Kuuntelin aamulla rodio Rockin korporaatiota ja naurun pidättelyssä teki tiukkaa kun puhuivat tupakkalain muutoksesta. Ehdotettu kuulemma että televisiossa, elokuvissa ja teatterissa ei saisi enää esittää minkäänlaista tupakointia. Kielto ei luultavasti koskisi teatteriesityksiä jos eiheena olisi vanhat ajat.
Onko tässä mitään järkeä?
Joudutaanko uutisiakin leikkaamaan jos taustalla vilahtaa tupakoiva ihminen?
Omasta mielestäni tupakoivien ihmisten syrjintä on mennyt liian pitkälle!
Ottakaa toki kantaa, mutta asiallisesti kiitos.
Onko tässä mitään järkeä?
Joudutaanko uutisiakin leikkaamaan jos taustalla vilahtaa tupakoiva ihminen?
Omasta mielestäni tupakoivien ihmisten syrjintä on mennyt liian pitkälle!
Ottakaa toki kantaa, mutta asiallisesti kiitos.
Vastaukset 11
Vanhimmat
on liian kilttejä vaan! Mäkin, ku lopetin niin leikillään komensin vieraita pois koko tontilta tupakoimasta ja järjestään ne meinas lähteä..
Kylläpä meitä nyt holhotaan !
Onkohan päättäjillä tarkoitus, että "poissa silmistä, poissa mielistä" ? :)
..sanottuna ihan hullua..maailma on hullu ja hullummaksi menee..
tupakkakauppaan ja viini maitokauppaa sillä viini on terveellistä oikein nautittuna ja tupakka ei! Ja pontikan keitto on sallittava.
sopii hyvin dieettijuomaksi,kun se ei lihota.
Höh,minä ainakin poltan niin kauan,kuin terveys kestää.Lopettamista voin harkita sitten,jos aletaan uhkaamaan vankeustuomiolla:(
sopis hyvin tupakkivangeille.;)
kuka polttaa,senkun polttaa,itse tietää haluuko maksaa tupakoinnista???ja taas kielletään ihmiseltä ja holhotaan huheijaa
Tupakoinnista johtuvat sairaudet tulevat kalliiksi sairastuneelle ja yhteiskunnalle.
Hoitaessani esim keuhkoahtautumasta kärsivää potilasta, manaan päivän jolloin aloitin tupakoinnin:o/...
tupakan myynnin luvanvaraisuus vaikuttaa alaikäisten tupakan saantiin? Hyssälä taas asialla, kun lakia lanseeraa, jolla ei ole TAAS kerran mitään realiteettien kanssa tekemistä. Herranen aika, millaista järjen köyhyyttä!
osto käteisellä on kiellettävä kokonaan. Pankkikortilla ostettaessa tulee ostajan ikä näkyviin ja kassoihin voi laittaa automaattisen eston. Samoin pitää ottaa käyttöön tupakkakortit, jotka mahdollistaa yhden askin viikottaisen oston, jos on rekisteröitynyt tupakoijaksi.
tulisivat mokomat tanne huuhaalle noita alotuksiaan tekemaan :-)