Maailmanlaajuinen globalisaatio

Nyt nähdään mihin ahdinkoon tämä EU ja maailmanlaajuinen globalisaatio vei ja vie Suomen.
Tämä takapajula huutaa vielä työvoimapulaa! Hävetkää päättäjät ja EU- fanit.
Norjalla ja Sveitsillä pyyhkii todella hyvin,koska heillä on oma raha ja eivät ole EU.ssa.
71299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pääministeri Vanhasen piti jakaa 28.1.09 uutistietojen mukaan Suomen korporativistisen järjestelmän tietotaitoa EU-komissiolle. Mm. miten 1990-luvun pankkikriisi hoidettiin.

Kansallinen apparatsikkien (mikä ihana sana) EU-propagandaväline YLE Uutisoi aiheesta näin:

"Barroso: Maailman otettava oppia Suomesta

EU-komission puheenjohtaja kehui vuolaasti Suomen talouspolitiikkaa pääministeri Matti Vanhasen kanssa pitämässään lehdistötilaisuudessa Brysselissä.

Barroson mukaan muun maailman tulisi ottaa mallia Suomen harrastamasta talouspolitiikasta.

- Suomi ei ole luonut vaurauttaan helpolla kasinorahalla, vaan työllä, kurilla ja ideoilla, Barroso hehkutti.

Hän sanoi uskovansa, ettei globaali finanssikriisi ole seurausta puutteellisista säädöksistä tai valvonnasta vaan arvojen kriisistä. Ihmiset halusivat tulla rikkaiksi nopeasti ja työtä tekemättä. Barroso sanoi luottavansa perinteisiin arvoihin, kuten kovaan työhön, itsekuriin ja uhrauksiin.

Vanhanen muisteli Suomen kokemuksia 1990-luvun alun lamasta. Tuolloin Suomi teki suuria investointeja uuteen teknologiaan. Vanhanen painotti, että valtion on oltava aktiivinen talouden toimija unohtamatta kuitenkaan markkinatalouden periaatteita."

Tuon uutisen jälkeen onkin ollut hiljaista..... jopa Pääkaupunkiseudun Pravdassa (edes menneen tuttavani lempinimen)...

Äänestä
  • oikeaan sosialismiin. Sitähän se on käytännössä nytkin. Jos eivät ns. omistajat (pörssipelurit) pysty omistamiaan yrityksiä pitämään pystyssä, vaan aina huudetaan valtiota apuun, niin eihän siitä mitään tule.Hyvinä aikoina tyhjennetään "pesä" viimeistä centtiä myöten ja luotetaan siihen, että kyllä se valtio tulee avuksi sitten, kun tarvitaan. Eivätkö nämä teollisuuslaitokset ja pankit voisi olla valtion kokoaaikaisessa omistuksessa. Eikö se muka käy? Jäisikö joku pieni omistajien ja johtajien ryhmä vaille miljoonatulojaan ja luxuselämää. Mitäpä jos tasataan tämän pienen vähemmistön tulot kaikille ja säästetään osa pahan päivän varalle. Eikö se olisi kohtuullista jakaa tulos niile, jotka sen työnkin tekevät. Niille, jotka eivät ainoastaan katsele ruudulta, miten ovat pörssikurssit kehittyneet tekemättä yhtään mitään.

    Äänestä

  • helppo siirtyä kirjoitti:

    oikeaan sosialismiin. Sitähän se on käytännössä nytkin. Jos eivät ns. omistajat (pörssipelurit) pysty omistamiaan yrityksiä pitämään pystyssä, vaan aina huudetaan valtiota apuun, niin eihän siitä mitään tule.Hyvinä aikoina tyhjennetään "pesä" viimeistä centtiä myöten ja luotetaan siihen, että kyllä se valtio tulee avuksi sitten, kun tarvitaan. Eivätkö nämä teollisuuslaitokset ja pankit voisi olla valtion kokoaaikaisessa omistuksessa. Eikö se muka käy? Jäisikö joku pieni omistajien ja johtajien ryhmä vaille miljoonatulojaan ja luxuselämää. Mitäpä jos tasataan tämän pienen vähemmistön tulot kaikille ja säästetään osa pahan päivän varalle. Eikö se olisi kohtuullista jakaa tulos niile, jotka sen työnkin tekevät. Niille, jotka eivät ainoastaan katsele ruudulta, miten ovat pörssikurssit kehittyneet tekemättä yhtään mitään.

    - Tosin jokin versio nro 1.666

    - Kieroudet osataan tehdä jo paljon hienommin ja siinä Barrosokin tarvinnee apua, koska EU laajeneminen liittovaltiotasolle kohtaa kasvavaa vastustusta. Koiviston konklaavissahan oikeuslaitos käskytettiin osaksi korporatismia.

    - lainsäädäntökoneiston suhteen NELIKANTAINEN LAINSÄÄDÄNTÖMALLI on Suomessakin ollut jo 1900-luvulta alkaen voimissaan

    - pitäisikö siis puhua muulle maailmalle jo FINNGATE SKANDAALIsta?

    - artisti ja veronmaksaja maksaa aina!

    Äänestä

  • sosialismia kirjoitti:

    - Tosin jokin versio nro 1.666

    - Kieroudet osataan tehdä jo paljon hienommin ja siinä Barrosokin tarvinnee apua, koska EU laajeneminen liittovaltiotasolle kohtaa kasvavaa vastustusta. Koiviston konklaavissahan oikeuslaitos käskytettiin osaksi korporatismia.

    - lainsäädäntökoneiston suhteen NELIKANTAINEN LAINSÄÄDÄNTÖMALLI on Suomessakin ollut jo 1900-luvulta alkaen voimissaan

    - pitäisikö siis puhua muulle maailmalle jo FINNGATE SKANDAALIsta?

    - artisti ja veronmaksaja maksaa aina!

    NELIKANTAINEN LAINSÄÄDÄNTÖMALLI ?

    Äänestä

  • mikä on kirjoitti:

    NELIKANTAINEN LAINSÄÄDÄNTÖMALLI ?

    Hulauta vain erilaisia vaihtoehtoja hakukoneesi hakusanaruutuun:

    nelikantainen lainsäädäntömalli
    nelikannasta

    ...internet tietää aina...

    Äänestä

  • laulamaan kirjoitti:

    Hulauta vain erilaisia vaihtoehtoja hakukoneesi hakusanaruutuun:

    nelikantainen lainsäädäntömalli
    nelikannasta

    ...internet tietää aina...

    Eu on ollut Suomelle tuhoisaa. Sitähän EU.n puolesta puhujat eivät halua myöntää, vaikka varsin hyvin tietävät.
    EU jäsenyys on muka heidän mielestään huva huva huva,vaikka on täysmätä.
    Nyt puuhtataan EU.lle jo ulkoministeriä. Ja paskat. Koko puljusta olisi erottava pian !
    Jo 90% Suomen päätöksistä tehdään Brysselissä - pöyristyttävää !

    Äänestä

Kyllähän tässä mielellään Sveitsiin muutettaisiin, mutta kun juuret ovat täällä. Ja täällä pitää pärjätä niillä konsteilla mitä meillä on, ei pidä ja päde samat menestystekijät (Key Success Factors) kuin Norjassa ja Sveitsissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EU.n vastustaja kirjoitti:

Nyt nähdään mihin ahdinkoon tämä EU ja maailmanlaajuinen globalisaatio vei ja vie Suomen.
Tämä takapajula huutaa vielä työvoimapulaa! Hävetkää päättäjät ja EU- fanit.
Norjalla ja Sveitsillä pyyhkii todella hyvin,koska heillä on oma raha ja eivät ole EU.ssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu