Nyt kun muodissa on itsensätoteuttaminen ja itsensä rakastaminen, on mahdollista, että perhe jää vaille asiallista huolenpitoa.
Uskovien kotien lapset juoksentelevat ilta myöhään kaupungin kaduilla, kun isä rientää seurakunnan kasvu seminaareissa ja äiti sisäisen eheytymisen kursseilla ja enkeliterapiassa.
1 Timoteus 5:8 Mutta jos joku ei pidä huolta omaisistaan ja varsinkaan ei perhekuntalaisistaan, niin hän on kieltänyt uskon ja on uskotonta pahempi.
Monet pitävät kiitettävän hyvin huolta itsestään, mutta sairas äiti saa virua terveyskeskuksen siivouskomerossa (vanhainkotipaikkoja ei ole vapaana), odottamassa itkien ja kaivaten uskovaa poikaansa luokseen.
Osan välittämisen vaikeudesta saa aikaan luontainen laiskuus, se on ymmärrettävää. Osan vaikuttaa kristillisen rakkauden puute tai rakkauden kohteiden valinta, käydään kyllä useasti katsomassa jotakin seurakunnan mukavaa varakasta ihmistä.
Sitten kun poika menee vaimonsa kanssa katsomaan, he vain tylysti tyrkkäävät kahden ja puolen euron kukkia vanhuksen vapisevaan käteen ja lukevat pätkän Jabesin rukous kirjasta ja antavat lähtiessään Benny Hinn DVD:n, jota hän ei tietenkään pysty sairaalassa katselemaan. Kukatkin lentävät roskikseen, välittömästi kun pakkotyöllistetty alleginen ja alipalkattu ulkomaalainen siivoaja sattuu ne huomaamaan.
Onko teidän joukossanne sellaisia, joiden usko ei ole vaikuttamassa käytännön tasolla rakkauden tekoina, vaan vaikuttaa enemmän seurakunnan kokouksissa ja seminaareissa ja ylistysilloissa istumista ja bilettämistä.
Jos uskonne laita on niin tai näin, jokseenkin olematonta, ajatelkaa omaa perhettänne, rakkaita sukulaisianne, sekä omaa vastuutanne kristittynä heitä kaikkia kohtaan.
Uskotonta pahempi
kieltänyt uskon?
2
143
Vastaukset
- totta asiaa
ja sitten kun se hurmosusko alkaa himmetä niin pitää mennä sinne Nokialle asti tankkaamaan lisää henkeä?
Oma napa lähin,, on ollut muotia jo pitkään, ja surakunnan suojassa ja lämmittelemässä on In.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874078Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10899
- 131875
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750