Alrekry

Onko kellään mitään kokemusta semmosesta vuokratyöfirmasta, kun Alrekry? Toimipaikka sijaitsee Tikkurilassa.

Oon ollut puoli vuotta kyseisen firman kirjoilla ja tähän asti on mennyt ihan hyvin. Palkka on tullut ajallaan ja työpaikka, jossa olen tän kyseisen firman kautta vuokralla on ollut ihan mukava.

Tän viikon maanantaina mut irtisanottiin PUHELIMESSA. Tää rekryn tyyppi soitti mulle ja sanoi, että mut on irtisanottu. Hommat kuulemma loppuu multa, kun työt vähentyy niin radigaalisti, ettei tarvetta enää ole. Tää irtisanominen oli laiton, koska siitä ei ilmoitettu mulle mitään etukäteen enkä saanut kirjallista irtisanomisilmoitustakaan.

Mielellään oisivat mua pitäneet kirjoillaan eteenpäinkin. Epäilemättä. Niille maksetaan provikat siitä, että ne välittää jengiä duuniin jonnekin. Musta ne ei tuu saamaan tän sopimuksen loppumisen jälkeen enää euroakaan. Ja toivottavasti ei kenestäkään muustakaan. Sen verran ihmeellistä ton rekryn toiminta on.

Ensin mulle piti riittää hommia 15.2. asti, sitten se muuttui. Hommia riittäisikin vain 6.2. asti. Kun kerroin, et mulla on sunnuntaille merkitty listaan tyvuoro, niin sit viimeinen duunipäivä olikin 8.2. Hyvin siis tiesivät itekään, et mikä mun viimeinen duunipäivä on.

Menin liittoon ja kerroin siellä tilanteestani. Mulle sanottiin, että irtisanominen ei ole laillinen, koska se on tehty puhelimessa ilman ennakkovaroitusta enkä ole saanut minkäänlaista kirjallista irtisanomisilmoitusta. Kaiken lisäksi työsuhteeni on määräaikainen ja loppuu vasta kuun lopussa. Määräaikaista sopimusta ei saa sanoa irti ennen kun se loppuu. Tää rekryn tyyppi ei tuntunut olevan perillä tästäkään, koska kehtasi sanoa mulle puhelimessa, että saan vaan irtisanomisajan palkan ja loppusopimuksesta ei makseta mitään.

Yritin soittaa parina päivänä tänne Alrekryyn, tuloksetta. Kukaan ei vastannut puhelimeen. Tai ei siis halunnut vastata. Ei ainakaan se tyyppi, joka mun asioita on ennen hoitanut. Pientä luikertelun makua oli ilmassa. Oli niin lipevä ja yritti kiemurrella kaikin tavoin eroon tilanteesta. Kun sitten lopulta vastattiin, niin mulle sanottiin vielä eilen, että hommat todellakin loppuu ja että takaisin duuniin ei mua enää tarvita. Käskettiin pitämään pitämättömiä lomapäiviä.

Mulle yritettiin tarjota toista duunia, huonommilla ehdoilla. Tuntipalkka olis ollut kuulemma sama, mutta tunteja viikossa reilusti vähemmän. Systeemi olis ollut se, että soitetaan kun tarvitaan töihin. Mua uhkailtiin työvoimaviranomaisilla, että mulle annetaan karenssi, jos meen työkkäriin. Mä en ole työtön, koska mun sopimus on voimassa 24.2. asti. Ne ei tajunneet edes näin yksinkertaista asiaa! Voiko asiat enää vaikeemmaksi mennä??!!

Tänään tuli viesti, että hommat tässä paikassa jatkuvat sittenkin. Ne on kuulemma tehneet jotain muutoksia. Toisinsanoen ne on lopultakin älynneet sen, että ne joutuu maksamaan mulle palkkaa sopimuksen loppuun asti huolimatta siitä oonko mä jossain töissä vai oonko mä kotona.

En TODELLAKAAN suosittele tätä paikkaa kenellekään. Kohtelevat työntekijöitään ihan miten sattuu, eivätkä edes älyä pyytää anteeksi käytöstään. Tyyppi, joka teki mun kanssa työsopimuksen, ei taida olla enää töissä tässä kyseisessä luikerofirmassa. Joku lipevä heppu hoitaa siellä nyt tätä mun asiaa. Ja hyvin hoitaakin! Ensin irtisanoo puhelimessa LAITTOMASTI, sit koittaa puoliväkisin laittaa mut jonnekin muualle duuniin huonommilla ehdoilla ja sit hommia olevinaan taas riittääkin. Tosi uskottavaa. Ja tosi hyvää mainosta tälle firmalle itselleen.

Onneks tätä paskaa tarvii kestää enää kaks viikkoa. Sit mä pääsen tästä rekrystä eroon. Ja uusi duunikin on jo :)Eikä todellakaan kyseisen luikurifirman listoilta.

Alrekryn mielestä tää on kuulemma positivista, et duuni jatkuu. Mä en nää tässä mitään positiivista. Ketä kiinnostaa olla töissä paikassa, josta ollaan jo kerran irtisanottu laittomasti, mut sit otetaankin duuniin takas?? Työmotivaatio on tasan 0, mut ehkä tän kestää. Eihän tässä näitä päivii oo enää kun muutama jäljellä.

Pitää ahkerasti vaan kysellä, että "irtisanotaanko mut uudestaan, jos mä teen nyt näin?" Eipähän tuu taas ihan puskista, jos taas soitetaan ja irtisanotaan.

Kirjallinen irtisanomisilmoitus piti tulla mulle postissa tän viikon aikana. Ei oo näkynyt. Toinen tyyppi, joka vastas puhelimeen eilen, väitti et kukaan siitä lafkasta ei oo irtisanonut mua. Hyvin pelaa tuo keskinäinen kommunikointi :D Toinen ei ees tiiä, et mitä toinen on tehnyt.

Varoitan kaikkia menemästä tän rekryn palvelukseen. Asiat alkaa muuttua nopeesti aika vaikeiksi, kun pitää huolta omista oikeuksistaan ja ottaa yhteyttä liittoon!
4012195
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Luuserit menee vuokrausfirmaan, hanki oikea työ!

Äänestä
  • Kerrankos sitä ihminen erehtyy. Siis menemään tämmöseen luikurirekryyn duuniin. Tästä eteenpäin en semmosiin tosiaankaan mee.

    Äänestä

  • Kerro toki, missä on niitä "oikeita" töitä osa-aikaiselle opiskelijalle niin, että palkalla voi asua sisätiloissa, menen kiljuen!

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    Kerrankos sitä ihminen erehtyy. Siis menemään tämmöseen luikurirekryyn duuniin. Tästä eteenpäin en semmosiin tosiaankaan mee.

    Ihan samanlaisia ovat muutkin pahin on barona

    Äänestä

No jo on mennyt hommat tuossakin firmassa entistäkin pahempaan suuntaan. Ikävä todeta, mutta he oikein korostavat, kuinka välittävät työntekijöistään, mutta kyllä työntekijä on siellä aivan alakynnessä, jopa nöyryytettynä.
Ikävä juttu.

Äänestä
  • Ensinnäkin tää juttu ei kuulu Vantaa palstalle
    Toiseksi ota yhteyttä työsuojelupiiriin ne hoitaa tällaiset irtisanomiset ja kertoo sunnoikeudet

    Jos yrittävät suo huijanläjettäbät uhkasakon sinne firmaan.
    Oletko ollut suoraan yhteydessä työnantajaa onko samaa lisätä että oot irtisanottu.

    Olet Hannanka metsään enää töitä koskaan no. Vuokra hiekasta kun kyseistä suomopetetaan

    Äänestä

  • Miten liittyy Vantaa palstaan

    Äänestä

Onkos muita kommentteja, kävin tossa lafkassa
haastattelussa!

Äänestä
  • Sain tänään kotiin palkkalaskelman. Mulla oli kaksi saikkupäivää lapsen sairauden takia. Jouduin lähtemään kesken töistä pois, kun tarhasta soitettiin ja sanottiin, että poika oksentaa siellä. Kävin Meikussa lastenklinikalla illalla, että saisin poissaolostani todistuksen ja täyden palkan päivältä. Mulle ei oltu maksettu sitä. Tulee taas huomenna asiaa liittoon...Jos vaan saat työtä jostain muualta, niin suosittelen todellakin sulle, ettet kyseisen firman listoille mene! Saattaa sullekin tulla laittomii irtisanomisia ja ihmeellistä välttelyä...

    Minkälaisia kokemuksia teillä muilla on tästä paikasta? Onko teitäkin kohdeltu miten sattuu? Työntekijöistä ei välitetä vähääkään. Yritystä, joka vuokraa työntekijän, sensijaan nuoleskellan. Varmaan siksi, että yhteisyö pelaa jatkossakin.

    Äänestä

  • Aloittaja kirjoitti:

    Sain tänään kotiin palkkalaskelman. Mulla oli kaksi saikkupäivää lapsen sairauden takia. Jouduin lähtemään kesken töistä pois, kun tarhasta soitettiin ja sanottiin, että poika oksentaa siellä. Kävin Meikussa lastenklinikalla illalla, että saisin poissaolostani todistuksen ja täyden palkan päivältä. Mulle ei oltu maksettu sitä. Tulee taas huomenna asiaa liittoon...Jos vaan saat työtä jostain muualta, niin suosittelen todellakin sulle, ettet kyseisen firman listoille mene! Saattaa sullekin tulla laittomii irtisanomisia ja ihmeellistä välttelyä...

    Minkälaisia kokemuksia teillä muilla on tästä paikasta? Onko teitäkin kohdeltu miten sattuu? Työntekijöistä ei välitetä vähääkään. Yritystä, joka vuokraa työntekijän, sensijaan nuoleskellan. Varmaan siksi, että yhteisyö pelaa jatkossakin.

    Onko tällä toimistolla vielä se tapa, että pitää viedä tuntilistat, ettei postitus käy, niin kuin muissa vuokrafirmoissa? Pikkunipotusta siellä on ym ym ja vielä näköjään pahempaakin vedätystä.

    Äänestä

  • *** kirjoitti:

    Onko tällä toimistolla vielä se tapa, että pitää viedä tuntilistat, ettei postitus käy, niin kuin muissa vuokrafirmoissa? Pikkunipotusta siellä on ym ym ja vielä näköjään pahempaakin vedätystä.

    ...tuntilistat etteivät vaan katoaisi postissa. Ja lopputiliä ootelen tässä nyt yli viikon, vaikka pitäs oikeesti laittaa maksuun jo seuraavana päivänä, kun sopimus loppuu..

    Äänestä

  • Aloitaja kirjoitti:

    ...tuntilistat etteivät vaan katoaisi postissa. Ja lopputiliä ootelen tässä nyt yli viikon, vaikka pitäs oikeesti laittaa maksuun jo seuraavana päivänä, kun sopimus loppuu..

    vuokravirman epäasiallisen toiminnan puolesta puhujana on vain oma-ammattiliittonne, ottakaa heti ja rohkeasti sinne yhteyttä muuten ei asiat korjaannu ja niin niistäkin tulee oikeita työnantaja firmoja.

    Äänestä

  • *** kirjoitti:

    Onko tällä toimistolla vielä se tapa, että pitää viedä tuntilistat, ettei postitus käy, niin kuin muissa vuokrafirmoissa? Pikkunipotusta siellä on ym ym ja vielä näköjään pahempaakin vedätystä.

    no joo tämmöstä oon iteki kohdannut. paras oli viimeinen kun sai skannata kotoa

    Äänestä

  • Baronaakin pahempi oaika

    Äänestä

  • Suo opetetaan kokoomuksen sanelupolitikka työyhteisön
    Jossa yritykset sanelee mitä työntekijälle maksetaan

    Äänestäkää vaan kokoomusta
    Kokomuus posita lomat ja eläkkeet työttömyskorvaukset ja sairaslomaat ja maksaa mitä huvutaa

    Äänestä

  • *** kirjoitti:

    Onko tällä toimistolla vielä se tapa, että pitää viedä tuntilistat, ettei postitus käy, niin kuin muissa vuokrafirmoissa? Pikkunipotusta siellä on ym ym ja vielä näköjään pahempaakin vedätystä.

    Ne haluaa selisia jitka ei tunne työsopimuslakia

    Äänestä

Just, kokemusta on.

Äänestä

5 vuokraafirmasta kokemusta pkseudulla toinen on parempi toinen huonompi yhtä kaikki vältä ainiaan. olet se "joku muu" aina. lähdet tosiaan lennosta mäkeen jne jne. usein osa-aikatyö vaihteleva..

ainut etu oli kerrann että pääsin hyvään työpaikkaan vakkariksi vuokralla oltuani samankaltasesssa työssä vähän aiemmin.

