grand canjon pitäisi olla täynnä mitä ihmeellisempää liejua sekä valtava määrä tulvan uhriksi joutuneita eläimiä. Sekä niiden lajienhan pitäisi olla täysin samankaltaisia kuin nykypäivänäkin elää. Mitenkä muuten ne kasvit ja sienet, virukset yms. muut luontoon kuuluvat elävät olennot säilyivät? Meinaan onhan se kotoinern mänty "hieman" ihmeissään kun pääle tule yhtäkkiä useampi kilometri suolapitoista vettä. Muuten, mihin se suola joutui? Koska makea ja suolainen vesi pysrkivät muodostamaan tasa-aineisen seoksen, tulvan laskettua pitäisi olla valtavat maa-alueet suolan myrkyttämiä elinkelvottomia laaksoja, kuten vaikkapa bonnevillen aavikko. Miksi suola-aavikot eivät ole maailmanlaajuinen ilmiö? Mikä osa tästä nooa-myytistä olisi edes teoreettisesti mahdollinen..
"Gilgameš on eeppinen runoelma muinaisesta Mesopotamiasta. Se on maailman vanhin eepos, ja se sisältää tarinoita jo sumerien ajoilta."
Eli tämä eepos kirjoitettiin samaan aikaan V.T.n legendojen kanssa. Koraani on nuorempi kirja, mutta, maantieteellisesti läheinen sijainti nykyisen palestiinan alueen kanssa muodostaa tiettyjä oletamuksia väittämäsi koraanin tulvamyytistä. Itsellä ei ole mitää käsitystä kuinka yhteneväinen tämä tulvakertomus on raamatun vastaavan myytin kanssa, mutta tod.näk. yhteneväisyys on selvä. Koska onhan koraaniin lainattu osia jo olemassaolevista mytologioista.
Itseasiassa vanhimmat Gilgamesh-tarinat sijoittuvat aikaan n. 6000-7000 vuotta sitten kirjatuiksi tarinoiksi. Tarinat muokkaantuivat ja löysivät tiensä myös hihujen pyhäksi julistamaan myyttikokelmaan nimeltä Raamattu.
Hauskaa ettei alkuperäisversiot tarinoista kelpaa yhdellekkään näistä miljoonista hihuleista ;D
Sumerit pitivät itseään "viisaina herroina" kun vertasivat itseään alueen muihin kansoihin
Sumerhan oli ensimmäinen ihmislajin perustama korkeakulttuuri yhteisö. Onkohan se suurikin ihmetys että useat uskonolliset teokset omaavat yhteisiä piirteitä..
Ja uskonnot evolvoituvat.
"Heaven and earth shall pass away, but my word does not pass away"
Katoaa jo pyyhekumillakin.
"vedenpaisumus on huomattavasti paremmin dokumentoitu historiallinen tapahtuma kuin esimerkiksi satavuotinen sota, uskonpuhdistus tai Neuvostoliiton hajoaminen. "
No ei nyt sentään:
Satavuotinen sota (1337-1453)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Satavuotinen_sota
Uskonpuhdistus (1500-luku)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uskonpuhdistus
Neuvostoliiton hajoaminen (1991-1993)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliitto
Kun taas "vedenpaisumus" : (???? e.a.a?)
"Mitä sanovat evolutionistit siihen, että vedenpaisumuksesta on kirjoitettu VT:n ohella mm. Koraanissa ja Gilgamesh-eepoksessa? Ei voi olla sokeaa sattumaa, että kaikissa näissä kolmessa teoksessa tapahtumasta kerrotaan."
Tämä kaikki viittaa siihen ,että vedenpaisumuksia (=tulvia) on tapahtunut.
Menepä Eufratin-Tigriksen suistoalueelle ja juttele suoarabien tai mandealaisten kanssa. Nämä elävät keskellä ruovikkoaluetta pienillä saarilla, jotka monesti jäävät tulvan alle. Siellä on asunut monta "Nooaa"!
Mandealaiset laskevat olevansa Noan poikien Aramin ja Sethin jälkeläisiä.
"Evolutionistit usein joko kieltävät geologisten merkkien olemassaolon tai vetoavat niiden vähäisyyteen."
Eikö sinusta globaalin tulvan merkkien pitäisi toistua ympäri maapallon idästä länteen ja etelästä pohjoiseen? Mutta ei niitä ole?
"Mitä sanovat evolutionistit siihen, että vedenpaisumuksesta on kirjoitettu VT:n ohella mm. Koraanissa ja Gilgamesh-eepoksessa? Ei voi olla sokeaa sattumaa, että kaikissa näissä kolmessa teoksessa tapahtumasta kerrotaan."
Tämä on tosiaankin kaikkea muuta kuin sattumaa. VT:n kirjoittajat elivät kulttuuripiirissä, jossa Gilgamesh taru kulki sekä suullisena, että kirjallisena perinteenä. Kun koraania kirjoitettiin, niin lähi-idässä oli laajalti juutalaista väestöä, joka levitti omia kertomuksiaan.
Unohdit listaltasi muuten Muumi-kirjan "Vaarallinen Juhannus". Eikös sekin ole tulkittavissa historialliseksi dokumentiksi vedenpaisumuksesta? Tämän jälkeen on syntynyt myös floppielokuva "Waterworld" sekä "Evan - taivaan lahja". Todisteittesi vuori senkus kasvaa.
"Mikäli evolutionistit ajattelevat aivoillaan, tulevat he oivaltamaan, että vedenpaisumus on huomattavasti paremmin dokumentoitu historiallinen tapahtuma kuin esimerkiksi satavuotinen sota, uskonpuhdistus tai Neuvostoliiton hajoaminen."
Et tiedä millä ruumiinosalla pitäisi ajatella, että moiseen johtopäätökseen pääsisin. Aivoilla ajattelemalla se ei ainakaan onnistu.
Paremmin *dokumentoitu* kuin Neuvostoliiton hajoaminen. Tuohon ei eläin pysty!
Viimeksi eräänä Tapaninpäivänä Jumala kertoi mitä mieltä on haureudesta ja vääräuskoisista.
On niitä useammassa kuin kolmessa. Mielenkiintoista.
"On mykistävää, että oikeastaan kaikilla suurilla muinaiskulttuureilla on vedenpaisumusmyyttinsä - millä liioitellumpi, millä pelkistetympi. Monet versiot olivat jo klassisella ajalla enemmän taidetta kuin tiedettä, tietysti. Aiheesta on kuitenkin perimätietoa yli 150 maailman kansalla ja kaiken kaikkiaan noin 230 erilaista versiota sisältävät monia yhteisiä piirteitä."
Tuolta:
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Vainamoisen_veneenveistosta.htm
Täältä löytyy myös jonkin verran mm. mielenkiintoisia kuvia ym.
http://www.evoluutio.com/?o=6&a=0&st=0
"On mykistävää, että oikeastaan kaikilla suurilla muinaiskulttuureilla on vedenpaisumusmyyttinsä - millä liioitellumpi, millä pelkistetympi."
Ja kerrotkos vielä miksi uskottavimmaksi pitäisi valita ei vanhin, mutta liiotelluin versio tuosta myytistä?
Ja mikäs olikaan Egyptiläisten vedenpaisumusmyytti?
"Ja kerrotkos vielä miksi uskottavimmaksi pitäisi valita ei vanhin, mutta liiotelluin versio tuosta myytistä?"
Miksi niistä pitäisi valita yksi, kun niitä on niin monta?
"Ja mikäs olikaan Egyptiläisten vedenpaisumusmyytti?"
"Egyptiläisessä legendassa Tem-jumala päästää alkusyvyyden vedet valloilleen maahan tuhotakseen pahan ihmiskunnan."
Tem on harvinainen kirjoitusmuoto Atum-jumalan nimelle. Atum oli ensimmäinen ihmishahmossa esitetty jumala Egyptissä. Toisen tarun mukaan hän oli käärme, joka tuli Nun-jumalan ruumiista. Nun taas oli eräänlainen alkujumaluus, joka esitettiin parrakkaana miehenä, mutta joskus naisellisten rintojen kanssa. Eräässä tarussa Nun neuvoo Re-jumalaa hävittämään ihmissuvun, ja Re (aurinko) lähettää silmänsä Sekhmetin hahmossa surmaamaan ihmisiä. Sekhmet taas oli se leijonanpäinen, joka kesytettiin värjäämällä olut punaiseksi muistuttamaan verta; Sekhmet joi ja juopui ja lakkasi tappamasta. Hänen juhlissaan kerran vuodessa egyptiläiset joivat itsensä jaloiltaan.
Ei kannata vedota Egyptin jumaluuksiin; Egypti oli vanha maa ja sillä oli monta tarua.
"Ei kannata vedota Egyptin jumaluuksiin; Egypti oli vanha maa ja sillä oli monta tarua."
En vedonnut. Laitoin vain linkin, jossa on noista vedenpaisumustaruista.
Kiitos tietoiskusta. Oli vähän sekavaa. Kannattaa tutkia egyptologien juttuja, niin voi saada vähän ehjemmän kuvan.
Juuri niitä "egyptologien juttuja" minä pistinkin. Katsos kun ne vedenpaisumustarut ovat jotakin muuta ja Egyptin mytologia jotakin aivan muuta.
Sinä oletkin minun paras lähteeni. Heh heh. Esität jotain tietoviisasta wikiåedia tiedoillasi. Ja ainut kommenttisi kaikkeen on, ettei voi sanoa mistään mitään kun ei voi ymmärtää ja kaikki on niin sekavaa.
Mistä olet saanut päähäsi, että minun tietoni ovat Wikipedia-tietoja? Oletko koskaan kuullut muista tiedonhankintakeinoista? Sellaisista kuin muut Internetin artikkelit, kirjat, yliopistoluennot, tiedelehtien artikkelit - nopeimmin mieleen tulevat mainitakseni?