Erojen väheneneminen näyttää jakuvan helmikuussakin. Eroja on kolmanneksen vähemmän kuin vuosi sitten. Voisin vaikka lyödä vetoa, että tämän vuoden helmmikuussa on vähemmän eroja kuin edellisenä vuonna.
Helmikuussa kolmenneksen
9
410
Vastaukset
- saldo on
60 000 eroa. Siitä uskallan myös lyödä vetoa. Tammikuussa oli hieman vähemmän eroja kuin viime vuoden tammikuussa, mutta olen aivan varma että loppuvuonna on hurja määrä eroja.
- kun buumi
on mennyt ohi. Ainahan ihmisiä eroaa kirkosta, koska kaikista lapsena kastetuista ei tule kristittyjä.
Ceterum censeo: Tampereen Vapaa-ajaattelijoiden eroakirkosta.fi-palvelu pitäisi lopettaa. He pitävät laitonta rekisteriä kansankirkoistamme eronneista ihmisistä. Jos eroatte kirkosta, erotkaa jotain muuta kautta.- ihmettelen suuresti.
Kirkosta nettipalvelun kautta eronneista ei todellakana pidetä kirjaa. En ymmärrä, saatko jotain kiksejä kun valehtelet ja mustamaalaat muita?
- urbanus paganus
peruna omassa pepussa
mites se olikaan: älä lausu väärää todistusta... - Fanta
Täysi-ikäinen henkilö voi erota kirkosta nyt myös pankkitunnuksiaan käyttämällä Väestörekisterikeskuksen www.lomake.fi tai maistraattien www.maistraatti.fi sivuilta löytyvällä sähköisellä lomakkeella, jossa tunnistaudutaan pankkitunnuksilla. Henkilöllisyys on varmennettu eikä allekirjoituksia tarvita. Eikä tarvitse käyttää eroakirkosta.fi -sivustoa ellei halua.
- Fanta
Eroluvuissa on vuodenvaihteen ruuhkan jälkeen aina notkahdus alaspäin, tilanne "korjaantuu" vuoden vanhetessa kyllä.
Jaa niin, ja nyt voi täysi-ikäinen erota kirkosta myös käyttämällä omia pankkitunnuksiaan :)
Väestörekisterikeskuksen ja maistraattien sivuilla on linkki palveluun: tunnistaudu, täytä erolomake ja tadaa! olet eronnut kirkosta. Henkilöllisyytesi on varmennettu eikä allekirjoitustakaan tarvita. Eikä tarvitse käyttää eroakirkosta.fi -sivustoa ellei halua.
http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/asiointi_ja_lomakkeet/lomakkeet/maist_vrk_1_70etu/index.html
- jyku
Helmikuussa jäädään varmaankin aika paljon edellisen vuoden eroluvuista. Viime vuonnahan oli helmikuussa n. 2000 "ylimääräistä" eroa, kun 100 000 nettieroa tuli täyteen, ja sen saama huomio julkisuudessa aiheutti voimakkaan eropiikin.
Joten alkuvuodesta kirkko ja sen uskolliset kannattajat saavat huokaista helpotuksesta.
Kesä on ollut perinteisesti hiljaista aikaa erorintamalla, ja eiköhän sama jatku tänäkin vuonna.
Loppuvuosi tulee todennäköisesti olemaan ratkaisevassa asemassa sen suhteen päästäänkö tänä vuonna viime vuoden erolukujen yli. Yhtenä merkittävänä tekijänä voi olla talouskehitys. Ja tietysti mahdollinen mediakohu aiheen tiimoilta, esim. kirkon tahattoman vetoavun muodossa.- apu
Toivottavasti vapaa-ajattelijat pääsisivät mukaan johonkin ohjelmaan kertomaan valtion ja kirkon suhteista sekä tukieuroista ja kirkon omaisuuksista. Kirkon hyväntekeväisyyskin on kyseenalaista kunniantavoittelua. Olisi hyvä ottaa esille myös tyhmien ihmisten hyväksikäyttö vapaaehtoistyössä, kun kirkko kuitenkin kerää rahaa maahanmuuttajien työllistämiseksi.
- e.k.v
Joskus se kasvu loppuu, mutta ei siitä kannata välittää. On aivan sama eroaako tänä vuonna 30000 vai 60000, kirkon kannalta se on katastrofi tuossa kymmenen vuoden kuluttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770