Nato saa turpiinsa

Afganistanissa

Ei auta että Brown lähettää brittejä sinne. Ei auta vaikka Oopamalamaluu lähettää sinne lisää jenkkinuorukaisia. Ei riitä edes se, että entistä epäsuositummaksi tuleva rankalainen presidentti lähettää sinne lisää miehittäjiä.

Ne kaikki on miehittäjiä. Ne kaikki on afganistanilaisten maalitauluina. On vain ajan kysymys, koska Kabul on talibanien ja afganistanilaisten valloittama ja Karzai juoksee takaisn Usaan mistä tulikin.

Koko ajan vastarinta "terrrorismin vastaiseen sotaan" liittoutuneita vastaan kovenee Pakistanissa.

Kohta myös miehitystä kannattaneet poliitikot ovat historiaa. Toivottavasti myös Suomessa.

1

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asdertson

      Selkeää on, että Afganistanissa ei pitkälle menevään ratkaisuun päästä ilman että myös Pakistanin sekavaa tilannetta saadaan selkeämmäksi.

      Kun Afganistanista talibanit loppuvat, valuu niitä Pakistanista lisää. Pakistan on länsimaiden liittolainen, muttei kykene pitämään omaa aluettaan kontrollissaan.

      Arvaan, että NATO:lta ja länsiliittoutuneilta loppuu pitkäjänteisyys tuolla maankolkalla toimiseen aiemmin kuin paikallisilta asukkailta.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      59
      5900
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      79
      3269
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2441
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2095
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      2028
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1629
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1222
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1216
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      81
      1085
    Aihe