Äänestä

Jep ei kannata mennä. Piti itsekin todeta se kantapään kautta.
Huijasi palkoissa, maksoi vähemmän palkkaa mitä olisi pitänyt ja sanoi, että se on "apulaisen palkka". Sanoin sitten, että asia on tarkastettu PAMista niin johan maksoi oikeeta palkkaa ja vanhatkin saamattomat palkat.
En jäänyt sitten katsomaan tollasta touhua vaan irtisanouduin. Onneksi sain kuitenkin muualta työpaikan.

Äänestä
  • Jaahas, johan on tavat. Ei tollasella huijaamisella pitkälle pötkitä.

    1Äänestä

  • Meeri kirjoitti:

    Jaahas, johan on tavat. Ei tollasella huijaamisella pitkälle pötkitä.

    Onko mitään uudempia kokemuksia ko firmasta? Minulla monen vuoden takaisia kokemuksia... huh. Onneksi olen ollut monta vuotta kunnon duuneissa ja kunnollisella palkalla.

    Äänestä

terkkuja omistajalle Reimalle, nykyään pyyhkii hyvin.......ja palkka johtajan tasoa :)

Äänestä

Tervetuloa kaikki Orpolapset uuteen Orpoon yhteiskuntaan

Äänestä

Joo ei kannata. Se Anne Järvelä on ihme tyyppi....

Äänestä
  • Äänestäkää kokoomusta saatte lisää oikeiseistopolitiikkaa

    1Äänestä

kokemusta on ko. yrityksestä, muttei mitään hyvää sanottavaa. Työntekijöiden polkemista.

Äänestä
  • Onko kukaan ollut itse töissä yrityksessä ja olisi siitä kokemusta vai kaikki ollut vaan vuokratyöntekijöinä?
    Millaisia kokemuksia?

    Äänestä

  • Ei siellä pimbbii saa. Ilman jäät.

    Äänestä

  • Elmeri88 kirjoitti:

    Onko kukaan ollut itse töissä yrityksessä ja olisi siitä kokemusta vai kaikki ollut vaan vuokratyöntekijöinä?
    Millaisia kokemuksia?

    Mie oon ollunna, yritän olla muistelematta pahalla.

    Äänestä

Polkevat työntekijöidensä oikeuksia ja tavoittelevat itse maksimi voittoja. Epämääräisiä sopimuksia, jopa laittomia. En suosittele kenellekään, vuokratyöntekijänä saattaa päästä ite työntekijää etsivän firman palkkalistoille, joka on hyvä, mutta AIVAN KAIKKI jotka Alrekryn listoilla ovat, niin niitä kustaan linssiin. Pari kysymystä yllä olevaan kysymykseen, siis aivan kaikkia, kuulemma myös omia työntekijöitä, jotka tätä rekrytyötä tekee. Halpoja opiskelijoita, työharjoittelijoita joita halvalla saa. Että näin.

Äänestä
  • Olin menossa tänne töihin opiskelijana harjoitteluun ja ehdot muuttuivat päivä päivältä huonommiksi rekrytointiprosessin edetessä. Alunperin onnistuneista rekrytoinneista sovitut palkanlisät katosivat ja kun viimein oli aika allekirjoittaa sopimus, siinä oli ehdot aivan eri kuin sovittu, sopimus oli "jatkuva määräaikainen" perusteluna kiireapu, mutta määräaikaisuudesta ei oltu sovittu eikä sopimukseen määräaikaa merkitty? Koeaika ja harjoittelujakson pituus 3kk sijaan 6kk ja yrittivät vielä laittaa mut allekirjoittamaan vuoden kilpailukieltosopimuksen. En tosiaan allekirjoittanut, välttäkää tätä firmaa mikäli vaan pystytte. Töissä tosiaan vaan tää Anne ja loput on osa-aikasia opiskelijoita todennäköisesti riistopalkalla ja varmaan nekin noilla laittomilla soppareilla. Välttäkää tätä paskaläjää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olin menossa tänne töihin opiskelijana harjoitteluun ja ehdot muuttuivat päivä päivältä huonommiksi rekrytointiprosessin edetessä. Alunperin onnistuneista rekrytoinneista sovitut palkanlisät katosivat ja kun viimein oli aika allekirjoittaa sopimus, siinä oli ehdot aivan eri kuin sovittu, sopimus oli "jatkuva määräaikainen" perusteluna kiireapu, mutta määräaikaisuudesta ei oltu sovittu eikä sopimukseen määräaikaa merkitty? Koeaika ja harjoittelujakson pituus 3kk sijaan 6kk ja yrittivät vielä laittaa mut allekirjoittamaan vuoden kilpailukieltosopimuksen. En tosiaan allekirjoittanut, välttäkää tätä firmaa mikäli vaan pystytte. Töissä tosiaan vaan tää Anne ja loput on osa-aikasia opiskelijoita todennäköisesti riistopalkalla ja varmaan nekin noilla laittomilla soppareilla. Välttäkää tätä paskaläjää.

