Usko on lujassa muillakin

GG:n tyyliin videopoiminta youtubesta, mutta tällä kertaa on ihan asiaakin, ei "merenneitoja". Asiaa on nimittäin Karpolla, Hannu Karpolla.

http://www.youtube.com/watch?v=e_CLxGEX3WM

Hannu Karpo haastatteli ihmisiä, jotka irrottavat juomatölkeistä niitä avausklipsejä, keräävät klipsejä suuret määrät, ja toimittavat niitä eteenpäin jollekin tutulle, joka vie puolestaan toimittaa niitä eteenpäin. Tällä toiminnalla saa kuulemma pyörätuoleja tarvitseville. Parilla kilolla alumiinisia klipsejä saisi siis mukaan satojen ellei tuhansien eurojen arvoisia pyörätuoleja. Kukaan ei tiennyt kenelle klipsit lopulta päätyvät. Kukaan ei tiennyt kuka pyörätuolit jakaa. Kukaan ei tiennyt oikeastaan mitään, mutta he uskoivat asiaansa täysin. Herrasmies videon lopussa melkein suuttui, kun hänen uskoaan klipsien keräilyyn tohdittiin epäillä.

He eivät ole ääliöitä, vaikka siltä saattaisi vaikuttaa. He vain haluavat pienellä teolla tehdä hyvää tuntemattomille ihmisille. Halu auttaa ajaa tekemään ihan mitä tahansa. On mahdollista että klipsit todella päätyvät jollekin joka myy alumiinin eteenpäin, mutta tuskin sillä rahalla mitään pyörätuoleja ostetaan. Klipsien kerääjät eivät lannistuneet siitä yksinkertaisesta matematiikasta että klipsien hinnalla ei nyt vain saa ostettua pyörätuolia, eikä heitä häirinnyt lainkaan se että he eivät aivan tarkalleen tienneet minne klipsit menivät ja montako tuolia niillä oli tarvitseville hankittu.

Tämä kaava vastaa täysin uskovaisen profiilia. Uskova ihminen olettaa rukouksen auttavan jotain, maksaa mieluusti pienet "kymmenykset" olettaen niiden menevän hyvään tarkoitukseen, ja suuttuu siitä jos joku tohtii epäillä rukoilujen toimivuutta. Kun sitä samaa asiaa on vuodesta toiseen tehnyt, olisi varmaan aika ikävää havaita asioiden todellinen laita. Se, että on haaskannut koko ikänsä turhuuteen, käyttänyt siihen rahaa ja aikaa, ja vielä se katkeran nöyryytyksen myöntäminen että tuli kusetetuksi. Parempi vain jatkaa samaan malliin, kuin myöntää että on ollut väärässä. Oli kyseessä sitten klipsit tai rukoukset, ihmiset suostuvat mihin tahansa, jos se "menee hyvään tarkoitukseen", vaikkei oikeasti menisikään. Valitettavasti ihmisen tätä luonteenpiirrettä on niin helppo hyödyntää.

5

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e.k.v

      Amen.

    • Kössönöm

      "ne tekee kuiteski hyvää..."

      Mutta tuo kertoo ihmisen pohjimmaisesta hyvästä tahdosta. Katso vaikka näitä piilokamera-ohjelmia. Ihmiset ovat pohjimmiltaan kilttejä ja avuliaita. Vaikka uskikset muuta väittävätkin.

    • Valen

      Eiköhän taakka ole ateistilla todistaa, että ne rahat olisivat "haaskausta" mitä lahjoitetaan uskovaisten piirissä.

      Kristinuskolla on kyllä vahvat todisteet ja perustellut syyt, joista voidaan päätellä sen olevan totta ja sen Perustajan olevan Totuus. Jos niitä syitä ei halua uskoa, niin oma on häpeänsä. Ei painovoimaakaan ole pakko uskoa tai fysiikan muitakaan lakeja. Ne ovat silti totta.

      Raamatun kirjoitukset ovat vahva todiste Jumalasta ja Jeesuksesta. Se on selkeää historiaa ja faktaa. Kaikki yritykset osoittaa Raamattu satukirjaksi ovat epäonnistuneet. Päinvastoin Raamatun on enenevässä määrin huomattu pitävänsä paikkansa. Aivan kuten on aina uskottukin.

      Jeesus tulee pian takaisin. Parempi polvistua jo nyt Hänen eteensä ja pyytää anteeksi syntejään, kuin sitten tuomiopäivänä pakolla polvistua jolloin se polvistuminen saattaa olla hieman negatiivissävytteisempi. Jokainen kuitenkin tulee polvistumaan ja tunnustamaan Jeesuksen Herraksi. Se on varma asia.

      Oma häpeänsä jos ei halua uskoa ja luulee tietävänsä asiat paremmin kuin Jumala.

      Valen

      • Kuk regus susej

        "Kristinuskolla on kyllä vahvat todisteet ja perustellut syyt, joista voidaan päätellä sen olevan totta ja sen Perustajan olevan Totuus."
        Ensin pitää uskoa ennekuin voi uskoa kristinuskon olevan "Totuus".

        "Raamatun kirjoitukset ovat vahva todiste Jumalasta ja Jeesuksesta."
        Kehäpäätelmä.

        "Se on selkeää historiaa ja faktaa"
        Koska raamatussa sanotaan niin?

        "Kaikki yritykset osoittaa Raamattu satukirjaksi ovat epäonnistuneet. Päinvastoin Raamatun on enenevässä määrin huomattu pitävänsä paikkansa. Aivan kuten on aina uskottukin."
        Kaikki yritykset osoittaa raamattu ainoaksi "totuudeksi" ovat epäonnistuneet. Vai onko joku todistanut esm luomisen, tai jeesuksen "ihmeteot" tapahtuneiksi?

        "Jeesus tulee pian takaisin."
        Ja pian on teidän kielessänne....100?..500? vai 2000 vuotta?

        "Parempi polvistua jo nyt Hänen eteensä ja pyytää anteeksi syntejään"
        Minä en ole tehnyt ikinä syntiä.

        "Jokainen kuitenkin tulee polvistumaan ja tunnustamaan Jeesuksen Herraksi. Se on varma asia. "
        Eipäs ole varma asia, entäs jos jumala onkin allah?


    • bubastis.tmi

      on selvästi oravageenejä. Pakko kerätä jotain, ja hihkuvat innosta jos keräyksen tarkoitus on "kristillinen".

      Muutoin nämä samat tyypit keräisivät käytettyjä tulitikkuja kaduilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4128
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      26
      3000
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe