olisi edullisin ja tehokkain puolustuskeino 10-20 kunnon ydinpommi ohjusta.
Aremijassa olisi vain pommien huoltohenkilö kunta ja rajavartiosto.
Ex-pressa voisi pitää tiedoitteen koko maailmalle että:"kuka hyökkää Suomen tasavaltaa vastaan. Saa kaikki pommit niskaansa.Valitettavasti"
Aremijassa olisi vain pommien huoltohenkilö kunta ja rajavartiosto.
Ex-pressa voisi pitää tiedoitteen koko maailmalle että:"kuka hyökkää Suomen tasavaltaa vastaan. Saa kaikki pommit niskaansa.Valitettavasti"
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomella ei ole kapasiteettia tai kykyä rakentaa tällaistä hanketta. Ihme kyllä vaikka täällä huudetaan jatkuvasti että Suomessa osataan panostaa tekniikkaan ja sen kehittelyyn muita maita paremmin (=nationalismiako?).
Nato-jäsenyydellä Suomeen saataisi mahdollisesti ydinohjukset, mutta siihenkin tarvittaisi tavallaan tai toisella Suomelle ammattiarmeijan. Asevelvollisille jouduttaisi tämä kouluttamaan ja sitten olisi niitä hulluja niiden keskuudessa, jotka ilman käskyä menisi painamaan nappia eli tällöin tulisi ongelmia ja eräänlaisia hankaluuksia vastaan.
Nato-jäsenyydelle on osa päättäjistä näyttäneet vihreätä valoa, vaikka moni näyttäisikin punaista valoa. Geopoliittisesti Suomi kiehtoo Natoa ja tällöin siitä saataisi luotettava kumppani. Suomalaiset ovat vain liian omahyväisiä ja ennakkoluuloisia Naton suhteen.
Meillä ei ole aseistusta rajan tuntumassa muuta kuin pari hassua ilmatilaa valvovaa ja kiertelevää Hornet-hävittäjää, vaikka Venäjällä on kalustoa mahdollisesti rajan toisella puolella niin Suomella ei sellaista ole. Venäjä on tällöin etulyöntiasemassa Suomeen nähden, kuten se olisi varmasti muutenkin.
jo päässyt atomipommiin asti! Tämä on juurii kuvaavaa natovouhotusta!!
Nimimerkki: "Tämä kaaho" ei ymmärrä turvallisuuspolitiikasta mitään, joten pitäköön samalla nassunsa kiinni.
http://www.turkulainen.fi/Uutiset/Paivan-puheenaihe/Viidessa-vuodessa-palkka-armeija
Suomessa pystyttäisiin tekemään viikossa parissa atomipommi jos käytössä olisi riittävästi uraanin isotooppia U235. Uraanipommi on teknisesti hyvin yksinkertainen valmistaa. Hankaluus on materiaalin hankinta.
Plutoniumia käyttävä imploosiopommi on huomattavasti hankalampaa tehdä.
Suomessa kyettäisiin hyvin todennäköisesti saamaan aikaan kiihdytetty fissiopommi, mutta fuusiopommi taitaisi jäädä haaveeksi.