Joskus on mukava mutkaisella tiellä vähän räpätä autolla. Turbodieselin kuten aina turbon kanssa tämä tarkoittaa sitä, että kaasua painetaan koko ajan ja jarrulla hillitään vauhtia. Näin pysyy ahtopaineet ylhällä ja turboauto kiihtyy jo suoran alussa eikä vasta puolivälissä.
Tietysti jarrut on kovilla ja levyt hehkuu. Useimmissa turbobensa-autoissa jarrut on ylimitoitettu suhteessa suorituskykyyn, mutta kuinka on turbodieselien laita?
Turbodieseleissä alimitoitetut jarrut?
25
2515
Vastaukset
- pettynyt.
Todellakin jarrut joutuvat lujille.
Olematon alavääntö jos kaasu ei ole pohjassa on ikävä ongelma.
Tämähän syö jarruja kun joutuu kuormittamaan turboa.
Jarrulevyt menee vaihtoon aina kun palatkin( n. 50 tkm välein)- joka huollossa?
On niin halpaa ajella tiisselillä, että voi vaihtaa levyt ja palat ainakin joka toisessa huollossa.
- osina
joka huollossa? kirjoitti:
On niin halpaa ajella tiisselillä, että voi vaihtaa levyt ja palat ainakin joka toisessa huollossa.
jarrukama on halpaa, osta siis brempot.
- että....
Kilpakäyttöön tehdyissä turbobensoissa on ns. "paukkujärjestelmä", joka pyörittää turboa, mutta ei moottoria. Silloin ei tarvi seisoa jarrulla ja auto linkoaa mutkasta 1,1 G:n kiihtyvyydellä.
Katsopas rallin erikoiskokeen alussa esim. WRC-Focusta, kun kuljettaja painaa nappia ja auton käynti muuttuu. Tietysti siinä on silloin myös lähtöohjelma mukana. Ei takuulla tumppaa. - jos tuo on ongelma
>turboauto kiihtyy jo suoran alussa eikä vasta puolivälissä.
Mitä väliä? Kannattais hermoheikkojen armaan siirtyä turbiinimoottoreihin, niin saavat odotusterapiaa.
>turbobensa-autoissa jarrut on ylimitoitettu
Mitähän se turbobensa on, 100LL:ää? - Hjalmari
Kunhan saat ajokortin ja ajat ensimmäisen kerran nykyaikaista autoa, niin tulet huomaamaan, että moottorinohjaus katkaisee vedon, kun painat yhtäaikaa kaasua ja jarrua. Näin käyttövoimasta riippumatta sekä riippumatta siitä onko autossa ahdin vai ei.
Vasemman jalan jarrua ei voi käyttää oikeastaan missään uudemmassa autossa. Kilpakäyttöön suunnitellut ovat sitten luku erikseen.
Samoin tulet huomaamaan, että turboviive on 80-luvun juttuja. Viive toki on nykyäänkiin, mutta se ei ole nykyisissä autoissa enää niin suuri. Itse en pidä sitä mitenkään merkittävänä en bensa- enkä diesel-autoissa.
Jarrujen "ylimitoitus" taasen johtuu siitä, että Suomessa jarrut eivät joudu koville. Jarrut mitoitetaan auton maksimisuorituskyvyn mukaisesti ja niin että ne eivät petä vaikka (virheellisesti) jarrutetaan pitkiä vuoristolaskuja. Suomalaiselle tiestölle ja nopeuksille nykyisten autojen jarrut ovat vähintäänkin riittäviä.- vapaastihengästynyt
oliko kyse nyt vain diiseleistä, kyllä ainakin bensakone antaa painaa yhtäaikaa kaasua ja jarrua.
vasta pesun jälkeen jarrut kuivasin, eikä tuo mitään katkaissut.
voihan tuo olla yleinen konserniominaisuus, muttei sentään kaikissa nykyautoissa. - mie vuan
BMW:n dieseleissä...
- Hjalmari
mie vuan kirjoitti:
BMW:n dieseleissä...
Minkä ikäinen tapaus? Kaikki ajamani tämän vuosituhannen saksalaiset autot ovat katkaisseet (Volkkarit, Audit, Skodat, Opelit, Mersut). Tätä selvitettiin ihan huolella, kun ominaisuus vahingossa Opelista löydettiin. Bemarin dieseliä ei tuttavapiiristä löydy, joten siitä en tiedä. Tätä ominaisuutta ei monikaan edes tiedä autossaan olevan, koska tarve jarruttaa ja kaasuttaa yhtäaikaa on suhteellisen harvinainen.
- Hjalmari
vapaastihengästynyt kirjoitti:
oliko kyse nyt vain diiseleistä, kyllä ainakin bensakone antaa painaa yhtäaikaa kaasua ja jarrua.
vasta pesun jälkeen jarrut kuivasin, eikä tuo mitään katkaissut.
voihan tuo olla yleinen konserniominaisuus, muttei sentään kaikissa nykyautoissa.Minkä ikäinen autosi on? Tämän vuosituhannen autoista useimmat katkaisevat käyttövoimasta riippumatta.
- onnistu nykyautoissa
Uusissa ja uudehkoissa autoissa on normaalia että kun painaa vähänkin jarrua niin moottorin veto loppuu. Ei voi edes jarrulevyjä putsata ruosteesta ennen katsastusta vedättämällä ja jarruttamalla yhtä aikaa.
- saadaan viive poistettua
Autossani ns. Sportti-asennossa turbon viive minimoidaan olemattomaksi.
- waginassa
ei onnistu...wag konsernin autoissa kaasun ja jarrun panaminen samaan aikaan tuottaa vain raksutusta....
eli katkaisee syötön....valitan.
ja mitä tulee kovaa ajamiseen...niin turpolla kuin urpollakin...vauhti otetaan pois ennen mutkaa ja mutka ajetaan aina kaasulla... - kerran ajoin
toisen perässä 1. tiellä vaälin salo-lohja ja edellä ajava jarrutti varmaan n. 50 kertaa, itse en jarruttanut kertaakaan ja silti oltiin yhtä aikaa lohjalla, jossa sen sitten ohitin kun tie muuttui 2- kaistaiseksi. Jokapäivä ihmettelen liikenteessä niitä jarrupolkimen päällä ajavia, miksi tarvii turhaan jarrutella, kun ei ole mitään syytä. Maantie ajossa ei tarvitse jarruttaa ollenkkan olen monesti ajanut välin hki- turku tai hki-pori tai hki- jyväskylä etten ole jarruttanut ollenkaan maantie osuuksilla.
- au.tomaatti
ettei sillä edellämenevällä jarruttajalla ole automaattivaihteistoa? Niin kuin varmaan tiedät, automaateissa on lähes olematon moottorijarrutus.
- maantie ajossa
au.tomaatti kirjoitti:
ettei sillä edellämenevällä jarruttajalla ole automaattivaihteistoa? Niin kuin varmaan tiedät, automaateissa on lähes olematon moottorijarrutus.
ei tarvitse edes jarruttaa moottorilla, miksi pieniin mutkiin tarvii jarruttaa, kuinka monelta on 80 km/h nopeudessa perä karannut alta kuivalla kesäkelillä, kun se ei karkaa edes liukkaalla tällä nopeudella, silti jarrutellaan.
- ajat???
maantie ajossa kirjoitti:
ei tarvitse edes jarruttaa moottorilla, miksi pieniin mutkiin tarvii jarruttaa, kuinka monelta on 80 km/h nopeudessa perä karannut alta kuivalla kesäkelillä, kun se ei karkaa edes liukkaalla tällä nopeudella, silti jarrutellaan.
kun noita jarruttelijoita ei ihan varmasti ole joka päivä havaittavaksi, eikä missään nimessä haitaksi asti. Olisiko syytä keskittyä siihen omaan vain ajamiseen ja ohittaa nuo mitkä käyvät hermoille? (Tosin normaaleille autoilijoille toisten tekemiset eivät ole mikään ärtymisen aihe.)
- niin taas
ajat??? kirjoitti:
kun noita jarruttelijoita ei ihan varmasti ole joka päivä havaittavaksi, eikä missään nimessä haitaksi asti. Olisiko syytä keskittyä siihen omaan vain ajamiseen ja ohittaa nuo mitkä käyvät hermoille? (Tosin normaaleille autoilijoille toisten tekemiset eivät ole mikään ärtymisen aihe.)
yksi peräpeilin nuolia on liikenteessä ollut ei ihme jos edellä ajanut on jarruvaloja vilautellut.
- sitä kuuleekin
No ei tulisi mieleenkään rääkätä autoa tuolla tavalla. Pitäisikö tavallisen henkilöauton jarrut mitoittaa sitä varten, että ajellaan kaasu pohjassa ja painetaan samaan aikaan jarrua?
- hullulta.
voi perkele kaiken maailman urpoja tää maa päällään kantaa
- maan päällä
Et voi olla tosissasi. Eihän ole hiventäkään järkeä painaa jarrua ja kaasua yhtäaikaa.
- tempun kokeillut
Olen monta kertaa sulattanut epätasapainoa aiheuttaneen jään vanteista painamalla jarrua kilometrin parin verran tiellä ajaessani. Hyvin toimii!
- 123d
Sellaista kun ei ole. Ja miksi ne jarrut olisivat alimitoitetut? Ja miksi pitäisi painaa jarrua ja kaasua yhtäaikaa? Et tiedä rata-ajosta yhtään mitään. Ole hiljaa.
- käytännössä
Mitenkäs tavallisessa autossa pystyy painamaan jarrua ja kaasua samalla kertaa, kun polkimet ovat ihan vierekkäin? Ei mahdu kaksi jalkaa vierekkäin, ja yhdellä jalalla lienee aika hankala molempia polkimia hallita.
- ihan pihalla
Turbo dieselit tänä päivänä on niin älyttömän tehokkaita ja hyviä ajaa että ei mitään rajaa.
Bensa turboilu on jäljessä kaikessa.
Nyt kokeneena 140 hv;n TDI volkkarin jää 180 hv;n bensa turbo jälkeen kaikessa paitsi ehkä huippunopeudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2575209Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204221- 604011
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363637- 513590
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413345Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv122733Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202606- 232516
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo632409