Vain Jyrki Katainen rankataan tuhannen ammattilaisen tekemässä arviossa imagoltaan Soinia paremmaksi. Vain 2,7 prosenttia vastanneista pitää Soinin imagoa huonoimpana. Myös vaaliliittokumppani Kristillisten puheenjohtaja Päivi Räsänen sijoittuu kyselyssä hyvin. Kysely on ilmeisestikin tehty ennen Kataisen Terijokipuheita.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200902109059784_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200902109059784_uu.shtml
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kaikista vähiten pluspisteitä, mutta ei pidetä huononakaan, väritön muija. Soini on mikä on, diktaattoriksikin haukuttu, mutta missä muussa puolueessa kannattajat saavat pitää suurempaa showta kuin persuissa?
Showta saat sinäkin pitää, mutta mitään päätösvaltaa sinulla ei peruSS:ssä ole.
Päätösvalta on 100% Soinilla. Vaaliliittokin tuli esim. puoluehallituksen jäsenille täytenä yllätyksenä.
Nyt soini miettii pää punaisena, uskaltaako ottaa huippukiinnostavan Halla-ahon EU-ehdokkaaksi vai ei? Mikäänhän ei saa himmentää yksinvaltias soinin gloriaa, vallasta ja rahasta puhumattakaan.
Soini on Suomen suosituin diktaattori. Ok, jos sellaista meininkiä oikeana pitää? Mutta turha on silloin peruSS:n höpöttää demokratiasta esim. lautakuntapaikkajaoissa, kun sitä ei vaadi edes omassa puolueessaan.
Eikö se ole ihan sama miten puoluepamput johtaa jos toiminta on sellaista että kannatusta on kentällä ja kuntiin tulee luottamuspaikkoja joita sitten hoidetaan paikallisesti? En ole kyllä koskaan ollut missään puolueessa, muussa järjestötoiminnassa muuten kylläkin ja siellä rivijäsenet hoitavat oman tonttinsa paikallisesti ja valtakunnallinen puheenjohtaja omansa.
Järjestääkö sinun puolueesi jäsenäänestyksen vaaliliitoista tai eurovaaliehdokkaista? Missään ei sellaista uutista ole näkynyt, mistään puolueesta. Koska asia julkistetaan?
Miksi ei koskaan rankata mitään järkevää? Poliittisen sisällön arviointi olisi sikäli tärkeää, että se pakottaisi johtajia terävöittämään nimenomaan sitä mistä politiikasta oikeasti on kyse.
Onhan se kornia että kunnallisvaaleissa Perussuomalaiset ratsastivat Soinin pärställä jokaikisessä kunnassa.
Missäköhän PS olisi tänään ellei Soini olisi ymmärtänyt lähteä mainostamaan itseään pressavaaleihin?
otuksia? Kiistatta heitä on jo aika paljon, mutta demokratian kanssa tuolla touhulla ei todellakaan ole mitään tekemistä.
Kataisella on pärstänsä lisäksi myös sanoma - ja hänellä on valtaa. Persuilla on Soinin pärstä. Ei sanomaa. Ei valtaa.