Työnhakuun mars!!

http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2009/01/27/valtio-ajaa-tyottomat-tyonhakuun/20092337/12

Saman komitean tulee vielä kertoa missä näitä haettavia työpaikkoja on jottei pakkoaktivoidun tarvitse hapuilla tyhjää.
9264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Miksi nämä työt ja työpaikat eivät kohtaa mitä esteitä on? Nyt huutaa työvoima ei "työvoimapula"!!!

    Äänestä

Nykyisin ei edes 45 vuotta täyttänyttä oteta haastatteluunkaan saati sitten töihin. Sata komitea taitaa elää haavemaailmassa ei todellisuudessa.

Äänestä

Tuota turhaa juoksuttamista on jo ollut työkkärin taholta alkaen viime vuonna kun valmistuin tietojenkäsittelyn ammattitutkinnosta.nykyään pitäisi kuukauden välein käydä työkkärissä ilmoittelemassa mitä tekee työnsaannin hyväksi. Tämäkin voitaisiin hoitaa tietokoneen avulla käyttäjäkohtaisilla tunnuksilla.

Viimeksi hain mikrotukitehtäviin mutta ilmoitettiin että vain työkokemuksen alalta saaneet huomioidaan tehtävään. Komitea voisi mietiskellä tuon epäkohdan poistamista jotta tutkinnon suorittaneella olisi tasa-arvoinen asema työnhaussa.

Äänestä

Kenian uros norsun hoitajaski eikä suomesta löydy töitä nyt vaan olen kotona tyhjän panttina muita töitä en huoli.

Äänestä
  • Olen 22 vuotias nuori, kokemusta parilta alalta. Olen hakenut vuoden aikana 300 paikkaan, neljään on tullut haastattelukutsu, yhdestä sain määraikaista kutsuttaessa hommaa. Hakijoita on työnantajien mukaan niin paljon, ettei soitella saa ja vaikka muutama haastatellaan, joka paikasta jää kymmeniä-satoja soittelemaan lehdelle...

    Äänestä

  • hakemusta! kirjoitti:

    Olen 22 vuotias nuori, kokemusta parilta alalta. Olen hakenut vuoden aikana 300 paikkaan, neljään on tullut haastattelukutsu, yhdestä sain määraikaista kutsuttaessa hommaa. Hakijoita on työnantajien mukaan niin paljon, ettei soitella saa ja vaikka muutama haastatellaan, joka paikasta jää kymmeniä-satoja soittelemaan lehdelle...

    Miksi ei anneta nuorille töitä heillä on tietotekniikan käyttö ja uusimmat tiedot vahvuutenaan. Suurin osa yli 50 v ei hallitse tietotekniikkaa hyvin ja melkein kaikissa töissä se on vältämätön taito työn teolle.Epäilen ettei niitä tietokone experttejä ole montakaan näissä "ankkuri lapsissa" joita meille rahdataan.

    Äänestä

Kaikkein vaarallisinta on joutua työttömäksi kun alkaa hipoa viittäkymppiä. Jos on jo täyttänyt 50 joutuessaan työttömäksi on peli pelattu, kukaan ei halua kuullakkaan sen ikäisestä työnhakijasta koska sille joutuu maksamaan palkkaa eikä sitä voi uunottaa kovin helpolla.

Äänestä

Kuin osasin kuvitella, he pistävät suomalaiset nyt niin ahtaalle tai orjapalkalla paskaduuniin että tullaan vielä ihmettelemään miksi kukaan ei tienaa mitään.
Siksi myös Vanhanen ajaa halpatyövoiman puolesta asioita jotta saadaan suomalaisten tilalle työvoimaa.
Jos et nyt usko, niin katsotaan vain parin vuoden päästä mihin ollaan menossa...sitä samaa USA:kin ajaa koko ajan, halvan työn maa toiveena.
Nyt meillä on vielä mahdollisuus vaikuttaa, kaikkeen mitä nyt suunnitellaan, joten kipin kapin laittamaan sp:tä päättäjille jos tuntuu että sinulta ollaan viemässä oikeudet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


komitii sadat kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2009/01/27/valtio-ajaa-tyottomat-tyonhakuun/20092337/12

Saman komitean tulee vielä kertoa missä näitä haettavia työpaikkoja on jottei pakkoaktivoidun tarvitse hapuilla tyhjää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu