Tuhannet elävät totaalisessa ja absoluuttisessa köyhyydessä, julkinen terveydenhoito rapautuu, vanhukset makaavat märissä vaipoissa lääketokkurassa, lapset hengittävät homekoulujen ilmaa, ja nyt iskee päälle globaali taantuma joka entisestään heikentää em. asioita.
Mitä tekee oikeistohallitus?
No samaa mitä edellinenkin, Ahon hallitus viime laman aikaan 90-luvun alussa.
OSTETAAN VITTU LISÄÄ ASEITA!
Hyvä oikeisto.
Ja kansa äänestää. Hyvä kansa. Saa mitä ansaitseekin.
Lisää aseita vaan, oikeiston
8
186
Vastaukset
- Dr. Feel Bad
Asevoimiensa musertavan kalleuden alla!
Kun koko yhteiskunta oli valjastettu ruokkimaan asevoimia.- upeat päättäjät
tarvitsevat arvoisensa patsaat kolehti kiertämään.
http://img6.travelblog.org/Photos/55083/260893/t/2259032-A-Man-and-His-Horse-3.jpg - vaan...
Neukkula sortui sosialismiin.
Kaikki sosialistiset maat ovat äärimmäisen köyhiä vaikka raaka-aineita miten paljon tahansa.
Venäjällä on kutakuinkin kaikkea maailman eniten ja silti se on aina ollut vararikon partaalla.
- Suomi Natoon
Kokoomuksen sotahullut ajavat Suomea Natoon hinnalla millä hyvänsä. Muut maat vähentävät puolustusbudjettejaan ja Ruotsi melkein lopettaa koko puolustusvoimansa.
Suomessa asiat on toisin, täällä annetaan vaikka viimeiset rahat armeijalle ja aseisiin. Silloin ei budjettivajeet paina, kun kokkarit pääsevät vauhtiin. - olisi suotavaa
sijoittaa ankkurilapsiin.
- Vihervasureiden
maanpetokselliselta haiskahtava toiminta. Suomen taloudellisia edellytyksiä on alasajettu nimenomaan heidän toimestaan. Juuri HE ovat rottien lailla kalunneet suomalaisen teollisuuden ja yrittäjyyden kannattavuutta. Juuri heidän myötävaikutuksellaan suomalaista kilpailukykyä on rampautettu ympäristömääräyksin joille lähes koko muu maailma ja suomalaisten kilpailijat nauravat räkäisesti.
Vihervasureiden pyhä oppi on se, ettei natoon saa mennä vaikka itsenäisyys menisi. Ja he vastustavat myös sitä, että suomen kansa voisi edes itse puolustaa omaa maataan.
Vihervasurille kelpaisi aivan hyvin suomen maankamaralla jylisevä venäjän tai kalifaatin iskujoukkojen saappaiden kumu. - kysyy mielessään
Mihin tarvitaan aseita, puolustamaan mitä? Vanha sanonta kuuluu, ettei proletaarilla ole muuta menetettävää kuin kahleensa. Nykypäivään sitä voi soveltaa kysymällä, mitä voi menettää monikansallisessa yrityksessä työskentelevä, joka ei omista asuntoa, maata ei paljon mitään ja maksaa sähköstäänkin tuntuvan osan ulkomaisille sijoittajille.
Armeijan kulut pitäisi yhdistää varallisuuteen, se jolla on paljon menetettävää, vastaa myös puolustuksen aiheuttamista kuluista. Maksut sinne, jossa kulut syntyvät. Oikeisto hoitaa omistavien asioita ja haluaa kaiken kansan maksettavaksi toisten omaisuuden puolustuksesta aiheutuneet kulut. Tyypillistä.- asiaakin.
Armeijan ja poliisin voisi tosiaankin rahoittaa he, joiden suojaamiseksi se on likipitäen tarkoitettu. Tällöin tosin he olisivat myös oikeutettuja vaatimaan äänioikeuden rajoittamista vain heille, jotka ylläpitävät valtion selkäruotoa.
Visainen pähkinä purtavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136975Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1074727L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa553981TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133344Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6852035Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2341420- 661348
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551283Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521277Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12972