Suomen Kapina oli

Venäläisten johtama

”Venäjän sota-asiain kansankomissaari Podvoiski oli antanut määräyksen riisua aseista
Viipurin suojeluskuntalaiset ja luovuttaa heidän aseensa punakaartille.

Käskyä koskevat neuvottelut epäonnistuivat, ja tämän johdosta venäläisen 42. AK:n komitea päätti 24.1.1918 antaa käskyn, jonka mukaan ”on ryhdyttävä taisteluun Suomen porvarikaartia vastaan ja sitä varten perustettava 42. AK:n vallankumousneuvosto…Vallankumouksen kaikki käskyt on pantava toimeen heti ja viivyttelemättä tästä lähtien, ilman keskusteluja. Porvarikaartille annetaan uhkavaatimus, että sen on luovutettava aseensa 36 tunnin kuluessa. Ellei uhkavaatimusta noudateta, AK:n joukkojen julistetaan olevan sotatilassa valkokaartin kanssa.”
(Anthony F. Upton: Vallankumous Suomessa 1917-1918, Jyväskylä 1980)

Millä oikeudella Venäjän sota-asiain kansankomissaari Podvoiski tai venäläinen armeijakunta antoi yhtään mitään määräystä koskien itsenäisen Suomen valtion alueella olevia suomalaisjoukkoja? Eikö tuonkaltaisten asioiden olisi pitänyt kulkea itsenäistyneen Suomen laillisen valtionhallinnon kanssa käytyjen neuvottelujen kautta? Samasta syystäkö, jonka tsaarin hallinnosta irronneeksi ilmoittautuneet ja lokakuussa 1917 armeijan, laivaston ja työläisten aluekomitean perustaneet
laittomuuksiin syyllistyneet venäläisen armeijakunnan edustajat olivat aiemmin v. 1917 selittäneet Porissa perusteluksi mielivallalleen: ”Venäläiset ovat valtiaina Suomessa, ja Suomi saa
ruokansakin Venäjältä.”
(Jaakko Paavolainen: Poliittiset äkivaltaisuudet Suomessa 1918, Helsinki 1967)

11

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • podgurski

      Suurin osa, miltei kaikki, Suomessa olleista venäläisistä pysyttäytyivät sotatapahtumien ulkopuolella. Osa venäläisistä tuki valkoisia, kuten mm. korkea-arvoisin Suomessa ollut venäläisupseeri Podgurski.

      • puolella!

        Venäjän armeija aseisti punakaartit ja antoi kouluttajavoimaa. Noin 1000-2000 venäläistä osallistui taisteluihin punaisten puolella. Eversti Svetsnikov oli käytännössä punaisten ylipäällikkö Tampereen suunnalla. Everstiluutnantti Bulatsel oli myös tärkeässä asemssa. Rintamakomentajina oli myös muutamia muita upseereita.

        Valkoisten riveissä ei venäläisiä upseereita eikä venäläisiä ollut.Tsaarin armeijasa palvelleiat suomalaisia upseereita oli muutamia kymmeniä.


      • 2½%
        puolella! kirjoitti:

        Venäjän armeija aseisti punakaartit ja antoi kouluttajavoimaa. Noin 1000-2000 venäläistä osallistui taisteluihin punaisten puolella. Eversti Svetsnikov oli käytännössä punaisten ylipäällikkö Tampereen suunnalla. Everstiluutnantti Bulatsel oli myös tärkeässä asemssa. Rintamakomentajina oli myös muutamia muita upseereita.

        Valkoisten riveissä ei venäläisiä upseereita eikä venäläisiä ollut.Tsaarin armeijasa palvelleiat suomalaisia upseereita oli muutamia kymmeniä.

        Vain 1000 venäläistä 40 000:sta Suomessa olleesta on kyllä todella vähän ja osoittaa, ettei tuki ollut merkittävää. Yksikään käytännön taistelutilanne ei varsinaisesti edistynyt venäläisten avulla.

        Paljon ratkaisevampaa oli venäläisten puuttumattomuus suojeluskuntien muodostamiseen ja aseistamiseen syksyllä 1917 ja vastarinnan puute tammi-helmikuussa 1918. Nuo muuttamalla olisi koko sodan lopputulos ollut toinen.


    • yttermanni

      Tilannehan vaihteli porvariston ja vasemmiston mielissä kuin lottonumerot. Kun Kerenski näytti olevan vallassa tukevasti, suomalaisilla porvareilla oli Venäjässä pysymisen meininki. Vasemmiston radikaalit halusivat eroon. Kun bolshevikit kaappas vallan Venäjällä vasemmisto halus yhtäkkiä jatkaa uuden uljaan Neuvosto-Venäjän helmoissa ja porvaristo halus äkkiä irti ja itsenäiseks.
      Sama homma näkyi jääkäreissä. Suurin osa tuli Suomeen sotimaan itsenäisyyden puolesta, mutta joitakin kymmeniä meni Pietariin osallistumaan vallankumoukseen.

      • ei kotiutettu 1918

        Helmikuussa 1918 kotiutettiin Suomeen n.1000 jääkäriä taistelemaan valkoisten puolella. Kotiuttamatta kansalaissodan aikoihin jätettiin n.600 jääkäriä, koska heidän ajateltiin/pelättiin mahdollisesti liittyvän punaisiin. (Luultavasti katsottiin taustaa ja yhteiskunnallista asemaa.)

        Valkoisten puolella oli tietenkin myös upseereita, jotka olivat saaneet koulutuksensa Venäjällä.


      • huonoja
        ei kotiutettu 1918 kirjoitti:

        Helmikuussa 1918 kotiutettiin Suomeen n.1000 jääkäriä taistelemaan valkoisten puolella. Kotiuttamatta kansalaissodan aikoihin jätettiin n.600 jääkäriä, koska heidän ajateltiin/pelättiin mahdollisesti liittyvän punaisiin. (Luultavasti katsottiin taustaa ja yhteiskunnallista asemaa.)

        Valkoisten puolella oli tietenkin myös upseereita, jotka olivat saaneet koulutuksensa Venäjällä.

        sotilaita, joista ei olisi hyötyä ollut.Heitä oli rangaistu kuririkkomuksita, tai he olivat yksinkertaisesti käyttökelvottomia sotilaiksi. Osa oli työpalvelussa, osa rangaistuslaitoksissa. Joukossa oli myös sosialismiin taipuvia. Olihan sen suunnan kiihoitusta jonkin verran harjoitettu. Kaikki palasivat Suomeen vuoden 1918 aikana.


    • laillista hallitusta

      jääkärit (venäjän kansalaiset) edustivat siirtyessään Saksaan saamaan sotilaallista koulutusta 1915.

      • Valkoinen suomalainen2

        Saksaan menneet jääkärit olivat Suomen kansalaisia ja keisarin alamaisia. Sen jälkeen kun keisari oli syösty vallasta ja maa itsenäistynyt, jääkäreillä oli edelleen Suoman kansalaisuus.


    • joo valkone

      Paha mies Lenin oli. Muutan juutalainen Olof Aschberg rahoitti Leniniä ja Trotskyä.

    • Hanu*

      vastustivat myös työväen liikkeen suurimmat nimet.
      Tanner, Voinmaa, Paasivuori, Hannes Ryömä ja moni muu. Myös Ruotsin Sos.dem puolueen delegaatio kävi Helsingissä varoittamassa hölmöilystä. Päätös kapinan aloittamisesta tehtiin ilman puolueen lupaa. Työkansalle tuntemattomat, Leningradissa asuvat huligaanit toteuttivat kapinan venäläisten avustuksella.

    • kapinan takana

      Ei kyse ollut muusta kuin vapaussodasta Venäjältä johdettuja rosvojoukkoja vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      11123
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      80
      10241
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      49
      4304
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4007
    5. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      10
      3988
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      35
      3786
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      57
      3679
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3523
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      53
      3213
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2935
    Aihe