Vm. 2008

Alle 5tkm mittarissa ja pyynti kolme tonnia enemmän kuin uudessa. Varusteita ehkä tuon kolmen tonnin edestä. Vähän alle 30k€:n hintaluokassa liikutaan.

Kannattaako maksaa "vuoden" vanhasta uuden hintaa (en kuitenkaan kolmeen vuoteen ole vaihtamassa), vai onkohan paljonkin tinkivaraa?

http://www.delta.fi/Etusivu/Vaihtoautot/Vaihtoautot/tabid/207/Default.aspx
8926
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pitäs olla vähintään 3 tonnia alle uuden vastaavan listahinnan, jos jotakin varusteita, niin ei niille kannata mitään laskea, kun on käytetty kuitenkin kyseessä, ja vielä esittelyauto mikä on saanut maistaa jo kaikkea... tuskin missään muualla koitetaan asiakasta kusettaa noin röyhkeästi, konela mikä konela...

Äänestä
  • ...itsekin. Mutta sama linja näyttää kyllä olevan kaikilla autokaupoilla. Ehkä joku maksaa aina sen mitä pyydetään?

    Äänestä

niin, että 5000 euroa alle uuden vastaavan eikä lisävarusteille kannata antaa mitään arvoa. Kahden vuoden kuluttua tuon auton arvo on puolittunut eli auto on 15000 euron arvoinen. Mieti siitä paljonko kannattaa nyt maksaa!

Äänestä
  • Riipuu siitä mitä on väkiraha.Jos autokauppias huolii vanhan romusi pihalle lojumaan niin hinta on tavanomainen.Osta uusi jos käytetty on kallis.

    Äänestä

  • Gullis kirjoitti:

    Riipuu siitä mitä on väkiraha.Jos autokauppias huolii vanhan romusi pihalle lojumaan niin hinta on tavanomainen.Osta uusi jos käytetty on kallis.

    on tarkoitettu niille hölmöille,jotka eivät osaa erottaa edes tonneja ja kiloja toisistaan.

    Äänestä

  • tuhat on tuhat kirjoitti:

    on tarkoitettu niille hölmöille,jotka eivät osaa erottaa edes tonneja ja kiloja toisistaan.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Kilo

    Äänestä

Autoliikkeet hehkuttavat varusteiksi jopa 4kpl renkaiden paineen lisäys ja poistoventtiiliä muovisilla suojahatuilla.

Lisävarusteiden arvosta katoaa muutamassa hetkessä todella suuri summa. Kos myyt autoa, ei lisävarusteille lasketa mitään hyvitystä. Kun puolestaan ostat autoa, lisävarusteet nostavat käytetyn auton hintaa useilla tuhansilla.

Pitäköön autonsa, itse ostin uuden auton Tukholmasta. Ensin tarjouspyyntö sähköpostilla merkkiliikkeeseen. Tämän jälkeen käsiraha myyjälle. Puolentoista kuukauden jälkeen tuli ilmoitus, että auto on saapunut. Lautalla yli, auto mukaan ja kohti kotia.

Kaikkien kustannusten, verojen ja katsastuksen jälkeen auto tuli maksamaan 8000€ vähemmän kuin vastaava Suomessa. Lisävarusteistakaan ei joutunut tinkimään.

Äänestä

Väitetään aina, että uuden auton hinnasta tippuu xx % heti kun se ajetaan liikkeestä. Ei pidä paikkansa. Suomessa vuoden ikäinen esim. 25000 km ajettu on aina kalliimpi kuin uusi. Sanotaan, että "näillä varusteilla vastaava uusi" on 5000 € kalliimpi. Itse asiassa on ostettu auto jollain ale-hintaisella varustepaketilla ja talvirengassarjalla ja neuvoteltu perushinta suoralla kaupalla niin alas kun sen nyt saa esim vaikka 1000 € alle ovh:n. Tästä paketista on siis maksettu noin ovh +1000 €. Sitte ajetaan vuosi ja yritetään saada sama hinta kuin on itse maksettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esittelyauto? kirjoitti:

Alle 5tkm mittarissa ja pyynti kolme tonnia enemmän kuin uudessa. Varusteita ehkä tuon kolmen tonnin edestä. Vähän alle 30k€:n hintaluokassa liikutaan.

Kannattaako maksaa "vuoden" vanhasta uuden hintaa (en kuitenkaan kolmeen vuoteen ole vaihtamassa), vai onkohan paljonkin tinkivaraa?

http://www.delta.fi/Etusivu/Vaihtoautot/Vaihtoautot/tabid/207/Default.aspx

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu