Kuinka monelle oikeasti autoa ostaessa merkitsee auton päästöt? Tuossa TM:n talvitestissäkin hyppäsin suoraan päästöjuttujen ohitse. Mitä nyt nopeasti vilkaisin niin erot olivat vielä varsin minimaalisia autojen kesken.
Kun menen autoa ostamaan ja myyjä alkaa selittää jotain luonnonpelastamisjuttuja, niin käsken kyllä olla hiljaa.
kiinnostako jotakuta
8
368
Vastaukset
- kiinnostaa...
elämme vuotta 2009 ilmastonmuutoksen aikaa. Nyt jos koskaan pitäisi kiinnostaa kaikkia.
- ei kiinnosta
Ei ketään fiksua ja tiedostavaa kiinnosta se tällä hetkellä muodikas teoreettinen CO2-päästöarvo.
Autojen päästöjä on paljon muitakin kuin hiilidioksidipäästö, jolla ei ole suoranaista merkitystä kellekään.
Esim. hiukaspäästöt tappavat suoraan ja lyhyelläkin ajanjaksolla ihmisiä, muista päästöistä puhumattakaan.
Päästöistä mitättömin (hiilidioksidi) on väliaikaisesti saanut käsittämättömän merkityksen, turhaan! - hyvin paljon
Firman autoetupolitiikka on rankasti päästöihin sidottu. Mitä vähäpäästöisempi auto sen vähemmän auto rasittaa tilipussia. Niinpä pikkubemari pienimillä dieselillä väkisinajettavana ynnä muut pienipäästöiset on suosittuja.
1.6 Corolla ja 318d kustantaa saman verran. ...ihan paskaa autoa en ostaisi. Uusia ei kai myynnissäkään.
Toki päästöt sitä kautta kiinnostaa, että vähäpäästöinen kuluttaa vähän....
-mutta totta, päästöt ei ratkaise minulla mitään, jos vaan kulutus on järkevällä tasolla auton kokoon nähden.Vanhankin auton kohdalla päästöjä tulee ajateltua, kun ostaa pienikulutuksisen. Kulutuksella on kuitenkin aina taloudellinen merkitys.
- kään muuten
mutta kun ne päästöt ovat aika suoraan
verrannollisia auton polttoaineen kulutukseen.
Joka on taas aika suoraan verrannollinen lompakosta
menevän rahan kulumiseen.
Ja se jo alkaakin kiinnostamaan jonniin verran...- d4d
Aloin kirjoittamaan vastausta, mutta sitten huomasin, että edellinen vastaushan oli kuin itseni kirjoittama. Eniten kiinnostaa muakin lompakon sisältö, ja sen takia auton pitää olla mahd. vähän kuluttava ja sen seurauksena se on myös vähäpäästöinen.
- noin noin
d4d kirjoitti:
Aloin kirjoittamaan vastausta, mutta sitten huomasin, että edellinen vastaushan oli kuin itseni kirjoittama. Eniten kiinnostaa muakin lompakon sisältö, ja sen takia auton pitää olla mahd. vähän kuluttava ja sen seurauksena se on myös vähäpäästöinen.
Vähäpäästöinen vain yhden päästölajin osalta...
Mites NO2, VOC, hiukkaset jne. jne. ???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse53727SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933629Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1293375Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713342Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202196Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251778- 341545
- 321471
- 921413
- 151333