Onko joku teistä ollut magneettitutkimuksessa?

Joudun sellaiseen huomenna ja kauhukseni kuulin että joudun olemaan sellaisessa ahtaassa pömpelissä 40 minuuttia! Entä jos iskee pakokauhu?
14680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

..ei pitäisi tulla mitään suljetunpaikan kauhua.
Menetkö TYKS.aan?

Äänestä
  • Entä jos aivastaa, tai alkaa nenä kutiamaan, mikä varmaan tietysti juuri silloin tapahtuukin? Eikö siinä pidäkin olla ihan paikallaan?

    En pidä yhtään lääkäreillä tai tutkimuksissa ramppaamisesta muutenkaan, mutta tuon pömpelin ajatteleminenkin saa hien pintaan.

    Äänestä

pari vuotta sitten, ku mun olkapäätä kuvattiin. Ei se paha rasti ollu, ku sai kuunnella radiota samalla.

Siinä pitää olla liikkumatta... joten kannattaa ottaa hyvä ja rento asento ennen kuvauksen alkamista. Nii ja silmät kannattaa pitää kiinni, jos on pienikin ahtaanpaikankammo.

Se laite välillä naksuu ja paukkuu, mut ei siitä kannata välittää, se kuuluu asiaan.

Älä murehdi, se on ihan helppo rasti!

Äänestä

sulle korvakuulokkeet, joilla voit kuunnella vaikka CCR:n parhaat tuplalevyn kertaalleen läpi.

Ei siinä muuta vaikeutta ole, kuin että sen tutkimuskohteen pitää olla liikkumatta koko hemmetin ajan.

Niin ja sano ihmeesssä, jos sulla on metallia jossain päin kehoa. Ne magneetit ovat tosi voimakkaita:)

Äänestä
  • vanhaa amalgaamipaikkaa. Tuskin ne hampaita alkaa pois kiskomaan!

    Taidan ottaa joko Dave Lindholmin tai neljänkymmenen kipaleen blueslevyn. John Lee Hookerilla pääsee kai alkuun.

    Mistä nämäkin kammot oikein johtuvat? Lentopelko on se pahin, mutta ahtaat tilat vaan ahdistavat, ei maha mittää.

    Äänestä

...tulet vekottimessa uskoon?

Äänestä
  • En sitä pelkää hammaslääkärissäkään, en vaan halua mennä paikkoihin, joissa on tukala olla.

    Äänestä

Olen ollut, enkä onnekseni kärsinyt minkäänlaisesta kauhusta vaikka pääni laitettiin "häkkiin", jossa ei saanut liikkua. Hoitaja kysyi haluanko kuunnella kuulokkeista radiota, ja sain valita jopa aseman. Putkessa pistin silmät kiinni ja odottelin touhun loppumista. Koneen runksutus kuulostaa kurjalta, mutta muuten kaikki meni mukavasti.

Minulla on ollut joskus ahdistuksentunteita ahtaassa paikassa, mutta onneksi tuolla ei tullut mitään. Jos alkaa ahdistaa, aina voi painaa paniikkinappulaa, jonka hoitajat antavat käteen. En tiedä saako sitten vaikka rauhoittavaa, en ole kokeillut. :)

Äänestä

Silloin mennään jalat edellä laitteeseen, eikä se ole niin ahdistavaa, kuin jos pää olisi pömpelin perällä. Yhdeltä mun kaverilta kuvattiin polvet muutama viikko sitten. Hän sanoi melkein nukahtaneensa, vaikka vieroksuukin ahtaita paikkoja.

Äänestä
  • Ristiselästä varpaankärkiin kai olisi tarkoitus kuvata. Miksipä ne mun päätäni kuvaisivatkaan. Sieltä mitään löydy...

    Äänestä

Kai sulla on niitä magneetteja? Mitäs ne muuten kuvais?

Äänestä

Voit työntää sormesi läpi donitsin reijästä ja miettiä mitä kauheaa sormellesi mahtaa tapahtua, yhtä paljon sinulle itsellesi tapahtuu magneetikuvauksessa.

Äänestä

selvisi 20 minuuttia ihan loistavasti. Sanoi, että siellä saa jonkun napin, jota voi painaa, jos tulee ongelmia.
Muistan iltarukouksessa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kössönöm kirjoitti:

Joudun sellaiseen huomenna ja kauhukseni kuulin että joudun olemaan sellaisessa ahtaassa pömpelissä 40 minuuttia! Entä jos iskee pakokauhu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu