kortisoni turvotus ikuista?

Hei!

Tietääkö kukaan lähteekö isojen suun kautta otettujen kortisonimäärien aiheuttama turvotus naamasta lääkkeen lopetuksen jälkeen vai voiko jäädä ikuisesti
(ellei mene johonkin rasvaimuun tai vastaavaan?Kokemuksia siitä?=D)

Ollut vuosia sitten todella suuret määrät käytössä,paino pudonnut paljon siitä mutta naama edelleen kuin peruna,tosi ikävää.
Ja kuinka pieni määrä voi jo aiheuttaa turvotusta?
Kiitos tuhannesti jos joku viitsii vastata!=)
1630655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Minulla 5 mg:n kortisoniannos aiheutti jo kasvojen turvotusta. Söin sitä reuman takia vuosikausia. Joku aika sitten vähensin annostusta puoleen, ja kasvot kaventuivat huomattavasti.

Äänestä
  • Moi!

    Täällä kans yks pullaposki kortisonin syöjä. Älä menetä toivoa, tilanne normalisoituu kyllä, kun vaan saat lopettaa sen kortisonin. Ite joudun syömään aika isoilla annoksilla just nyt, ja ku kattoo peiliin, niin miettii, että kukahan se toi akka on. Mutta kyllä se ohi menee. Pahempaa on nää mielialajutut, mitä siitä seuraa. Mutta se onkin jo toinen stoori se..

    Tsemppiä

    Äänestä

  • tuulantei56 kirjoitti:

    Moi!

    Täällä kans yks pullaposki kortisonin syöjä. Älä menetä toivoa, tilanne normalisoituu kyllä, kun vaan saat lopettaa sen kortisonin. Ite joudun syömään aika isoilla annoksilla just nyt, ja ku kattoo peiliin, niin miettii, että kukahan se toi akka on. Mutta kyllä se ohi menee. Pahempaa on nää mielialajutut, mitä siitä seuraa. Mutta se onkin jo toinen stoori se..

    Tsemppiä

    joo no toivotaan että saa vielä sit vähennettyä tosta 5mg,kiitos vaan tiedoista=)

    Mielialavaihteluita on kyllä kortisonin syöntivuosien aikana ollut,enpä olekkaan yhdistänyt tuohon lääkkeeseen,mielialaläkkeitä vaan suositeltu niihin!=DEli lääkettä lääkkeen perään...

    Äänestä

Söin 7kk. kortisonia. Max 60mg/vrk. Kasvot kauhean näköiset, näin omat poskeni. Lopetus oli kamalaa, vieroitusoireiden takia. 12 päivässä paino putosi 5 kg, kuukaudessa 10kg. Turvotus lähti kasvoista, mutta epätasaisesti. Toinen poski oli pullea, toinen normaali. Kuitenkin jo kk. kuluttua turvotus oli hävinnyt.

Lähtee varmasti. Jo 10mg alkaa turvotus.

Äänestä
  • Kokeile lymfahierontaa!!!

    Äänestä

Mietin ihan samaa kortisonia syödessäni. Annos taisi olla alle 5 mg, niin alkoi turvotus selkeästi vähentyä. Nyt ei ole juuri ollenkaan, annos 2,5 mg joka toinen päivä. Ei auta kuin kärsivällisyys ja annoksen pienentäminen! Onneksi siis pääsee normaaliin olotilaan takaisin.

Äänestä

Ei mikään turvotus ole ikuista. Sokeri kannattaa jättää kokonaan pois, kuten myös aspartaami ja eineksiä ei saisi syödä ollenkaan. Paljon vihanneksia, paljon vettä. Ei mitään herkutteluja.

Äänestä
  • Kyllä juuri näin. Myös maitotuotteet turvottavat kasvoja, sekä viljatkin voivat turvottaa.

    Jos haluaa pärstän nopeasti ennalleen niin kannattaa tehdä kokonainen elämäntaparemontti. Se kuulostaa vittumaiselta, mutta kannattaa. Saatat parantua vaivoista joista et ollut edes tietoinen että ne johtuvat esim. viljasta, maidosta ja sokerista ennen kuin lopetat ne.

    Äänestä

Söin itse pari viikkoa 7.5 mg ja sen jälkeen 5 mg noin kuukauden ajan. Lääkäri ehdotti, että jatkaisin pysyvästi tuolla annostuksella, mutta sivuvaikutusten takia sovimme, että annosta lasketaan puoleen eli 2.5. mg. Sivuvaikutuksista pahin on kasvojen turvotus. Toivottavasti annoksen pienentäminen auttaa ja pitää sitten vaikka kokeilla tuota 2.5 mg:tä joka toinen päivä, jos suunniteltu annoksen pienentäminen ei vielä auta.

Äänestä

Itsellä on syöpähoidoista noin 50mg kortisoonia joka päivä ja paino on nousuut 15kg ja vihaan omaa kroppaani ja naamaa. Oon 15 vuotias teini ja vituttaa nii paljo kun näytän epämuodostuneelta pullalta. Kuinka kauan että saak vanhan kehoni takasi?

1Äänestä
  • Oon ollu samantyyppisessä tilanteessa. Syöpää, kortisonia, turvotusta, läskiä, vihaa, itseinhoa...
    Päätin kuitenkin, että ensiksi on tärkeintä vaan taltuttaa syöpä tarkastamalla itteä sellaisena kuin on. Ja rakastaa elämää.
    Sen jälkeen keskityin muuttumaan sellaiseksi kuin haluan olla.

    Tsemiä sulle!

    1Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Oon ollu samantyyppisessä tilanteessa. Syöpää, kortisonia, turvotusta, läskiä, vihaa, itseinhoa...
    Päätin kuitenkin, että ensiksi on tärkeintä vaan taltuttaa syöpä tarkastamalla itteä sellaisena kuin on. Ja rakastaa elämää.
    Sen jälkeen keskityin muuttumaan sellaiseksi kuin haluan olla.

    Tsemiä sulle!

    *Rakastamalla!

    Äänestä

Kertokaapas miten pääsen turvotuksesta eroon jalat oikea liki kaksinkertainen ja vasen myös rupesi turpoaa mitäs näistä jaloista mutta vehkeet on ihan älyttömän turvonneet kivekset oikein sattuu kivespusseihin liki kymmenen sentteset ja puolikas hk sininen sekin alkaa olla kipeä olen soittanut joka paikkaan kukaan ei tunnu osaavan auttaa.

Äänestä
  • Googleta , hederitary angioödeema legs.

    Äänestä

Lapsesta aikuisuuteen asti lihava ihminen turpoaa takuulla paljon enemmän,kuin itsestään huolta pitävä hoikka

Äänestä
  • Ai millä takuulla. Eipä ole suakaan elämä vielä opettanut. Sekin aika koittaa varmasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivoinen pullanaama kirjoitti:

Hei!

Tietääkö kukaan lähteekö isojen suun kautta otettujen kortisonimäärien aiheuttama turvotus naamasta lääkkeen lopetuksen jälkeen vai voiko jäädä ikuisesti
(ellei mene johonkin rasvaimuun tai vastaavaan?Kokemuksia siitä?=D)

Ollut vuosia sitten todella suuret määrät käytössä,paino pudonnut paljon siitä mutta naama edelleen kuin peruna,tosi ikävää.
Ja kuinka pieni määrä voi jo aiheuttaa turvotusta?
Kiitos tuhannesti jos joku viitsii vastata!=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu