...vai onko se saarnaajien käyttämää kuvakieltä?
Mielestäni siinä on ristiriitaa, koska verihän on punaista. Ruskea olisi lähinnä ulosteperäiseen saasteeseen viittaavaa, mutta kuvakielenä jotenkin sopimaton.
Ilmaisu "Veriruskeat syntinne...". löytyykö Raamatusta....
13
478
Vastaukset
- Hellariboy86
Näyttäis sille että lestadiolaisille pitäis vanhurskauttamis ja pyhitys sekä seurakuntaopin päälle lisätä vielä varioppi. Ruskea ja punainen kun on periaatteessa, väriopillisesti saman värin eri sävyjä. Eli minun mielestä asiasta ei tarvitse olla huolissaan.
Niin ja mikä se synteinv äri sitten oikeastaan on? Jutun pointti ei taida olla kuitenkaan se verenpunainen tai ruskea vaan luulisin asiassa viitataan siihen että Jeesuksenv eri on syntiemme hinta vai miten se sisäpiirin termi nyt menikään.- Mietipäs tätä
on pitänyt maksaa?
Kuka on kiristänyt Jumalaasi uhraamaan itsensä itelleen pakanakansoilta lainatun sijaiskärsijä-riitin tavoin? - muista rangaistuksesi
Mietipäs tätä kirjoitti:
on pitänyt maksaa?
Kuka on kiristänyt Jumalaasi uhraamaan itsensä itelleen pakanakansoilta lainatun sijaiskärsijä-riitin tavoin?Muista että olet vastuussa jokaisesta sanastasi jolla pilkkaat Luojaasi lunastajaasi ja pyhittäjääsi, Isää Poikaa Pyhää Henkeä.
- Hellariboy86
Mietipäs tätä kirjoitti:
on pitänyt maksaa?
Kuka on kiristänyt Jumalaasi uhraamaan itsensä itelleen pakanakansoilta lainatun sijaiskärsijä-riitin tavoin?kun tietäisi. Yritin tässä vaan nähdä asiaa lestadiolaisen kannalta. Niiden mielestä eikä myöskään helluntailailaistenkaan taida olla kyse kiristyksestä.
- Ihmettelen!
Hellariboy86 kirjoitti:
kun tietäisi. Yritin tässä vaan nähdä asiaa lestadiolaisen kannalta. Niiden mielestä eikä myöskään helluntailailaistenkaan taida olla kyse kiristyksestä.
Tuollainen tietämättömyys kyllä edellyttää sitä, että et ole avannut Raamattua kertaakaan.
Matt. 26:28 sillä tämä on minun vereni, liiton veri, joka monen edestä vuodatetaan...
_____________
*) ...syntien anteeksiantamiseksi.
- !Vastaus
Ruskea viittaa saastaiseen, kuten joku tuossa arvelikin synti on hyvin kamalaa tuhoavaa ja likaista. Ilman Jeesuksen verta ei ole syntien anteeksiantamusta. Veri siis viittaa Jumalan Pojan Jeesuksen vuodattamaan vereen meidän syntiemme puhdistukseksi.
Jes 1:18. Niin tulkaa, käykäämme oikeutta keskenämme, sanoo Herra. Vaikka teidän syntinne ovat veriruskeat, tulevat ne lumivalkeiksi; vaikka ne ovat purppuranpunaiset, tulevat ne villanvalkoisiksi.
Piblia ja kr-38 tuntee termin, mutta hakusana ei anna tulosta enää kr-92:ssa.
Nykyinen käännös käyttää sanaa verenpunainen.- Ilmoittaa kaikille
Kiinnostuneille,ettäkuivunut veri esim. vaatteessa on väriltään ruskehtava!
- löytyy....
'ruskea'-sanan merkitys vanhassa suomessa oli tummanpunainen. Agricola käyttää nimitystä Ruskia t. Ruskea meri Punaisesta merestä. Vielä Lönnrotin kielenkäytössä 1800-luvulla sanan 'ruskea' päämerkitys on tummanpunainen, punaruskea.
Ajatellaanpa nyt vaikka sanaa syksyn ruska. Emme silloin ajattele niinkään ruskeita lehtiä vaann niitä joissa on punaista. Tai aamu- tai iltarusko, eivät nekään tuo mieleen nykykielen ruskeaa väriä. - autetaas reppanaa
meidän pikku häirikkömme eivät ole kovin päteviä ajattelemaan.
Kun vaatteesta pestään verta, se on kuivunutta. Kuivunut veri on ruskeaa.- tietosi tuosta
rikostutkijalta :)
Hyvä siinä sitten reppanoida ympäriinsä :) - sahajauhot homeessa
tietosi tuosta kirjoitti:
rikostutkijalta :)
Hyvä siinä sitten reppanoida ympäriinsä :)Kiitos huomiosta, se on kivaa kun huomataan!
Pystyn ihan omin päinkin toteamaan, että kuivunut veri on ruskeaa. Sinulle sitä tietoa ei ilm. löytynyt vapaa-ajattelijoiden tietopankista? - homeet pois !
sahajauhot homeessa kirjoitti:
Kiitos huomiosta, se on kivaa kun huomataan!
Pystyn ihan omin päinkin toteamaan, että kuivunut veri on ruskeaa. Sinulle sitä tietoa ei ilm. löytynyt vapaa-ajattelijoiden tietopankista?Ikävähän se on, että toistelee toisten sanomisia ja vielä ikävämpää on se, että siitä joku huomauttaa.
Käyhän se kunnianpäälle.
Kunnianperkele ei jätä rauhaan. Se laittaa sinut hikoilemaan ja kiemurtelemaan tuskissasi.
Parempi olisi vaan tunnustaa tosiasiat.
On tietenkin mahdollista, että tiedät muutenkin veren värin, sillä käytettiinhän sitä joskus väriaineenakin jopa maalauksissa, mutta mm. vaikka puun leimaamiseen.
Kun kuitenkin huomauttelet vapaa-ajattelijoista, niin paljastat, että sinua harmittaa.
Heitä se pois.
Se on vaan se kunnianperkele joka sinua kiusaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5531811Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18877- 84873
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729- 63715
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2707- 66688
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74638- 65543