Voiko uskovainen tappaa ihmisen Pyhän Hengen

Saarnaaja X sanoo olevansa Jeesuksen oma ja Pyhän Hengen vaikuttavan hänessä.
Saarnaaja X tappaa ihmisen kylmäverisesti.
Saarnaaja X on myös tappaja X.
Murha-,saarnamies X jatkaa sen jälkeen saarnaamistaan, sanoo olevansa yhä Jeesuksen oma, yhä Pyhän Hengen vaikuttavan hänessä ja..............??
On kuin mitään murhaa ei olisi tapahtunutkaan.
Saarnaaja X on antanut syntinsä itselleen anteeksi!
Vai mistä on kysymys?
7178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

EI VOI OLLA PYHÄN HENGEN VAIKUTUKSEN ALAINEN JOS TEKEE SELLAISEN TEON.

Äänestä
  • sekaantuminen lapsiin, tai avioero?

    Äänestä

  • hirvas kirjoitti:

    sekaantuminen lapsiin, tai avioero?

    Ihmiselle vaikka onkin uskossa ja Pyhän Hengen pyhittämä, ihminen on aina ihminen. Meitä ohjaa loppujen lopuksi aivan muut toiminnot kuin usko.

    Jumalaan uskominen ei ole automaatio siinä, että pahat teot karsiutuvat pois.

    Äänestä

  • hirvas kirjoitti:

    sekaantuminen lapsiin, tai avioero?

    oleva ihminen ei voi sekaantua lapsiin seksuaalisesti jos tätä tarkoitat. Jos näin on käynyt jollekin uskovalle, ei hän ole silloin ollut Pyhän Hengen vallassa. Uskova Hengen vallassa vihaa myös avioeroa eikä hän eroa muuten kuin ääritapauksessa. Hän vihaa eroa niin kuin Herrakin vihaa. En tuomitse avioeron läpi käyneitä uskovia. Joskus avioelämä on kovaa ja koettelee ankarasti vilpittömiäkin uskovia.
    Olkaamme armollisia kärsineitä(kin) kohtaan.

    En halua keskustella enempää tästä aiheesta jos sinä sattuisit pyrkimään siihen.

    Äänestä

arvaamaton. Aivot voivat mennä tilttiin ja musta säkki tipahtaa silmille, silloin teot voivat johtaa jopa mainitsemiisi asioihin.

Äänestä

että jokainen, joka vihaa veljeänsä on murhaaja.

Viha ja rakkaus eivät kulje samassa persoonassa yhtäaikaa, koska ne ovat täysin toinen toisensa poissulkevia ominaisuuksia. Rauhaan on Isä Jumala itsekunkin uskovan kutsunut Pojassaan Kristuksessa.

Mutta Jumalan Pyhä Henki ei vaikuta sellaisen vihan ilmapiirissä, jossa ihmisen hengen riistolla tapetaan lähimmäinen aivan kirjaimellisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaikutuksen alaisena? kirjoitti:

Saarnaaja X sanoo olevansa Jeesuksen oma ja Pyhän Hengen vaikuttavan hänessä.
Saarnaaja X tappaa ihmisen kylmäverisesti.
Saarnaaja X on myös tappaja X.
Murha-,saarnamies X jatkaa sen jälkeen saarnaamistaan, sanoo olevansa yhä Jeesuksen oma, yhä Pyhän Hengen vaikuttavan hänessä ja..............??
On kuin mitään murhaa ei olisi tapahtunutkaan.
Saarnaaja X on antanut syntinsä itselleen anteeksi!
Vai mistä on kysymys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu