Onneksi on Venäjä naapurina.

ja kasvoi valtioksi Venäjän suojassa. -30 luvulla Suomi aiheutti itse talvisodan olemalla vaaraksi Neuvostoliitolle. No -41 Suomi jo itse hyökkäsikin. Kuten Koiviston Manukin sanoo sotaveteraanina ja presidenttinä, on Venäjä meille hyvä naapuri.

http://www.1809.fi/etusivu/fi.jsp
4102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomalaiset ovat aina osanneet hoitaa maata ja metsiä ja teitä ja se tiedetään myös Venäjällä.Itseasiassa meidän naapurinamme on Itäkarjalan tasavalta eikä tuota keskusvaltaa kannattais painottaa niinkään kovasti.Jos käymme neuvotteluja voimme käydä niitä karjalan tasavallan edustajien kanssa eikä keskushallinnon kuten nykyään meidän pilipalipojat kuvittelevat.Suomalaiset ovat aina asustaneet venäjää ja aikanaan Ukrainan aluella Suomensukuiset kansart sekoittuivat venäläisiin kansoihin ja heistä tuli merkittävä kansanosa tuolla alueella.mahdollisuuksia olisi vaikka kuinka mutta kun meidän päättäjät on aivopesty ja niiden sivistys tapahtuu englanniksi tai pieni osa osaa vähän ruotsia.Tuotakaan kielitaitoa ei kannattaisi enää kutsua sivistykseksi vaan pikemminkin jälkeenjäämiseksi.Kuinka tällaiset omanedunpelkoiset ihmiset pystyisivät ajamaan suomalaisten asiaa esim karjalan tasavallassa.Kepulaisístakin suurin osa on kasvanut pohjanmaalla ja täällä on aina kerrottu kauhujuttuja venäjästä että saataisiin meidät nöyriksi lännen mielivallalle.

Äänestä
  • Kepulaisístakin suurin osa on kasvanut pohjanmaalla ja täällä on aina kerrottu kauhujuttuja venäjästä että saataisiin meidät nöyriksi lännen mielivallalle. "
    -buhahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    Äänestä

  • Onkaan Kissamies nyt nauttinut?

    Äänestä

vielä löytyy?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi itsenäistyi kirjoitti:

ja kasvoi valtioksi Venäjän suojassa. -30 luvulla Suomi aiheutti itse talvisodan olemalla vaaraksi Neuvostoliitolle. No -41 Suomi jo itse hyökkäsikin. Kuten Koiviston Manukin sanoo sotaveteraanina ja presidenttinä, on Venäjä meille hyvä naapuri.

http://www.1809.fi/etusivu/fi.jsp

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu