Jehova-nimestä

Jehova
Kirjoittanut: Jalmari 1.2.2009 klo 00.36

   ei alkutekstissä ole Jehova-nimeä vaan Jumalan nimi konsonantit JHVH on varustettu vokaaleilla "adonaj" eli herra. Tämä ohjaa lukijan lausumaan "adonaj" aina nimen kohdalla.

Jahve on paremmin lähellä oikeaa nimeä.

Jehova-nimi on väärinkäsitys.
3211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ovellesi, niin pyydä häntä tuomaan sinulle 1.huhtikuuta 2009 Vartiotorni lehden.
Siinä vastataan kysymykseesi.
tai voit kuunnelle sen lehden kun lataat sen sivulta: jw.org

Eivät Jehovan todistajat väittele siitä, onko muoto Jahve tai Jehova oikea. Jehova on vain perinteisesti vanhempi suomen kieliseen perineeseen liittyvä muoto. Jos haluat, niin käytä muotoa Jahve, mutta myös käytä sitä.

Äänestä
  • Julistajan julisteita seinälleni? Miten voin kysyä huhtikuun '09 vartiotornia julistajalta jos sitä ei ole vielä edes julkaistu? Voi puolukka sentään.

    Jehova on väärä nimi, sellaista ei olekaan...

    Äänestä

  • >>Eivät Jehovan todistajat väittele siitä, onko muoto Jahve tai Jehova oikea.

    Miksi väittelisivätkään, koska Vt-seura on jo 1950-luvulta lähtien opettanut, että todennäköisesti Jahve on lähempänä alkuperäistä lausimisasua kuin Jehova.

    >>Jehova on vain perinteisesti vanhempi suomen kieliseen perineeseen liittyvä muoto.

    Vartitorniseura haluaa luoda mielikuvan, että se opettaa Raamatun sisältöä, ei perinnettä. Samoin Vartiotorniseura esitytää erääksi osoitukseksi omaamastaan totuudesta, että se kirkastaa jumalan persoonanimen. Tosiasiassa sinä tarjoat perinnettä, et siis sitä mitä Vartíotorniseura todella asiasta opettaa.

    >>Jos haluat, niin käytä muotoa Jahve, mutta myös käytä sitä.

    Miksi sinä turvaat perinteeseen, et Vt-seuraan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaaleppi. kirjoitti:

Jehova
Kirjoittanut: Jalmari 1.2.2009 klo 00.36

   ei alkutekstissä ole Jehova-nimeä vaan Jumalan nimi konsonantit JHVH on varustettu vokaaleilla "adonaj" eli herra. Tämä ohjaa lukijan lausumaan "adonaj" aina nimen kohdalla.

Jahve on paremmin lähellä oikeaa nimeä.

Jehova-nimi on väärinkäsitys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu