Itysenäisyyspuolueen kannanottoja,
Onko puolueen,
IPUn sivuilta en löytynyt?
Puolustukseen panostaminen tulisi halvemmaksi
6
175
Vastaukset
- nyt sodit?
Oletko mukana Suomen kansanmurhassa?
- AskoH
Mielestäni on itsenäisyyttä korostavalle IPU:lle hyvin luontevaa suhtautua myönteisesti maamme itsenäisen puolustuskyvyn kehittämiseen. NATO-jäsenyyttäkään ei voi uskottavasti vastustaa, jos ei halua panostaa omaan puolustukseen riittävästi.
Kuulin juuri radiosta, että Yhdysvaltain apulaisulkoministeri Patrick Moon kiitti Suomea, siitä että Suomi sijoittaa Afganistaniin vaalien ajaksi lisäjoukkoja. Onko Suomen eduskunta muka jo päättänyt asiasta? Vai onko eduskunta vain kumileimasin?
Vantaalla 12.2.2009 Asko Huttunen- itsemurha.
Turha uhota puolustuskyvyllä.Jos hyökkäys tänne toteutuu,niin puolustus merkitsee totaalista itsemurhaa.Vain maanpakoon lähtevä puolueväki säilyy hengissä.Ihan sama,sotiiko täällä suomalaiset vai Nato.
Tässä nyt on juuri kysymys omasta päätösvallasta.EU-jäsenyys vei suomalaisilta vallan päättää omista asioista.IPU ei saa nyt livetä tuumaakaan tähän Nato-siipeilyyn.Meillä pitää olla se oikea puolueettomuusajatus pohjana. - AskoH
itsemurha. kirjoitti:
Turha uhota puolustuskyvyllä.Jos hyökkäys tänne toteutuu,niin puolustus merkitsee totaalista itsemurhaa.Vain maanpakoon lähtevä puolueväki säilyy hengissä.Ihan sama,sotiiko täällä suomalaiset vai Nato.
Tässä nyt on juuri kysymys omasta päätösvallasta.EU-jäsenyys vei suomalaisilta vallan päättää omista asioista.IPU ei saa nyt livetä tuumaakaan tähän Nato-siipeilyyn.Meillä pitää olla se oikea puolueettomuusajatus pohjana.Kiistakumppanini Ilkka Hakalehto kirjoitti Karjala-lehdessä viime vuoden jälkipuoliskolla, että Suomen tulee noudattaa Sveitsin mallin mukaista puolueettomuutta, ja ilmoittaa, kaikille, että emme päästä minkään maan sotavoimia maahamme. Hakalehdon ajattelu ontuu tässä toki sen verran, että hän ei ymmärrä, että jo pelkkä maahan tunkeutumisen estämisen yritys edellyttää sitä, että puolustusvoimia ajoissa kehitetään. Mutta halusin tällä viittauksella Hakalehdon Karjala-lehdessä julkaistuun kirjoitukseen tuoda tietoosi, että tuo monien ipulaisten "messiaskin" on sitä mieltä, että mahdollisia maahantunkeutujia tulee aseellisesti vastustaa. Saat siis jatkossa kiistellä tästä asiasta myös hänen kanssaan.
Vantaalla 13.2.2009 Asko Huttunen - kiistellä
AskoH kirjoitti:
Kiistakumppanini Ilkka Hakalehto kirjoitti Karjala-lehdessä viime vuoden jälkipuoliskolla, että Suomen tulee noudattaa Sveitsin mallin mukaista puolueettomuutta, ja ilmoittaa, kaikille, että emme päästä minkään maan sotavoimia maahamme. Hakalehdon ajattelu ontuu tässä toki sen verran, että hän ei ymmärrä, että jo pelkkä maahan tunkeutumisen estämisen yritys edellyttää sitä, että puolustusvoimia ajoissa kehitetään. Mutta halusin tällä viittauksella Hakalehdon Karjala-lehdessä julkaistuun kirjoitukseen tuoda tietoosi, että tuo monien ipulaisten "messiaskin" on sitä mieltä, että mahdollisia maahantunkeutujia tulee aseellisesti vastustaa. Saat siis jatkossa kiistellä tästä asiasta myös hänen kanssaan.
Vantaalla 13.2.2009 Asko HuttunenMene katsomaan vaikka Tsetseeniaan,mitä sota on.TV:ssäkin näitä kuvia näkee jo värillisenä.Turha uhota maanpuolustuksella joukon,joka lähtee käpykaartiin heti kun ensimmäinen tulitus alkaa.
- AskoH
kiistellä kirjoitti:
Mene katsomaan vaikka Tsetseeniaan,mitä sota on.TV:ssäkin näitä kuvia näkee jo värillisenä.Turha uhota maanpuolustuksella joukon,joka lähtee käpykaartiin heti kun ensimmäinen tulitus alkaa.
Tiedän, että sota on kamalaa. Itsenäisen valtion pitää silti varautua sotaan. Tietysti jokainen järkevä ihminen toivoo, että sotaa ei tule.
Vantaalla 14.2.2009 Asko Huttunen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770