"Puolustusministeri Jyri Häkämies (kok.) haluaa saada naiset mukaan kutsuntoihin, kertoo Hufvudstadsbladet. Tarkoituksena olisi lisätä naisten kiinnostusta asepalveluksen suorittamiseen, sillä armeijaan lähtevien naisten määrä on laskenut jyrkästi.
Naisten osallistuminen kutsuntoihin vaatisi lainmuutoksen, joka mahdollistaisi tietojen keräämisen kunkin ikäluokan naisista. Häkämies aikoo asettaa ehdotusta pohtivan työryhmän vielä huhtikuun aikana".
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/häkämies-haluaa-naiset-kutsuntoihin/359403
Eikä mitää vapaaehtoisuutta, joko linnaan tai palvelukseen, taikka pesemään paloautoja !
Häkämies haluaa naiset
6
130
Vastaukset
- eri-mies
jokainen nainen, vaikkapa sitten hyljättäis 99%, mielenterveyteen vedoten.
- vielä kapiaiseksi
pääsisi. Sitten tytöillä olisi jo kaksi tulevaisuuden hienoa ammattia, joka armeijaan tai yksinhuoltajaksi. Kummassakin olisi toimeentulo turvattu.
- eri-mies
vielä kapiaiseksi kirjoitti:
pääsisi. Sitten tytöillä olisi jo kaksi tulevaisuuden hienoa ammattia, joka armeijaan tai yksinhuoltajaksi. Kummassakin olisi toimeentulo turvattu.
toimeentulo turvattu? Et taida seurata aikaasi. On aika paljon ollut mediassa esillä se, että yksinhuoltajat pärjäävät taloudellisesti huonommin, kuin parisuhteessa elävät. Niin ja mitenkähän tuo kutsuntoihin liittyy, en näe yhteyttä.
- Suomen jotain
oppia ottaa "jumalan kansasta". Onkohan häkämies jo vieraillut israelissa?
- Mitä virkaa
on lähetellä kutsuntalappuja jos niiden noudattaminen on vapaaehtoista. NAURETTAA TASA-ARVOA , olis tasa-arvo asiahenkilöllä aika ruveta tekemään sitä työtään molemmin puolin !
- Kaiken muun
se on jo tainnu myydä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874048Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750