Otin e-pillerin aamulla ja illalla olimme kumppanini kanssa useamman kerran yhdynnässä,ja seuraava aamuna lopetin e-pillereiden syönnin. Kysymys kuuluukin,kuinka kauan pillereiden ehkäisevä vaikutus kestää? voisinko olla tullut raskaaksi illan yhdyntöjen perusteella,vaikka aamulla otin pillerin,ja seuraavana aamuna en enää.
voisinko olla raskaana??
pelkäävä
7543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oletko sinä syönyt niitä e-pillereitä enemmänkin kuin yhden? Normaalistihan niitä ei syödä aamuisin ja iltaisin, joten vaikuttaa vähän oudolta.
elikkä kuuri oli melkein lopussa,mutta lopetin koska pillerit eivät sopineet enää minulle. aamuisin siis olen yhden pillerin ottanut.
No se viimeinen pilleri vaikuttaa periaatteessa siihen seuraavan päivän aamuun asti, mutta siitä eteenpäin on käytettävä sitten muuta ehkäisyä.
Luin hätäisesti aloitusviestin, ethän sinä ollutkaan ottanut pilleritä aamulla ja illalla, vaan se olikin yhdyntä, joka oli tapahtunut illalla. Pahoittelen.
Montako pilleriä söit viimeisestä laatasta. Sillä on aika iso merkitys tuon ehkäisytehon kannalta. Kolmannella viikolla voi lopettaa ja ehkäisy säilyy sen ajan, kun pillereitä syö. Jos lopettaa aiemmin, niin...
Joo, siis tää ei ollut provo...?
Siis TOTTAKAI on raskaaksi tulemisen mahdollisuus, jos lopetat e-pillerit ikäänkuin "seinään" ja sitten vielä harrastat seksiä heti perään...!
Jos nyt asian oikein käsitin...
Teepä raskaustesti vähän ajan kuluttua.
voinko nyt olla raskaana,jos kuukautiset alkoivat tänään? olen kyllä kuullut että se on mahdollista...
alkaneisiin mahd.raskaus ei vielä vaikuttaisi.
Ja tämä vuoto mikä sinulla nyt on, johtunee siitä että lopetit pillerit.
Kai olet tietoinen ettei taukoviikkoa saa pidentää....tässä on nyt sitten samantyyppinen tilanne, et ole jatkanut pillereitä, eli raskaus täysin mahdollinen