Mihin maailma menee!

Hermanni

On ihmeellistä, mihin tämä maailma oikein menee?! Pääasiana nyt tuntuu olevan pienten "piruparkojen" mitättömät korvaukset työnteosta. On irvokasta, kun itsensä politiikassa ryvettänyt päättäjä itkee jonkun pienpalkansaajan työttömyys tuesta.
Pitäisi ensin tarkastella miten Suomi makaa.
Mielestäni olisi oikein, jos kullekin työlle pantaisiin minimipalkka. Sen palkan pitäisi riittää reippaasti elämiseen, johon kuuluu: oma asunto, oma auto (tai kaksi) vuosittaiset ulkomaan matkat, harrastuksiin tarvittavat euromäärät. jne. Tämä mielestäni vastaisi tämänhetken keskiverto duunarin ansiotuloja.
Lisäksi pitäisi (Hermannin mielestä) pistää ns. markkinavoimat kuriin. Pankit valtion hallintaan. Kaikenlainen osakehuijaus/osinkokatto voimaan. Nythän on niin, että duunareita pistetään pellolle,kun osakkeen omistajat eivä saa enään lypsettyä niinpaljon "mania" kuin ennen. Pääomaverotus eurooppalaiselle tasolle.
Suomalaisissa kerrostaloissa asuu helvetinmoinen joukko heikon toimeentulon partaalla olevia. Yksinhuoltajat, työttömät, eläkeläiset jne.)
Päättäjät tarjoavat rakennusurakoitsijoille kaikenlaisia helpotuksia esim. verotukseen. Lisäksi tuetaan kysessä olevia yhtiöitä rahallisesti.
Tämä on väärin! Miksi tehdään näin!? Eikö se ole sulaa hulluutta, kun ajatellaan, että töitähän nämä ko. rak. urakoitsijat tarvitsevt. Jos nämä tuet ohjataan itse kohteeseen, jota rak. yhtiöt tarvitsevat. Lyötäisiin kaksi kärpästä yhdessä.

Siispä ehdotan, että valtion varoja satsataan taloyhtiöiden rakennus ja korjauskohteisiin niin, että työnosuudesta saataisiin se 60%:san vähennys.

Joku päättäjä sanoi, että se on vaikea toteuttaa, (Olikohan Katainen?)mutta sanon tälle päättäjälle, että tuo Hermannille sen laskutikku, niin Hermanni neuvoo kyllä. Harmannia ihmetyttää se miten heikoin eväin nämä päättäjät hommiansa hoitaa.
Järkeä päätöksiin, hyvät herrat!

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma asunto,auto,ulkomaanmatkat

      ne kaikki on lisukkeita joita saa jos kovasti hommia tekee ja säästää.Peruspalkkaan sisältuu vuokrakämppä polkupyörä ulkomaanmatka kerran 10 vuodessa ei muuta

      • Hermanni

        Jos kaikki raha mikä menee esim. sotavarusteluun laitettaisiin parempaan. olisi maailmassa paljon parempi elää.
        Niin, ei peruselämään paljon tarvitse, sen Hermanni myöntää. Hatuttaa vaan niin perkuleesti, kun sellaiset antavat köyhille neuvoja, jotka eivät edes tiedä mitä on elää peruspäivärahalla.
        En nyt puhu itsestäni, minä kyllä pärjään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      137
      7189
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5005
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      68
      4382
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3503
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2311
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      302
      1809
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1716
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1619
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1495
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1458
    Aihe