    Juu, aikas erikoiselta kuulostaa ja itselläkin jotain kokemusta vuosien takaa. Ja yleensähän aina puhutaan ja jeesustellaan milloin missäkin foorumissa, että työntekijä on yritysten tärkein voimavara, juupa juu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, aikas erikoiselta kuulostaa ja itselläkin jotain kokemusta vuosien takaa. Ja yleensähän aina puhutaan ja jeesustellaan milloin missäkin foorumissa, että työntekijä on yritysten tärkein voimavara, juupa juu.

    Äänestäkää vaan kokoomusta

    Ei kesälomaa ei eläkettä tarvita

    Äänestä

En suosittele. Huono kokemus itsellä ja tosiaan laittomia soppareita työntekijän kustannuksella. Kysymyksiin ei vastata suoraan vaan kierrellään ja kaarrellaan, jopa valehdellaan oman nahkansa pelastamiseksi. Toivon ettei kukaan joudu siihen tilanteeseen että tätä kautta töitä joutuisi ottamaan. Vuokrafirmoja on hyviäkin, kannattaa muita vaihtoehtoja katsoa..

Äänestä

Minut on kutsuttu haastatteluun kyseiseen firmaan. Nyt kun luen tätä ketjua, niin hieman mietin menenkö ollenkaan.. Soittaja oli juurikin tämä Anne Järvelä josta täällä puhutaan.

Äänestä
  • No kuinkas kävi sinun tapauksessasi, vai jätitkö menemättä haastatteluun? Itse vältän tuon kaltaisia yrityksiä, jos kokemukset ovat sitä, mitä on kirjoitettu.

    Äänestä

Olin itse haastattelussa ja voin sanoa että on kyllä ainoa paikka jossa minut on oikeasti otettu huomioon. Voi olla että riippuu myös haastattelijasta. Useimmissa yrityksissä kauheita nirppanokkia vastassa.

Äänestä
  • No varmaan haastattelussa huomioitiin. Onnea vaan.

    Äänestä

Oisinpa tajunnut itsekkin lukea tämän ensin mulle kävi vielä kusisemmin 26.5.2023 Nykyään toimisto Malmilla.

Äänestä

Työsopimus, jossa lukee " työ jatkuu niin kauan kuin on tarve". Potkut voit saada koska tahansa. Palkka mitätön ja porukkaa vaihtuu järjetöntä vauhtia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


näin meillä :D kirjoitti:

Onko kellään mitään kokemusta semmosesta vuokratyöfirmasta, kun Alrekry? Toimipaikka sijaitsee Tikkurilassa.

Oon ollut puoli vuotta kyseisen firman kirjoilla ja tähän asti on mennyt ihan hyvin. Palkka on tullut ajallaan ja työpaikka, jossa olen tän kyseisen firman kautta vuokralla on ollut ihan mukava.

Tän viikon maanantaina mut irtisanottiin PUHELIMESSA. Tää rekryn tyyppi soitti mulle ja sanoi, että mut on irtisanottu. Hommat kuulemma loppuu multa, kun työt vähentyy niin radigaalisti, ettei tarvetta enää ole. Tää irtisanominen oli laiton, koska siitä ei ilmoitettu mulle mitään etukäteen enkä saanut kirjallista irtisanomisilmoitustakaan.

Mielellään oisivat mua pitäneet kirjoillaan eteenpäinkin. Epäilemättä. Niille maksetaan provikat siitä, että ne välittää jengiä duuniin jonnekin. Musta ne ei tuu saamaan tän sopimuksen loppumisen jälkeen enää euroakaan. Ja toivottavasti ei kenestäkään muustakaan. Sen verran ihmeellistä ton rekryn toiminta on.

Ensin mulle piti riittää hommia 15.2. asti, sitten se muuttui. Hommia riittäisikin vain 6.2. asti. Kun kerroin, et mulla on sunnuntaille merkitty listaan tyvuoro, niin sit viimeinen duunipäivä olikin 8.2. Hyvin siis tiesivät itekään, et mikä mun viimeinen duunipäivä on.

Menin liittoon ja kerroin siellä tilanteestani. Mulle sanottiin, että irtisanominen ei ole laillinen, koska se on tehty puhelimessa ilman ennakkovaroitusta enkä ole saanut minkäänlaista kirjallista irtisanomisilmoitusta. Kaiken lisäksi työsuhteeni on määräaikainen ja loppuu vasta kuun lopussa. Määräaikaista sopimusta ei saa sanoa irti ennen kun se loppuu. Tää rekryn tyyppi ei tuntunut olevan perillä tästäkään, koska kehtasi sanoa mulle puhelimessa, että saan vaan irtisanomisajan palkan ja loppusopimuksesta ei makseta mitään.

Yritin soittaa parina päivänä tänne Alrekryyn, tuloksetta. Kukaan ei vastannut puhelimeen. Tai ei siis halunnut vastata. Ei ainakaan se tyyppi, joka mun asioita on ennen hoitanut. Pientä luikertelun makua oli ilmassa. Oli niin lipevä ja yritti kiemurrella kaikin tavoin eroon tilanteesta. Kun sitten lopulta vastattiin, niin mulle sanottiin vielä eilen, että hommat todellakin loppuu ja että takaisin duuniin ei mua enää tarvita. Käskettiin pitämään pitämättömiä lomapäiviä.

Mulle yritettiin tarjota toista duunia, huonommilla ehdoilla. Tuntipalkka olis ollut kuulemma sama, mutta tunteja viikossa reilusti vähemmän. Systeemi olis ollut se, että soitetaan kun tarvitaan töihin. Mua uhkailtiin työvoimaviranomaisilla, että mulle annetaan karenssi, jos meen työkkäriin. Mä en ole työtön, koska mun sopimus on voimassa 24.2. asti. Ne ei tajunneet edes näin yksinkertaista asiaa! Voiko asiat enää vaikeemmaksi mennä??!!

Tänään tuli viesti, että hommat tässä paikassa jatkuvat sittenkin. Ne on kuulemma tehneet jotain muutoksia. Toisinsanoen ne on lopultakin älynneet sen, että ne joutuu maksamaan mulle palkkaa sopimuksen loppuun asti huolimatta siitä oonko mä jossain töissä vai oonko mä kotona.

En TODELLAKAAN suosittele tätä paikkaa kenellekään. Kohtelevat työntekijöitään ihan miten sattuu, eivätkä edes älyä pyytää anteeksi käytöstään. Tyyppi, joka teki mun kanssa työsopimuksen, ei taida olla enää töissä tässä kyseisessä luikerofirmassa. Joku lipevä heppu hoitaa siellä nyt tätä mun asiaa. Ja hyvin hoitaakin! Ensin irtisanoo puhelimessa LAITTOMASTI, sit koittaa puoliväkisin laittaa mut jonnekin muualle duuniin huonommilla ehdoilla ja sit hommia olevinaan taas riittääkin. Tosi uskottavaa. Ja tosi hyvää mainosta tälle firmalle itselleen.

Onneks tätä paskaa tarvii kestää enää kaks viikkoa. Sit mä pääsen tästä rekrystä eroon. Ja uusi duunikin on jo :)Eikä todellakaan kyseisen luikurifirman listoilta.

Alrekryn mielestä tää on kuulemma positivista, et duuni jatkuu. Mä en nää tässä mitään positiivista. Ketä kiinnostaa olla töissä paikassa, josta ollaan jo kerran irtisanottu laittomasti, mut sit otetaankin duuniin takas?? Työmotivaatio on tasan 0, mut ehkä tän kestää. Eihän tässä näitä päivii oo enää kun muutama jäljellä.

Pitää ahkerasti vaan kysellä, että "irtisanotaanko mut uudestaan, jos mä teen nyt näin?" Eipähän tuu taas ihan puskista, jos taas soitetaan ja irtisanotaan.

Kirjallinen irtisanomisilmoitus piti tulla mulle postissa tän viikon aikana. Ei oo näkynyt. Toinen tyyppi, joka vastas puhelimeen eilen, väitti et kukaan siitä lafkasta ei oo irtisanonut mua. Hyvin pelaa tuo keskinäinen kommunikointi :D Toinen ei ees tiiä, et mitä toinen on tehnyt.

Varoitan kaikkia menemästä tän rekryn palvelukseen. Asiat alkaa muuttua nopeesti aika vaikeiksi, kun pitää huolta omista oikeuksistaan ja ottaa yhteyttä liittoon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu