Lapsi on lahkolaisten mielestä avuttoman näköinen kastettaessa ja lapsi on lahkolaisista kuin lihanpalanen joka pitää ääntä ja joka ei osaa vastata siihen, mitä on perisynti vai onko sitä ollenkaan?
Lahkolainen haluaisi sydämessään "upottaa" lapsen että saisivat omantuntonsa rauhoitetuksi koska heillä ei ole rauhaa sydämessään ei uskoa ei rakkautta, mutta belsebuubi kyllä asuu heissä vaikuttaen pimeyden tekoja.
Jeesus ei halveksinut lapsia vaan ankarasti kielsi estämästä lapsia pääsemästä oikeaan kasteen armoon se on:lapsikasteeseen.
Onko sinulla uudestikastetun omatunto?
Sellainen joka peljästyy suuresti kun kuulee Herran tuomion heistä itsestänsä, kastepalstalta?
Sitten itseuskoisuudessaan luottaa siihen henkeen joka ei ole Jumalasta ja joka vannoo itse belsebuubin nimeen että kaikki mitä lahkohengessä on tullut puhuttua on oikein ja sitä ei saa arvostella.
Muuten hukka perii.
Usko joka ikääntymisen myötä luulee menneen eteenpäin, saattaa lahkolaisissa saada aikaan sen että mielestään ovat kuin apostoleitakin korkeammalla tasolla ja riivattuina luulevat
saavuttaneen uskon kaikkein ylimmän muodon se on:ylennetty ihanuuteen tahi uskon korkeimman asteen saavuttanut?
Tälläinen usko ilmenee helluntailaisuudessa ja saa ylpeät lahkolaiset kuvittelemaan jotain sellaista, joihin pystyy vain itse saatana ja nämä
yltiöuskovaiset lahkohenget joissa asuu koko helvetin pimeys ja uhka luterilaisille ja vaikkapa muslimeillekin jota helluntailaisuutta muut varokoot.
Lahkolainen haluaisi sydämessään "upottaa" lapsen että saisivat omantuntonsa rauhoitetuksi koska heillä ei ole rauhaa sydämessään ei uskoa ei rakkautta, mutta belsebuubi kyllä asuu heissä vaikuttaen pimeyden tekoja.
Jeesus ei halveksinut lapsia vaan ankarasti kielsi estämästä lapsia pääsemästä oikeaan kasteen armoon se on:lapsikasteeseen.
Onko sinulla uudestikastetun omatunto?
Sellainen joka peljästyy suuresti kun kuulee Herran tuomion heistä itsestänsä, kastepalstalta?
Sitten itseuskoisuudessaan luottaa siihen henkeen joka ei ole Jumalasta ja joka vannoo itse belsebuubin nimeen että kaikki mitä lahkohengessä on tullut puhuttua on oikein ja sitä ei saa arvostella.
Muuten hukka perii.
Usko joka ikääntymisen myötä luulee menneen eteenpäin, saattaa lahkolaisissa saada aikaan sen että mielestään ovat kuin apostoleitakin korkeammalla tasolla ja riivattuina luulevat
saavuttaneen uskon kaikkein ylimmän muodon se on:ylennetty ihanuuteen tahi uskon korkeimman asteen saavuttanut?
Tälläinen usko ilmenee helluntailaisuudessa ja saa ylpeät lahkolaiset kuvittelemaan jotain sellaista, joihin pystyy vain itse saatana ja nämä
yltiöuskovaiset lahkohenget joissa asuu koko helvetin pimeys ja uhka luterilaisille ja vaikkapa muslimeillekin jota helluntailaisuutta muut varokoot.
Vastaukset 24
Vanhimmat
ja Jeesuksen sanoja?
Sitäkö se belsebuulin henki sinussa teettää?
Vauva ei tarvitse mitään kastetta, vaan on sellaise-
naan kelvollinen:
"Senkaltaisten on taivasten valtakunta".
Teet Jeesuksesta valehtelijan!
Perustele Raamatulla ettei lapsi tarvitse kastetta.
Miksi ympärileikattiin pienet vauvat?
Koska he tarvitsivat sitä.
Lahkolaisten henki ei ole jumalasta.
Uskotko itse kirjoittamiisi juttuihin?
mutta henki käskee puhumaan enkä voi sitä vastustaa. En voi muuta kuin puhua.
Syyttömiä lapsiakin noitarovioilla tappanut usko halveksi lapsia myllynkiviä keräillen!
KASTELAKI ON KIRJOITETTU.
NOUDATTAKAA SITÄ JA VAATIKAA SEN NOUDATTAMISTA!
Tässä on Lain sanaa mietittäväksi.
Ottakaa huomioon, että ihminen se on lapsikin Lain edessä oikeuksineen.
Alla on esillä kastetta koskettavia Lain kohtia:
-Jumalan ja Jeesuksen LAKI
-Suomen perustuslaki joka perustuu edellä olevaa
(Olen jättänyt tästä pois YK:ssa Suomen alle kirjoittamat ihmisoikeutta- ja lasten suojelua koskevat sopimukset jotta tästä ei tulisi liian pitkä mutta uskon jokaisen tietävät niistä...)
Jumalan Moosekselle antama Laki jonka Jeesus vahvisti:
Perisyntiseksi lapsia kastavat mielestäni rikkovat Jumalan ja Jeesuksen Lakia näissä kohdissa ja rikkomalla yhtäkään Lain kohtaa on Jumalan ja Jeesuksen Lain lainrikkoja:
-3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
///perisynti ei ole Jumalan tai Jeesuksen oppi///
-4 Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla.
///perisynti opilla yritetään saada Jumalan valtakunta näyttämään syntiseltä. Jos lapsi on syntinen syntyissään niin sitten Jumalan valtakuntakin on syntinen, niin ei ole:
Matt. 19:14
Niin Jeesus sanoi: "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivasten valtakunta".
Mark. 10:14
Mutta kun Jeesus sen näki, närkästyi hän ja sanoi heille: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta."
Luuk. 18:16
Mutta Jeesus kutsui lapset tykönsä ja sanoi: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta." ///
-5 Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat;
///Jumalan ja Jeesuksen vihaamista on Heidän Lain rikkominen ja Heidän oppien muokkaaminen esim. käsitteillä: perisynti, kummi, lähetyskäsky, lapsikaste, hätälapsikaste, kolminaisuusoppi jne jne.
5Moos 12:32. Kaikkea, mitä minä käsken, noudattakaa tarkoin. Älkää siihen mitään lisätkö älkääkä siitä mitään ottako pois."
Joh. Ilm. 22:18, 19 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu. ///
-6 mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni.
///käskyjä ei ole pitänyt sekään joka esim. omia kastettuja syyttömiä uskovaisia tappoi noitarovioilla, pieniä, Jumalan valtakunnan kaltaisia lapsiakin. ///
-7 Älä turhaan lausu Herran, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta
sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.
///Sitä herraa saa pilkata joka Jumalan ja Jeesuksen Lakia vastaan toimii, se on itse itsensä pilkkauksen kohteeksi asettanut pilkkaamalla Jumalan ja Jeesuksen Lakia rikkomalla sitä. ///
-8 Muista pyhittää lepopäivä.
///Noitarovioita polttettiin useimmiten sunnuntaisin. Lain vastainen rikos monessa eri mielessä. ///
-9 Kuusi päivää tee työtä ja toimita kaikki askareesi;
///Mutta älä tee sitä työtä Jumalan ja Jeesuksen vastaisuudelle. Nuorten pakkokoulus uskoon joka rikkoo Jumalan ja Jeesuksen Lakia, usein koulutajana lainrikkoja tai sen edustaja. ///
-10 mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti; silloin älä mitään askaretta toimita, älä sinä älköönkä sinun poikasi tai tyttäresi, sinun palvelijasi tai palvelijattaresi tai juhtasi älköönkä muukalaisesi, joka sinun porteissasi on.
///Silloin niitä laittomuuksia eri kristinuskonkin lahkoissa tehdään urakalla, pakkokastetaan antamalla väärää todistusta Jumalan valtakunnasta ja synnitömästä lapsesta, ehtoollinen joka on Jeesuksen opetuksien vastainen, jne jne.. Ja vaikka Jeesus on opettanut "Isä meidän..." kuinka meidän tulee rukoilla, niin monissa kirkoissa se edelleen tehdään Jeesuksen opetuksen vastaisesti. Tutki koko luku tarkoin: Matteus 6 ///
-11 Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on, mutta seitsemäntenä päivänä hän lepäsi; sentähden Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.
///Jumala sen pyhitti siihen tarkoitukseen että perheillä jne olis mahdollisuus kokoontua omien sielujen Jumalallisuuden valaisuun. ///
-12 Kunnioita isääsi ja äitiäsi, että kauan eläisit siinä maassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa.
///Jumalan antamaan maan, jonka nimi on Suomi, sen maan kansalaiset ovat SUOMALAISIA. He eivät ole helluntalaisia, luterilaisia, jehovalaisia jne koska sellaisia maita ei ole. Isää ja Äitiä kunnioitaa olemalla suomalainen niinkuin hekin suomalaisia ovat. ///
-13 Älä tapa.
///Tuon käskyn rikkominen kristinuskon toimintana on satoja miljoonia tapettu, Jeesuksen seuraajista alkaen, Paavalin tuella. Huomattavaa on, että tappamista on ihmisen sielullisesti tappaminenkin, pakkokoulutukset jne. Ja kaikki kuollut merkitään ristillä, pakkolapsikasteessa se tapetun sielun merkiksi laitetaa risti lapsen otsaan merkiksi elävänä kuolleeksi. ///
-14 Älä tee huorin.
///Ymmärtääkseni, kun pappi pakkolapsikaste tilaisuudessa asettaa itsensä lapsen ja lapsevanhempien väliin, tekee huorin. Silloin lapsen ja lapsen vanhempien sielullinen yhteys rikotaan Jumalan valtakunnasta ja lapsesta väärää todistusta antamalla, Jumalan valtakuna; jonka kaltainen lapsi on; ja lapsia ovat synnittömiä ja perisynnitömiä. ///
-15 Älä varasta.
///Pakkolapikasteessa varastetaan kaikkien Jumalallisten Lakien vastaisesti lapsen omat oikeudet. Myllynkivi oppetus on tiedossa, Suomen perustuslaki uskonvapaudesta (joka kasteessa varastetaan lapselta), ihmisoikeuksista jne, Suomen allekirjoitamat YK:n sopimukset, ihmisokeuksista, lasten suojelusta. jne jne. ///
-16 Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.
///Jokainen lapsi joka on syntiseksi tai perisyntiseksi todistettu uskon, papin, kristinuskon jne toimesta on oikeudettu vaatimaan oikeudellisesti asiaan oikaisua.
Yhdelläkään sylivauvalla ei ole rikosrekisterissä merkintää, ei maallisessa eikä Jumalan valtakunnan kaltaisena Jumalan vatakunnassakaan. Väärän todistuksen antaneena kristinusko, luterilaisuuskin joukossa on Jumalan ja Jeesuksen Lain lainrikkojaksi itsensä osoittanut ja sillä lainrikkojalla avustajieen on Jumalan valtakunnassa rikosrekisteri. ///
-17 Älä himoitse lähimmäisesi huonetta. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa äläkä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiansa äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa."
///Pakkolapsikasteissa himotaan lasta pois Luojan hänelle antamasta Jumalallisuudesta, Jumalan valtakunnan kataisuudesta saatanallisuuden ahdinkoon.
///
-----
SUOMEN PERUSTUSLAKI:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
7 §
Oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen ja koskemattomuuteen Jokaisella on oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen, koskemattomuuteen ja turvallisuuteen. Ketään ei saa tuomita kuolemaan, kiduttaa eikä muutoinkaan kohdella ihmisarvoa loukkaavasti. Henkilökohtaiseen koskemattomuuteen ei saa puuttua eikä vapautta riistää mielivaltaisesti eikä ilman laissa säädettyä perustetta. Rangaistuksen, joka sisältää vapaudenmenetyksen, määrää tuomioistuin. Muun vapaudenmenetyksen laillisuus voidaan saattaa tuomioistuimen tutkittavaksi. Vapautensa menettäneen oikeudet turvataan lailla.
ylläoleva sekopäinen selitys! Mikä ihmeen uusi omakeksimäsi oppi sinulla on? Kyllä on kaukana Raamatusta nuo sinun tekstisi, totisesti. Sekoilet asioissa tosi pahasti!
Lapsikaste on siinä mielessä väärä, ja tarpeeton, että Jeesuksen mallin mukaista oli siunata lasta. Siunaaminen tarkoittaa "hyvän toivottamista", Jumalan siunausta. Ei se tarkoita samaa kuin kastaminen, ei sivelemällä niinkuin luterilaisessa kirkossa, eikä myöskään upotuskasteena, joka on uskovien kaste.
Vapaa- ja Helluntai ym muissakin srknssa ihminen menee itse kastettavaksi sen jälkeen kun on uskonsa tunnustanut. Ei sylivauva voi tunnustaa uskooko vai ei, eikä sen tarvitse, se on viaton kaikkeen eikä tarvitse parannuksen tekoa ennenkuin on tullut tietoiseen ikään, jolloin itse ymmärtää milloin on tehnyt syntiä.
Itse ymmärsin hyvin jo kuusi-vuotiaana. Sittenkin nuoruus meni, ja elämä oli välillä kaukana Jumalasta, kunnes 27-vuotiaana tein ratkaisun seurata Jeesusta, menin kohta kasteelle, ja siinä on "kilvoiteltu" eteenpäin! Herra on johdattanut asioissa, kaikki ei ole aina helppoa ollut, mutta se tie vie joskus perille, lupaa Raamattu. Jumala on antanut Pyhän Hengen voimaksemme, Hän on Jeesuksen lupaama Puolustaja meille, yksin emme jaksaisikaan.
ei ole mitään lupausta vaan helvetin tuli itseuskoisille.
Jumala ei ole luvannut rakkauttaan lahkolaisille eikä niille jotka eivät luovu synneistä.
Olet kurja lahko-olento ja osaatko laittaa edes kengannauhoja itse vai pitääkö lahkoveljen (alempiarvoisempi) tehdä se puolestasi?
että ne sitoo kengännauhat ja työntää
taivaaseen?
Jeesus on tehnyt kaiken ja kummit vain kertovat siitä.
Lahkoissa kerrotaan mitä minä tein ja mitä koin ja
mitä muut kertovat.
Lahkolaiset ovat perkeleen työmiehiä.
Tunnen monia luterilaisen lahkon jäseniä, jotka ovat
vilpittömiä uskovia.
Puhut varmaan itsestäsi!
Minäkin tunnen heitä ja ihmettelen onko heillä uskoa ollenkaan kun ovat niin hiljaa(kuten lahkolaiset)
Minäkin tunnen hyvin kuka on Jumalan silmissä nk. vilpitön uskovainen.
Eipä niitä näy täälläpäin????
et todella näe Jumalan Sanaan uskovaa, vaan näet
sen perkeleen työmiehen, joka tällä palstalla jat-
kuvasti yrittää hämätä uskovia!
Lahkolaisia Raamattu ei pidä uskovina vaan kirottuina perkeleen sikiöinä.
Lahkolaiset ovat suuren hämäyksen uhreja ja erittäin suuria pölkkypäitä.
on monia evlut pappeja,jotka ovat salaa käyneet upotuskasteella vapaidensuuntien seurakunnissa,mutta samaan aikaan he kuitenkin jatkavat harhaoppisessa lahkolais evlut seurakunnassa työtänsä tietoisena mm vauvakasteen Raamatun vastaiseksi opiksi.Miksiköhän??
:kuten Luterilainen kirkko perustaa uskon elämän alun ja pelastuksen kasteeseen. Tämä onkin ensimmäinen pelastustie luterilaisen kirkon opin mukaan. Tällainen opetus on toista evankeliumia.
Vaan oman nahkansa ja etuisuuksiensa olemassa olon vuoksi ovat valmiit uhraamaan ihmisiä kadotukseen ko toiminnan vuoksi.
”Tämän Jeesuksen Jumala on herättänyt, minkä todistajia me kaikki olemme” (Apt.2:32). ”… Jumala on Hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte” (Apt. 2:36). ”Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te(kin) saatte Pyhän Hengen lahjan” (Apt.2:38).
Kolmetuhatta kuulijaa otti sanan vastaan, tuli uskoon ja antoi kastaa itsensä. ”Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, n e kastettiin..” (Apt.2:41).
Onko Jumalan tahto tänä aikana sama? – Vastaan, että kyllä on! ”Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät koskaan katoa!” (Matt.24:35). Jumalan tahto ei muutu.
Kasteen saamisen edellytys alkuseurakunnassa oli usko. ”Jos uskot koko sydämestäsi, niin se (kaste) tapahtukoon (Apt.8:37). ”.. korinttolaiset uskoivat ja heidät kastettiin” (Apt.18:8). ”..kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen Nimeen” (Apt.19:5). Tämä oli juuri sitä mitä Jeesus oli opettanut (Matt. 28:19-20).
HUOM!
Uusi Testamentti ei ollenkaan tunne käsitettä ”kastamaton kristitty”. Ei myöskään käsitettä ”uskosta osaton kastettu kristitty”. Sellaiset ovat vääristyneitä käsitteitä. Uusi Testamentti tuntee ainoastaan käsitteen ”uskoon tullut, kasteella käynyt kristitty”. Vasta kasteella käynyt luettiin seurakuntaan kuuluvaksi. Muut olivat ulkopuolella.
Siksi varmaan puhut omasta kokemuksesta!
Luulo ei ole tiedon arvoista. Olet erehtynyt pahasti tuossa aloituskirjoituksessasi.
lahkolaiset luulevat liittyneensä "oikeaan seurakuntaan"
Se todistaa heitä vastaan ja oikeauskoisille luterilaisille se todistaa, kuinka valinta on väärä ja ratkaisu johtanut harhaan.
Lahkot eivät peri Jumalan valtakuntaa.
lahkoa?
7-seurakuntaan ei kuulu yhtään kristinuskon seurakuntaa. Kristinuskoa ei ollut vielä edes olemassa kun Jeesus teki siihen asiaan selvyyden.
Siten kaikki kristinuskon suunnat; yli 3500; ovat Jumalallisuuden seurakuntaan kuulumattomia lahkolaisia; joskus heistä käytetään myös ilmaisua Jumalallisuuden ulkopuoliset.
Jeesuksen seurakunta, joka tunnetaan nimellä Efeson seurakunta on viimeinen Jumalallisuuden seurakunta, A ja O - Alfa ja Omega.
Jeesus teki selväksi että tuossa on alku ja loppu.
Sen jälkeen ei ole Jumalallisesti oikeaoppisuuden hengellisiä seurakuntia perustettu.
Joten myöhemmin perustettu kristinusko oppeineen ja väärennettyine raamattuineen on harhauttaja.
Harhauttajien opit kasteidenkin suhteen ovat omassa arvossaan ja niiden herra tunnetaan.
Ilmestykirja on vaikea tulkittavaksi mutta siellä se totuus asiasta teille on.
Jos kristinusko olisi oikealla tiella Jumalan ja Jeesuksen suhteen niin meillä olisi vain ja ainoastaan YKSI kristinuskon suunta koko maailmassa. Nyt niitä on tuhansia toinen toisiaan harhaoppisiksi todistamassa.
tipatonta tammikuuta. Ja eikös parin pullon hengen jälkeen pääsi lipsahtamaankaikkea saastaa jota nyt kadun tomussa ja tuhassa.
Syyttömiä lapsia noitarovioilla tappanut halveksii eniten lapsia! Löytää raamatusta lapsikaste käskyn vaikka sitä ei ole mutta ei löydä älä tapa käskyä vaikka se on moneen kertaan raamatussa jopa Jeesuksen vahvistamana.
Istupa nyt hetkeksi alas ja lue vaikka
1.korinttolaiskirjeen 12,13.ja 14. luku,
niin pahimmat vaahdot laskevat.
Maailma on luuloja ihmeellisempi
Ja Jumala myös paljon, paljon ihmeellisempi ja suurempi kuin oma rajoittunut mielemme.
Tästä se asia selviää perusteellisemmin.
Jokainen pakanallinen pakkolapsikaste on rikos vaikka lapsia noitarovioilla tappanut olis jumaloimansa saatanan kanssa asialla.
Alla on esillä kastetta koskettavia Lain kohtia:
-Jumalan ja Jeesuksen LAKI
-Suomen perustuslaki joka perustuu edellä olevaa
(Olen jättänyt tästä pois YK:ssa Suomen alle kirjoittamat ihmisoikeutta- ja lasten suojelua koskevat sopimukset jotta tästä ei tulisi liian pitkä mutta uskon jokaisen tietävät niistä...)
Jumalan Moosekselle antama Laki jonka Jeesus vahvisti:
Perisyntiseksi lapsia kastavat mielestäni rikkovat Jumalan ja Jeesuksen Lakia näissä kohdissa ja rikkomalla yhtäkään Lain kohtaa on Jumalan ja Jeesuksen Lain lainrikkoja:
-3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
///perisynti ei ole Jumalan tai Jeesuksen oppi///
-4 Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla.
///perisynti opilla yritetään saada Jumalan valtakunta näyttämään syntiseltä. Jos lapsi on syntinen syntyissään niin sitten Jumalan valtakuntakin on syntinen, niin ei ole:
Matt. 19:14
Niin Jeesus sanoi: "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivasten valtakunta".
Mark. 10:14
Mutta kun Jeesus sen näki, närkästyi hän ja sanoi heille: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta."
Luuk. 18:16
Mutta Jeesus kutsui lapset tykönsä ja sanoi: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta." ///
-5 Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat;
///Jumalan ja Jeesuksen vihaamista on Heidän Lain rikkominen ja Heidän oppien muokkaaminen esim. käsitteillä: perisynti, kummi, lähetyskäsky, lapsikaste, hätälapsikaste, kolminaisuusoppi jne jne.
5Moos 12:32. Kaikkea, mitä minä käsken, noudattakaa tarkoin. Älkää siihen mitään lisätkö älkääkä siitä mitään ottako pois."
Joh. Ilm. 22:18, 19 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu. ///
-6 mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni.
///käskyjä ei ole pitänyt sekään joka esim. omia kastettuja syyttömiä uskovaisia tappoi noitarovioilla, pieniä, Jumalan valtakunnan kaltaisia lapsiakin. ///
-7 Älä turhaan lausu Herran, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta
sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.
///Sitä herraa saa pilkata joka Jumalan ja Jeesuksen Lakia vastaan toimii, se on itse itsensä pilkkauksen kohteeksi asettanut pilkkaamalla Jumalan ja Jeesuksen Lakia rikkomalla sitä. ///
-8 Muista pyhittää lepopäivä.
///Noitarovioita polttettiin useimmiten sunnuntaisin. Lain vastainen rikos monessa eri mielessä. ///
-9 Kuusi päivää tee työtä ja toimita kaikki askareesi;
///Mutta älä tee sitä työtä Jumalan ja Jeesuksen vastaisuudelle. Nuorten pakkokoulus uskoon joka rikkoo Jumalan ja Jeesuksen Lakia, usein koulutajana lainrikkoja tai sen edustaja. ///
-10 mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti; silloin älä mitään askaretta toimita, älä sinä älköönkä sinun poikasi tai tyttäresi, sinun palvelijasi tai palvelijattaresi tai juhtasi älköönkä muukalaisesi, joka sinun porteissasi on.
///Silloin niitä laittomuuksia eri kristinuskonkin lahkoissa tehdään urakalla, pakkokastetaan antamalla väärää todistusta Jumalan valtakunnasta ja synnitömästä lapsesta, ehtoollinen joka on Jeesuksen opetuksien vastainen, jne jne.. Ja vaikka Jeesus on opettanut "Isä meidän..." kuinka meidän tulee rukoilla, niin monissa kirkoissa se edelleen tehdään Jeesuksen opetuksen vastaisesti. Tutki koko luku tarkoin: Matteus 6 ///
-11 Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on, mutta seitsemäntenä päivänä hän lepäsi; sentähden Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.
