Onko joku teistä ollut magneettitutkimuksessa?

Kössönöm

Joudun sellaiseen huomenna ja kauhukseni kuulin että joudun olemaan sellaisessa ahtaassa pömpelissä 40 minuuttia! Entä jos iskee pakokauhu?

14

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..ei pitäisi tulla mitään suljetunpaikan kauhua.
      Menetkö TYKS.aan?

      • Kössönöm

        Entä jos aivastaa, tai alkaa nenä kutiamaan, mikä varmaan tietysti juuri silloin tapahtuukin? Eikö siinä pidäkin olla ihan paikallaan?

        En pidä yhtään lääkäreillä tai tutkimuksissa ramppaamisesta muutenkaan, mutta tuon pömpelin ajatteleminenkin saa hien pintaan.


    • magneettikuvauksessa

      pari vuotta sitten, ku mun olkapäätä kuvattiin. Ei se paha rasti ollu, ku sai kuunnella radiota samalla.

      Siinä pitää olla liikkumatta... joten kannattaa ottaa hyvä ja rento asento ennen kuvauksen alkamista. Nii ja silmät kannattaa pitää kiinni, jos on pienikin ahtaanpaikankammo.

      Se laite välillä naksuu ja paukkuu, mut ei siitä kannata välittää, se kuuluu asiaan.

      Älä murehdi, se on ihan helppo rasti!

    • konna

      sulle korvakuulokkeet, joilla voit kuunnella vaikka CCR:n parhaat tuplalevyn kertaalleen läpi.

      Ei siinä muuta vaikeutta ole, kuin että sen tutkimuskohteen pitää olla liikkumatta koko hemmetin ajan.

      Niin ja sano ihmeesssä, jos sulla on metallia jossain päin kehoa. Ne magneetit ovat tosi voimakkaita:)

      • Kössönöm

        vanhaa amalgaamipaikkaa. Tuskin ne hampaita alkaa pois kiskomaan!

        Taidan ottaa joko Dave Lindholmin tai neljänkymmenen kipaleen blueslevyn. John Lee Hookerilla pääsee kai alkuun.

        Mistä nämäkin kammot oikein johtuvat? Lentopelko on se pahin, mutta ahtaat tilat vaan ahdistavat, ei maha mittää.


    • että...

      ...tulet vekottimessa uskoon?

      • Kössönöm

        En sitä pelkää hammaslääkärissäkään, en vaan halua mennä paikkoihin, joissa on tukala olla.


    • Apostacia

      Olen ollut, enkä onnekseni kärsinyt minkäänlaisesta kauhusta vaikka pääni laitettiin "häkkiin", jossa ei saanut liikkua. Hoitaja kysyi haluanko kuunnella kuulokkeista radiota, ja sain valita jopa aseman. Putkessa pistin silmät kiinni ja odottelin touhun loppumista. Koneen runksutus kuulostaa kurjalta, mutta muuten kaikki meni mukavasti.

      Minulla on ollut joskus ahdistuksentunteita ahtaassa paikassa, mutta onneksi tuolla ei tullut mitään. Jos alkaa ahdistaa, aina voi painaa paniikkinappulaa, jonka hoitajat antavat käteen. En tiedä saako sitten vaikka rauhoittavaa, en ole kokeillut. :)

    • Peikkojen kaveri

      Silloin mennään jalat edellä laitteeseen, eikä se ole niin ahdistavaa, kuin jos pää olisi pömpelin perällä. Yhdeltä mun kaverilta kuvattiin polvet muutama viikko sitten. Hän sanoi melkein nukahtaneensa, vaikka vieroksuukin ahtaita paikkoja.

      • Kössönöm

        Ristiselästä varpaankärkiin kai olisi tarkoitus kuvata. Miksipä ne mun päätäni kuvaisivatkaan. Sieltä mitään löydy...


    • homma hanskassa

      Kai sulla on niitä magneetteja? Mitäs ne muuten kuvais?

    • M@k3

      Voit työntää sormesi läpi donitsin reijästä ja miettiä mitä kauheaa sormellesi mahtaa tapahtua, yhtä paljon sinulle itsellesi tapahtuu magneetikuvauksessa.

    • selvisi 20 minuuttia ihan loistavasti. Sanoi, että siellä saa jonkun napin, jota voi painaa, jos tulee ongelmia.
      Muistan iltarukouksessa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1693
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      135
      1679
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      256
      1212
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      939
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      868
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    Aihe