http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsinki hyväksyi venäläisen sipulikirkon/1135243169922
Nyt se alkaa, nosta jalkaa.....
Nyt se alkaa, nosta jalkaa.....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Rakentavat omilla rahoillaan tänne kirkon toisin kuin esim. nämä romanialaiset, jotka ovat tulleet vain käyttämään meidän rahoittamia etuuksia hyväkseen.
romanialaiset käyttävät?
Kuuluvat seurakuntaan, maksavat veroa (venäläiset eivät sitä tee), talkoilla ja nyyttikestiperiaatteella kirkkokahvit eli rahoittavat itse - päinvastoin kuin venäläiset, jotka eivät edes maksa toimintapiirien toimintansa rahoittamiseksi järjestämien kirkkokahvien pientä maksua. Jokunen kopeekka on rahavadissa venäläisten jäljeltä!
maahanmuuttajat laitetaan vastakkain? Romanialaiset olivat valikoitunut joukko. Heillä oli tiivis yhteisö ja varallisuutta jo tullessaan. Jossakin seurakunnassa en ihmettele ollenkaan etteivät venäläiset käy kirkossa, saati kirkkokahvilla. jos pappi avoimesti vihaa(kommunisteja), entisiä ja tulevia niin... ja kuuluu niitä olevan suomalaisiakin vasemmistolaisia seurakunnassa...Urkkimalla saa tietoja kyllä.
näitä venäläisiä kaksi joukkoa toiset mummoja kestä on puhuttukin inkeriläisiä ja niitä enempi suomalaisia paluumuuttajia ja sitte ne rikkaat jotka tulee tänne kun täälä on olot paremat ja enenpi tavaroita ja taitaa olla jo halvempaaki, huivi pääsä kylä kuljetaan ja haukutaan kun joulu ei ole sillon kun he määrää. tulevat ja juoruavat suureen ääneen jumalanpalveluksesa ja kattovat nenävartta pitki meitä suomalaisija!
perunanenää, vaan suora ja ylevä nenä.
luje kunnolla!
kadunkulmassa kerjätyistä rahoista veroakin? Aivan uusi tieto minulle. Tunkeilevia ja epärehellisä ovat kaikki olleet joihin olen pakosta joutunut kirkossa törmäämään.
vaan uskonnollisen yhteisön talo, kuten Jehovan todistajien valtakunnan sali. Siis ei kirkko Suomen lakien mukaan.
Venäjällä ei siis ole kirkkoja, koska siellä ei ole Suomen ortodoksisen seurakunnan rakennuksia.
sitten kutsua juutalaisten rakennuksia syngogaksi ja muslimien rakennuksia moskeijoiksi? Paljonko saa rangaistusta, jos rikkoo lakia?
Suomessa on ulkomaalaisiin kohdistuva syrjintä. Se tulee selkeästi ilmi monista kommenteista. Eipähän ole syytä sitten ihmetellä, miksi haluavat olla omissa yhteisöissään.
suomalaisetkin halua olla omissa yhteisöissää, vaikka muuttavatkin ulkomaille. Eikä mistään syrjinnästä ole kysymys.
on kirkon nimi. Helsingissä on jo Troitsa ja siellä toimitetaan slaavinkieliset palvelukset. Jos lähekkäin on kaksi sannimistä kirkkoa, pitää aina kysyä kumpaan kirkkoon joku on menossa. Jos joku Helsingin seudulla sanoo nykyisin olevansa menossa Pokraovaan täytyy aina kysyä meneekö hän Munkkiniemen Pokrovaan vai Pokrovan luostarin kirkkoon Kirkkonummelle. Eivät kirkon nimet ole lopussa. Ehdotan nimeksi Kristus Vapahtajan kirkkoa, Moskovan samnnimisen katedraalin mukaan.
vaan Kristuksen ylösnousemuksen kirkko, eikä asialla ole Kolminaisuuden seurakunta, vaan Pyhän Nikolaoksen seurakunta. Pyhän Nikolaoksen seurakunta on uskonnolliseksi yhdyskunnaksi rekisteröitynyt yksityinen ortodoksinen seurakunta, joka kuuluu Moskovan patriarkaattiin.
Moskovan patriarkaatin (laiton/epäkanoninen patriarkaatti) politiikka alkaa jo pikkuhiljaa suututtaa, siellä missä on yksikin venäläinen rakennetaan kirkkoja venäjänkielen tai kansallisuuden takia. Eihän toisen patriarkaatin kuulu rakentaa omia kirkkojaan toisen patriarkaatin alueelle (tässä tapauksessa Ekumeenisen patriarkan). Kyllä Jumalalle tärkeämpää on se, että on yksi oikea- ja apostolinen Kirkko. Tuskinpa Jumalaa kiinnostaa mitä kieltä tai kansallisuutta seurakuntalainen edustaa.
siksipä oli täysin turhaa ja haitallista suomalaisten olla perustamassa vieraan jurisdiktion kirkkoa Viroon. Mutta kun kerran näin tehtiin, niin on turha valittaa MP:n kirkkojen rakentamisesta Suomeen.
Miten olisi jos rakennettaisiin vaikka Salmiin kirkko, joka liittyisi Suomen ortodoksiseen kirkkoon.
maan säilyttää entisten sortajien ja murhaajien instituutiot?
Sinun mielestäsi täytyy, mikä on ymmärrettävää, koska moraalinen tasosi on hiekkalaatikkotasoa: "toikii heitti hiekkaa ni mäkin heitin"
Voi Jeesus ihmisten tyhmyyttä!