eli olisikos kellään tietoa mitä vikoja näissä ilmenee? tarkoitus olisi ehkä ostaa vm.92 2.6l.
MAZDA B2600 Pick-Up
23
10776
Vastaukset
- tuota...
varaosat ovat melko hyvissä hinnoissa
bensan kulutus n.15litr./100km
näin muuten ei isompia vikoja ole havaittu
on ihan sopiva trailerin veturiksi jos bensan kulutus ei haittaa
pienenä tyyppivikana taitaa olla lämmityslaitteen moot.tai katkaisija koska itsellä oli B2200 D ja veljellä on B2600 2.6i niin molemmissa lämmityslaitteen ensimmäinenvaihe ei toimi
ja tuossa veljen bensavehkeessä tyhjäkäynti jää välillä melko korkeille kierr.mutta saattaa olla yksilökohtainen häiriö koska toimintaviat ym.riippuu melko paljon myös siitä miten edellinen/set omistajat ovat sitä käyttäneet- herby
Itse ajelin juurikin tuollaisella B2600:lla, vuosimallia 1990; vuodesta 1996 vuoteen 2005. Kilometrejä oli tullessa 73000 ja lähtiessä 176000. Bensaa paloi pienimmillään 10,5; enimmillään 16 l/100km; keskiarvona ehkä 13 l/100km. Ongelmia: ruosterotta mokoma tykkää, osat aika kalliita ja tarvikkeina huonosti saatavia. Pakoputkia meni ajallani kolme häntäpäätä, kaikki merkkiliikkeestä, tarviketta ei saanut. Hinta taisi olla markkojen aikaan semmoiset 1600 mk/biitti. Jarrujen kanssa sai puuhailla jonkin verran, olisi kannattanut vaihtaa nesteet ajallaan. Takajarruihin sylinterit löytyivät korvikkeesta, taisivat olla samat kuin Eemelissä (E2200). Moottori alkoi loppumenossa tihkua vähän öljyä, muuten pelasi ja veti hyvin. Tulppia piti tietysti vaihtaa, samoin kertaalleen tulpanjohdot (nykiminen alkoi häiritä). Syyläri ei loppuajasta enää ollut täysin 100% tiivis, kenno tihkui. Siinä myös ison vahingon vaara: 12venttiilikone (Mitsubishin tekoa, muuten) ei paljoa keittelemisiä kestä. Etuvetarien ulkopäiden kumit menivät 11v/130000 km tietämillä. Ohjaustehostimen pumppu piti tiivistää tammikuun 99 kovien pakkasten jälkeen, muuttui vaahtovatkaimeksi. Se korjaantui uudella laakerilla ja stefalla, halpa korjaus. Lämmityslaitteen 1.nopeus uupuu tavallisesti porrasvastuksen eka kiepin katkeamiseen. Helppo ja nopea vaihtaa (puhallinkotelon pohjassa apparin puolella), eikä kovin kalliskaan.
Vetopaino oli minun tapauksessani hankala juttu: jarruttoman kärryn suurin paino vain 460 kg eli aika olematon, eikä riittänyt laillisesti millekään käytössäni olleelle "kevyt"kärrylle. Jarrullista sentään sai kiskoa 2200 kg.
- xxxxxxxxxxxxxxx
tossa ed.viesteistä jäi uupumaan että katso että runkopalkit ovat ehjät!
- matsaa b2600
mitä muita hyviä tai huonoja puolia kyseisenlaisessa b2600 mazdassa on ollut? onko kukaan saanut nostettua tuota sallittua jarruttoman perävaunun massaa sinne 750 kilogrammaan. Joissakin on kai rekisteriotteen mukaan 450 kg ja joillaki 750 kg. mitä pitää tehdä että sen sais nostetuksi?
- yksi .
matsaa b2600 kirjoitti:
mitä muita hyviä tai huonoja puolia kyseisenlaisessa b2600 mazdassa on ollut? onko kukaan saanut nostettua tuota sallittua jarruttoman perävaunun massaa sinne 750 kilogrammaan. Joissakin on kai rekisteriotteen mukaan 450 kg ja joillaki 750 kg. mitä pitää tehdä että sen sais nostetuksi?
melko yleinen vika on ruiskun ohjausboksin rikoutuminen
hankala löytää toimiva käytettynä - mazda b2600
yksi . kirjoitti:
melko yleinen vika on ruiskun ohjausboksin rikoutuminen
hankala löytää toimiva käytettynälöytyykö noita ruiskun ohjausbokseja uutena mistään ja missä hintaluokassa ne liikkuu. ja missä kohtaa se sijaitsee autossa?
- mazda b2600 kärry
mazda b2600 kirjoitti:
löytyykö noita ruiskun ohjausbokseja uutena mistään ja missä hintaluokassa ne liikkuu. ja missä kohtaa se sijaitsee autossa?
onko jarruttoman kärryn massa kaikilla b2600:ssa vain 450 kg ??
- b2600 ohjausboksi
yksi . kirjoitti:
melko yleinen vika on ruiskun ohjausboksin rikoutuminen
hankala löytää toimiva käytettynämistä kohtaa autoa mazda b2600:sta löytyy tuo ruiskun ohjausboksi? tartteis tietää ettei tarvitsis purkaa koko autoa osiksi sen vaihdon takia.
- herby
b2600 ohjausboksi kirjoitti:
mistä kohtaa autoa mazda b2600:sta löytyy tuo ruiskun ohjausboksi? tartteis tietää ettei tarvitsis purkaa koko autoa osiksi sen vaihdon takia.
Apumiehen jalkatilan vieressä, muovisen sivuseinäpanelin alla.
- boksia etsitään
herby kirjoitti:
Apumiehen jalkatilan vieressä, muovisen sivuseinäpanelin alla.
kiitos vinkistä. helpottaa löytämistä kummasti.
olisko kenelläkään ylimääräisenä mazda b2600:n ruiskunohjausboksia? - kulutustaa
yksi . kirjoitti:
melko yleinen vika on ruiskun ohjausboksin rikoutuminen
hankala löytää toimiva käytettynäpaljonkohan nuo b2600 mazdat kuluttavat polttoainetta?
- 0_0
kulutustaa kirjoitti:
paljonkohan nuo b2600 mazdat kuluttavat polttoainetta?
suurinpiirtein 15litr./100km
- b2600 ohjausboksi
yksi . kirjoitti:
melko yleinen vika on ruiskun ohjausboksin rikoutuminen
hankala löytää toimiva käytettynälöytyykö käytettyä tai uutta boksia mistään ja mihin hintaan?
- mazda käyntiongelmia
yksi . kirjoitti:
melko yleinen vika on ruiskun ohjausboksin rikoutuminen
hankala löytää toimiva käytettynäohjausboksi on laitettu kuntoon. auto ei silti ota kierroksia eikä siinä ole lainkaan vetoja. tyhjäkäynnillä pyörii kuitenkin ihan nätisti ja kylmänä käynnistettäessä ottaa vähän aikaa hieman kierroksia.
kaikki sähköpuolen osat eli tulpat, tulpan johdot,virranjakajan kansi, pyörijä on vaihdettu.
mikä voisi olla vialla? - Mazdab2600-91
Löytykö syyllistä? Mulla tekee Mazda samaa
- Anonyymi
mazda käyntiongelmia kirjoitti:
ohjausboksi on laitettu kuntoon. auto ei silti ota kierroksia eikä siinä ole lainkaan vetoja. tyhjäkäynnillä pyörii kuitenkin ihan nätisti ja kylmänä käynnistettäessä ottaa vähän aikaa hieman kierroksia.
kaikki sähköpuolen osat eli tulpat, tulpan johdot,virranjakajan kansi, pyörijä on vaihdettu.
mikä voisi olla vialla?Löytyikö vika?
- Herby
Tutkipas kaasuläpän (=ilmaläppä) asentopotentiometri.
- Lava-auto
Onko Mazda B2600 (lava-auto) etupään voimansiirto sma kuin Mazdan E2600 (paku) nelivetoisen etupään voimansiirto? Pitäis löytää B2600 napa ja murros, purkamossa olis E2600.
- makkara
kaasarikone toimii kun ei ole boksia tehoa on 25hv vähemän mutta sekin 1000kg kuormaa veti hyvin kulutuksessa ei juuri eroa ruiskumalliin seka ajossa. parasta autossa oli ajo mukavuus meni kuin juna suoraa eikä ajo urat haitanneet.
- Pickuppi
Tosissasko kyselet 20 vuotta vanhan auton vioista? Vanha mazda, varmaan jotain vikoja alkaa pikkuhiljaa ilmetä....
- Anonyymi
Onko kikkoja bensankulutuksen pienentämiseen?
- Anonyymi
on,älä käynnistä moottoria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
on,älä käynnistä moottoria.
Riippuukaasujalasta i TT se ajan pintakaasulma j alamäessä lis än vauhtia ja ylämäessä höllään kaasua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899