Aloittelija kun olen, on monta tavaraa vielä kaupassa. Autossani ei ole varsinaisesti takatallia vaan jonkun sortin pienehkö "läpikaappi" (Brustner 640A)
Mikäs olisi näppärä grillimalli käyttää ja pakata tämmöiseen caravaanari käyttöön ?
Hiiliversioita ajattelin aluksi, mutta joillakin adapteri systeemillä auton kaasua käyttämällä saisi varmasti siistimmän paketin aikaiseksi.
Kommetteja ja ehdotuksia ?
Mikäs olisi näppärä grillimalli käyttää ja pakata tämmöiseen caravaanari käyttöön ?
Hiiliversioita ajattelin aluksi, mutta joillakin adapteri systeemillä auton kaasua käyttämällä saisi varmasti siistimmän paketin aikaiseksi.
Kommetteja ja ehdotuksia ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
graamerin kaasulla toimivan. kätevä salkkumalli
vuosikausia käyttänyt niitä halpoja 5 euron pieniä ( halk. 42 cm)pallogrillejä ja hyvin toimii.Kestävät vuosia kun tyhjennetään ja puretaan pakettiin säänöllisesti säilömistä varten. Viimeksi toissa vuonna jätin koko vuodeksi vaunun eteen ja kesto oli kaksi vuotta. No hintaa hyvin grillaavalle grillille 2,5 eur/vuosi.
Itselläni on ollut iso Gramer (mainittukin jossain ketjun vaiheessa). Todella käyttökelpoinen.
Ostin myös toiseksi (vanha kotikäytössä) PIKKUGRAMERIN, joka on todella pieni ja kevyt. Koko suurinpiirtein koulunäkkkileipäpaketin mitoiissa kasattuna. Sopii kerralla parit pihvit ja kattila öevyn päälle.
Ongelma vain on, että näitä löytyy huonosti Suomen markkinoilta. Saksasta kylläkin paremmin. Kannattaa kysyä kuitenkin Haaramolta Nurmosta, joka myy vapaa-ajantarvikkeita, caravantarvikkeita ja valmistaa matkailuautoja.
Tämä sellainen pikku Gramer jota tarkoitit ?
http://www.caravanpalvelu.com/1st/html/default.asp?id=268&editmode=showprod
Valitettavasti laitteesta ei mitään mittoja josta selviäisi onko se vain kahdelle tarkoitettu miniversio vai sopiiko myös 4 hengen perheelle ( eli tarviiko joka pihvi paistaa erikseen)
kaiken maailman hilavitkuttimet ja aina alimmaisena peräboxissa lyttääntyneenä.
Parina viime kesänä olen pärjännyt oikein hyvin Gigantista ostamillani kertakäyttögrilleillä a 1€/kpl, nopeasti paistovalmiita, kestää tulisena toista tuntia, loraus vettä päälle ja roskikseen, menee pieneen tilaan komeroon, ovat kevyitä, ostan keväällä parinkymmenen pumpsin ja pärjään koko kesän.
Enää en suostu mitään muuta käyttämään, on niin helppoa ja kätevää!
on liian pieni 4-henkiselle perheelle."3-levynen" Gramen on sopivampi.
mikään ei voita tunnelmaa....
..nuotio rätise. Kuusi klapeista kun nuotion
tekasee, niin sitten rätinää ja pauketta riittää.
mänkö irtotulen kanssa leikkiin poltatte koko kopperon,varsinkin ,jos on vähän töhönässä.