Hammasimplantti

pakollinen?

Multa puuttuu yksi hammas suusta, koska rautahammasta siihen ei tule. Vikan maitohampaan poistanut hammaslääkäri sanoi, että siihen ei ole pakko hankkia implanttia ja sanoi, ettei kyse ole kuin esteettisestä puolesta. Toinen hammaslääkäri kuitenkin sanoi, että siihen pitäisi hankkia implantti, ettei purenta ajan kanssa muutu. Eli miten on? Onko implantti lähes pakollinen vai voinko jättää sen hankkimatta? Hampaan puuttuminen ei häiritse lainkaan ja implantin teettäminen on niin hirvittävän kallista! :( Olen 23-vuotias tällä hetkellä.

6

1486

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakollista mitään

      hammashoidossa. Mene ensin kunnalliseen tai opiskelijahammaslääkärin vastaanotolle kysymään minkälaista jälkeä vois tulla ellei aukkoon laiteta mitään. Näin saat todennäköisesti puolueettomamman arvion kuin yksityiseltä, jolla usein on oma lehmä ojassa. Ja eiköhän yhteiskunta avusta jotenkin jos on kyse rautahampaasta joka ei lainkaan ole puhjennut?

      • kunnallisen tarvitse tehdä.

        joka tapaus päätetään hammaslekurin toimesta onko tarpeellinen ja akuutti.


      • sama tilanne
        kunnallisen tarvitse tehdä. kirjoitti:

        joka tapaus päätetään hammaslekurin toimesta onko tarpeellinen ja akuutti.

        Minulta poistettiin suusta maitohammas jonka alla ei rautahammasta. Hammaslääkäri sanoi että naapurihammas liikkuu jonkin verran, mutta ei pitäisi olla vaikutusta purentaan. Jos kuitenkin jatkossa tulee ongelmia niin laitetaan hammasraudat ja oiotaan


    • Almiira

      Multa puuttuu poskihammas ja huomasin jo pientä liikkumista, hammas poistettu marraskuussa. Olen kans miettinyt implanttia siihen, mikäli hampaat enemmän liikkuvat. Etuhampaiden rako nimittäin kasvoi vähän poiston jälkeen. Purentaahan tuo saattaa ajan saatossa vaikuttaa, sikäli olisi hyvä, että siellä jokin olisi estämästä tätä.

    • nina-80

      Mulla on noin 15v sitten poistettu ylhhältä 5 maitohammas ja pysyvä hammas kierähti sitten samalla kun sitä maitohammasta väännettiin pois. Mulla se 5 hammas on puoliksi kitalaen puolella ja siittä on haittaa. Kunnallinen hammaslääkäri sanoi minulle 9 vuotta sitten, että jos se minua kauheasti häiritsee, niin se voidaan ottaa pois..se kun on muutenkin niin ahtaasti siellä suussa.

      Kun sitten seuraavan kerran menin hammaslääkäriin ja sanoin että sen hampaan vois ottaa pois, niin sama hammaslääkäri totesi sitten, ettei sitä voi ottaa pois, koska muuten se saattaa lyödä muut hampaat vinoon.

      Toisilla purenta saattaa muuttua jos yksikin hammas puuttuu ja toisilla ei.

      Isälläni on poistettu hammas muutama vuosis sitten ja tais olla 4 tai 5 hammas..eipä sillä ainakaa oo purenta mihinkää muuttunu.

      Ei iäkkäillä varmaan purenta niin hyvin enää muutu kun nuoremmilla.

    • .,.

      Itselläni ei myöskään kasvanut yhtä rautahammasta. Maitohammasta siinä ei ole ollut reiluun kymmeneen vuoteen. Hampaat ovat ajan kuluessa hieman liikkuneet ja hampaiden väliin on tullut rakoja, mutta tämä ei ole mitenkään vaikuttanut purentaani. Sitä en osaa sanoa, voiko toisella se sitten vaikuttaa purentaan..

      Mitään haittaa tästä puuttuvasta hampaasta ei olisi, ainoastaan kosmeettinen haitta, mutta kuitenkin sen takia rupesin sitten hoitamaan asian alta pois, koska se rako häiritsi itseäni.

      Tällä hetkellä olen oikomishoidossa, koska puuttuvan hampaan rako on niin pieni, ettei siihen muuten implantti mahdu. Lisäksi kulmahammas on kasvanut tämän puuttuvan hampaan kohdalle, joten kulmahammas täytyy siirtää oikomalla oikealla paikalle.

      Totta, kallista, mutta tuleepa tehtyä :)Mutta jos rako ei itseäni häiritsisi tai olisi jossain taaempana, en moiseen operaatioon ryhtyisi. Ellei nyt todella sitten tulisi purennallisia ongelmia jatkossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12601
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4710
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3679
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1935
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe