Handelsbankenista kokemuksia

....??

Kertokaahan kokemuksia handelsbankenista.Varsinkin ne joilla asuntolainaa ko. pankista.Oletteko saaneet valtiontakausta,paljonko lainaa,omarahoitusta jne.?Ja tietysti minkälaista palvelua olette saaneet?

2

1426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Handelsbankenista kokemusta jo toistakymmentä vuotta - asiakaslähtöistä palvelua sekä joustavuutta elämäntilanteiden mukaan. Lainaa enää n 15000€ asunnosta; välillä lainaa haettu lisää , välillä korkoja maksettu vain. Ehdottomasti kärkipankkeja asiakaspalvelun suhteen, myös korkojen.

    • ...ainakin vielä...

      Lainaa on törkeästi, korko kohtuullinen, kiinteistö vakuutena ja sen lisäksi henkilötakaaja. Toistaiseksi ei ole tarvinnut koetella huonoina aikoina, mutta perus asiakaspalvelu on loistavaa. Juuri tänään yritin käydä entisessä pankissani lyhyellä asialla, joten ei voi hoita verkkopankin kautta. Siellä oli tupa täynnä, 15 asiakasta ennen minua, ja yksi ainoa tympääntyneen näköinen virkailija.

      Handelsbankenissa asioidessa "oma" asiakaspalvelijamme muistaa meidät jo nimestä kun soitan, kaikki (pienehköt) ongelmat ovat hoituneet todella rapsakasti. Jo pelkästään lähtötilanne; lainaneuvottelut käytiiin tilavassa ja viihtyisässä huoneessa, eikä jossakin hikisessä pikkukopissa, jossa ei tahdo ympäristön ääniltä virkailijan puhetta kuulla. Lisäehtoja lainaan sai, mm. korkomuutoksia saa tehdä ilman mitään lisäkustannuksia, ylimääräisiä pääoman lyhennyksiä vaikka joka viikko, jos siltä tuntuu jne... Jo sekin oli plussaa, että ei ollut mitään pakkoa vaihtaa perheen muuta rahaliikennettä samaan pankkiin, kun lainaa nostettiin, pelkästään lainanhoitotili oli perustettava. No, emme nähneet syytä olla siirtämättä, joten samantien laitettiin sinne tulemaan myös palkkarahat, ainoastaan hätävara tilit jätettiin osuuspankkiin, jos joskus jostakin syytä järjestelmä tekee "Nordeat".

      Pankkiin mennessä esimerkiksi lastenvaunujen kanssa tullaan aina avaamaan ovi, Ja muksuille riittää aina myös muutama mukava sana. Helpottaa kummasti asiointia. se on se ilmapiiri, joka siellä on parasta. Konttorin kaukaisuus (n. 10 km)ei juuri haittaa, koska tosi harvoin siellä tarvitsee oikeasti asioida. Ei edes kerran vuodessa olisi pakko.

      mitään lisätuotteiden "pakkomyyntiä" ei ole ollut niin kuin mm osuuspankissa (siitä ne jonotkin varmaan johtuvat). Jonottaa ei useimmiten tarvitse, jos varsinaiseen asiakaspalveluun on jonoa, niin joku muu kysyy, että voiko auttaa. Jättää ne muut tehtävänsä siksi aikaa. Muistanpa kerran, kun sain saksankielisen laskun, josta en tunnistanut edes tilinumeroa (olen tyhmä). Pankissa sitten ystävällinen virkailija opasti melkein kädestä pitäen, ja Suomensi laskun minulle, ihan vain seuraavaa kertaa varten. Tietysti naputteli rahat liikkeellekin, ja siitä ei mennyt mitään maksua. En tiedä mikä on tilanne nykyään, mutta ainakin joitakin vuosia sitten konttorissa maksettu lasku oli aika kallista lystiä. Kaikesta tällaisesta se korostuu. En näe tällä hetkellä mitään syytä katua valintaa. Mutta ihan hiukan pessimistinä kuitenkin pidän parissa muussakin pankissa hiukan varoja, jotta ei hätä tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe