Hän sanoi: "Tule". Ja Pietari astui ulos venheestä ja käveli vetten päällä mennäkseen Jeesuksen tykö.
Mutta nähdessään, kuinka tuuli, hän peljästyi ja rupesi vajoamaan ja huusi sanoen: "Herra, auta minua".
Niin Jeesus kohta ojensi kätensä, tarttui häneen ja sanoi hänelle: "Sinä vähäuskoinen, miksi epäilit?"
Tarinan opetus:Usko pelastaa,ei kaste!
Mutta nähdessään, kuinka tuuli, hän peljästyi ja rupesi vajoamaan ja huusi sanoen: "Herra, auta minua".
Niin Jeesus kohta ojensi kätensä, tarttui häneen ja sanoi hänelle: "Sinä vähäuskoinen, miksi epäilit?"
Tarinan opetus:Usko pelastaa,ei kaste!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kristillinen kaste, jolla kristityt kastavat lapsensa on uuden liiton armon väline.
Hepr. 9:17
sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä.
Jeesus antoi kastetestamentin TOIMEENPANTAVAKSI VASTA KUOLEMANSA JÄLKEEN, OLLESSAAN JO YLÖSNOUSEMUSRUUMIISSAAN:
Matt.28
18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Jeesuksen kasteessa!
Läsnä olivat Isä, Poika ja Pyhä-Henki.
Vanhassa-liitossa ei ollut tuollaista kastetta!
vauvat pitää kastaa?
näyttää olevan hyvin yleistä Raamatun sanan väärentäminen.
Raamatussa kun ei mainita mitään kastetestamentista.
Kuormitit kirjoittamallasi valheellasi turhaan Eniron jo muutenkin ruuhkaisia sivustoja.
Vesi pelasti Nooan perheen! Toisia ei vesi ole pelastanut!
Vesi ei pelastanut Nooan perhettä, vaan "ARKKI" jonka Nooa oli rakentanut ja jonka turvaan Nooan perhe astui sisälle! Vesi, eli "Jumalan tuomio" hukutti syntisen maailman, mutta pelasti ne jotka olivat sisällä "ARKISSA"! Toisinsanoen, vesi "kannatti arkkia" ja vei turvaan ne jotka olivat turvautuneet ja menneet sisälle "ARKKIIN", joka on esikuva Jeesuksesta!
Kun turvataan uskossa Jeesukseen eli "ARKKIIN", niin sitten vasta voi tulla Jumalan tuomion vedet, joka hukuttaa synnin, eli hautaa vanhan syntisen elämän, mutta kantaa turvaan ne jotka ovat uskossa turvautuneet "ARKKIIN", eli yhtäkuin Jeesukseeen Kristukseen syntiensä sovittajaan! Ymmärsitkö nyt!?
Jeesus nämä asiat sinulle kirkkaasti valaiskoon! :)
"vesi nyt teidätkin pelastaa - kasteena"
Kasteen vesi ei ole pelkkää vettä, vaan Jumalan sanaan yhdistyvää synnistä puhdistavaa vettä Raamatun mukaan.
>>>Kasteen vesi ei ole pelkkää vettä, vaan Jumalan sanaan yhdistyvää synnistä puhdistavaa vettä Raamatun mukaan.
"vesi nyt teidätkin pelastaa - kasteena"
v.38 Raamattu
valehtelet noin julmasti?
että Pietarin usko ei häntä pelastanut. Jeesus halusi paljastaa meidän uskomme riittämättömyyden. Meillä ei itsellämme ole mitään uskoa. On vain Jeesuksen meille antamaa uskoa.
Joh. 6:29
Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Se on Jumalan teko, että te uskotte häneen, jonka Jumala on lähettänyt"
Raamattu puhuu oikeasta uskosta Jumalan tekona, Jumalan vaikuttamana uskona. Usko annetaan ihmiselle. Te ette voi ottaa mitään, ellei sitä anneta teille taivaasta.
Aivan samoin kuin Israelin kansa liitettiin kasteessa Mooseksen uskoon Punaisen Meren ylityksen aikana, samalla tavalla kun lapsen avoin sielu liitetään kasteessa Jeesuksen alkamaan uskoon, niin se usko on oikeata lapsen uskoa ja lahjauskoa. Vain Jeesuksen uskon kautta on mahdollista päästä kaikkein pyhimpään.
*Ei lihallisen ihmisen oman uskon kautta voi pyhimpään päästä, sellainen usko on kelvotonta päänuskoa ja järjenpäätelmiä, ihmisviisautta (huom.uudestikastajien termi "lapsen ymmärtävä ikä", mikä viittaa päänuskoon kasteen ehtona"
Jeesuksen yhteydestä, jos ne pitää uudelleen liit-
tää kasteessa takaisin??????
Varmaan nuo lapsenvihaajat, jotka eivät usko Jee-
suksen sanoihin!
Jeesus opettaa, että "lastenkaltaisten on taivas-
ten valtakunta."
USKOA!!!!
Siksi hän upposi.
Oletkö vähän tyhmä?