///Jumala sen pyhitti siihen tarkoitukseen että perheillä jne olis mahdollisuus kokoontua omien sielujen Jumalallisuuden valaisuun. ///
-12 Kunnioita isääsi ja äitiäsi, että kauan eläisit siinä maassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa.
///Jumalan antamaan maan, jonka nimi on Suomi, sen maan kansalaiset ovat SUOMALAISIA. He eivät ole helluntalaisia, luterilaisia, jehovalaisia jne koska sellaisia maita ei ole. Isää ja Äitiä kunnioitaa olemalla suomalainen niinkuin hekin suomalaisia ovat. ///
-13 Älä tapa.
///Tuon käskyn rikkominen kristinuskon toimintana on satoja miljoonia tapettu, Jeesuksen seuraajista alkaen, Paavalin tuella. Huomattavaa on, että tappamista on ihmisen sielullisesti tappaminenkin, pakkokoulutukset jne. Ja kaikki kuollut merkitään ristillä, pakkolapsikasteessa se tapetun sielun merkiksi laitetaa risti lapsen otsaan merkiksi elävänä kuolleeksi. ///
-14 Älä tee huorin.
///Ymmärtääkseni, kun pappi pakkolapsikaste tilaisuudessa asettaa itsensä lapsen ja lapsevanhempien väliin, tekee huorin. Silloin lapsen ja lapsen vanhempien sielullinen yhteys rikotaan Jumalan valtakunnasta ja lapsesta väärää todistusta antamalla, Jumalan valtakuna; jonka kaltainen lapsi on; ja lapsia ovat synnittömiä ja perisynnitömiä. ///
-15 Älä varasta.
///Pakkolapikasteessa varastetaan kaikkien Jumalallisten Lakien vastaisesti lapsen omat oikeudet. Myllynkivi oppetus on tiedossa, Suomen perustuslaki uskonvapaudesta (joka kasteessa varastetaan lapselta), ihmisoikeuksista jne, Suomen allekirjoitamat YK:n sopimukset, ihmisokeuksista, lasten suojelusta. jne jne. ///
-16 Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.
///Jokainen lapsi joka on syntiseksi tai perisyntiseksi todistettu uskon, papin, kristinuskon jne toimesta on oikeudettu vaatimaan oikeudellisesti asiaan oikaisua.
Yhdelläkään sylivauvalla ei ole rikosrekisterissä merkintää, ei maallisessa eikä Jumalan valtakunnan kaltaisena Jumalan vatakunnassakaan. Väärän todistuksen antaneena kristinusko, luterilaisuuskin joukossa on Jumalan ja Jeesuksen Lain lainrikkojaksi itsensä osoittanut ja sillä lainrikkojalla avustajieen on Jumalan valtakunnassa rikosrekisteri. ///
-17 Älä himoitse lähimmäisesi huonetta. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa äläkä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiansa äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa."
///Pakkolapsikasteissa himotaan lasta pois Luojan hänelle antamasta Jumalallisuudesta, Jumalan valtakunnan kataisuudesta saatanallisuuden ahdinkoon.
///
-----
SUOMEN PERUSTUSLAKI:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
7 §
Oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen ja koskemattomuuteen Jokaisella on oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen, koskemattomuuteen ja turvallisuuteen. Ketään ei saa tuomita kuolemaan, kiduttaa eikä muutoinkaan kohdella ihmisarvoa loukkaavasti. Henkilökohtaiseen koskemattomuuteen ei saa puuttua eikä vapautta riistää mielivaltaisesti eikä ilman laissa säädettyä perustetta. Rangaistuksen, joka sisältää vapaudenmenetyksen, määrää tuomioistuin. Muun vapaudenmenetyksen laillisuus voidaan saattaa tuomioistuimen tutkittavaksi. Vapautensa menettäneen oikeudet turvataan lailla.
No, sitä vaahtoa näyttää riittävän niin puolella
kuin toisellakin.