Alle puolet käy armeijan Helsingissä?

rauhanveteraani

Ainakin joissain Helsingin kaupunginosissa?

Tuossa alempana olevassa avauksessa Palkka-armeija viidessä vuodessa oli linkki tämmöiseen juttuun:

http://www.turkulainen.fi/Uutiset/Paivan-puheenaihe/Viidessa-vuodessa-palkka-armeija


Kiinnitäisin huomiota jutun viimeiseen lauseeseen:

"Helsingissä on kaupunginosia, joissa alle puolet suorittaa varusmiespalveluksen"

Lähdettä tälle tiedolle ei mainita, ja armeijahan salailee alueellisia armeijan suorittamisprosentteja.

Voisin silti uskoa, että tieto on paikkansapitävä. Helsingissä sosiaalinen paine armeijan käymiseen on vähäisempi kuin pikkukylissä. Kun koko maassa armeijan käy 65-70 % miehistä, niin Helsingissä luku on varmasti alhaisempi, ja joissain Helsingin kaupunginosissa vielä Helsingin oman keskiarvon alapuolella.

Jos tosiaan on niin, että joissain Helsingin kaupunginosissa alle puolet miehistä käy armeijan, voidaan asevelvollisuus julistaa ko. alueilla kuolleeksi, ja todeta että niissä on voimassa valikoiva asevelvollisuus. Häkämies piti äskettäin asevevollisuuden "kriisirajana" sitä, että 70 % käy armeijan. Mutta se on valtakunnallinen luku, ja joillain alueilla ollaan varmasti jo nyt rutkasti alle tuon 70 %:n.

Olisi mielenkiintoista saada jotain tietoa alueittain siitä, miten moni mies käy armeijan. Epäilemättä tilastojen salaaminen liittyy siihen, että varsinkin Helsingin seudulla ollaan todennäköisesti tällä hetkellä reilusti alle niiden lukemien, jotka Häkämies on julistanut yleisen asevelvollisuuden "uskottavuuskynnykseksi".

7

1169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

      "Helsingissä on kaupunginosia, joissa alle puolet suorittaa varusmiespalveluksen"


      Ohoh! En suoraan sanoen usko tuota. En nimittäin usko:

      1. tilastoja tietyn ikäluokan armeijan suorittamisesta tehtävän kaupunginosa- vaan sotilaspiirikohtaisesti. Korkeintaan kaupungin mittakaavassa voidaan puhua prosenteista.

      2. siihen että Helsingissä segregaatio olisi edennyt noin pitkälle, että olisi erityisesti armeijan suorittavien / suorittamatta jättävien kaupunginosia.

      3. armeijaikäisten ikäluokan kotipaikan luotettavaa selvittämistä. Tuossa iässä (18 ) monet ovat muuttaneet pois kotoa tai asuvat siellä nimellisesti, ovat opiskelija-asunnossa vieraalla paikkakunnalla / vieraassa kaupunginosassa jne.

      4. moisen tilaston mielekkyyteen. Joissain kaupunginosissa vanhusten määrä on huomattavan suuri, joissain lapsiperheiden. Santahamina lienee Helsingin "militäärein" kaupunginosa, mutta välttämättä yksikään siellä kirjoilla oleva asukas ei ole parhaillaan varusmiespalveluksessa.

      JOS kaupunginosakohtaisia tilastoja on, huvittaisi tietää miltä ne näyttävät.

    • jere.

      Helsingissä on kaupunginosia, joissa maahanmuuttajien osuus lähentelee jo 20 prosenttia. Helsingissä, kuten monissa muissakin kaupungeissa, on valitettavasti alueita, joihin huono-osaiset "kerääntyvät". Näillä alueilla on enemmän esim terveys- ja päihdeongelmia. Olisi vähintään kummallista, elleivät nämä alueet erottuisi myös asevelvollisuustilastoissa.

      Kannattaisi kuitenkin suhtautua hieman varauksella tietoihin, joiden lähdettä ei pysty osoittamaan.

      On täysin oikein, ettei tarkkoja tilastoja eri asuinalueiden osalta julkisteta. Julkistaminen ei välttämättä olisi ongelma pääkaupunkiseudulla, mutta pienemmissä kaupungeissa alueet ja kaupunginosat voivat olla hyvinkin pieniä ja vähäväkisiä, jolloin jopa yksittäisen ihmisen intimiteetti voisi vaarantua.

    • hesan lähiössä

      tuntuu tätä nuorta luuseri kaveria riittävän,armeija on varmasti jäänyt väliin ja työnteko ei kiinnosta vaikka ihan terveitä kavereita näyttävät olevan.
      Ainoa asia mikä tuntuu kiinnostavan on biliksen peluu ja halvan bissen juonti ostarin baareissa,sossusta ne liksat sitten haetaan,tällaisia sitten pitäisi veronmaksajien elättää.

    • pärjäävät

      "Voisin silti uskoa, että tieto on paikkansapitävä. Helsingissä sosiaalinen paine armeijan käymiseen on vähäisempi kuin pikkukylissä. Kun koko maassa armeijan käy 65-70 % miehistä, niin Helsingissä luku on varmasti alhaisempi, ja joissain Helsingin kaupunginosissa vielä Helsingin oman keskiarvon alapuolella."

      Eikö sosiaalista painetta armeijan käymiseen ole jos suorittaa varusmiespalvelustaan muualla kuin Helsingissä? Kaartin Jääkärirykmentissä keskeyttämis prosentti on tänä vuonna 17,3% ja Karjalan Prikaatissa se on 4,8%. Kummassakin joukko-osastossa valtaosa varusmiehistä on pääkaupunkiseudulta ja Uudeltamaalta.Karjalan Prikaatiin astui palvelukseen 1788 alokasta ja heistä 4,8 % (86 alokasta) on keskeyttänyt palveluksensa. Heistäkin valtaosa on määrätty palveluskelpoisuusluokkaan E ja lähetetty kotiin pariksi vuodeksi kasvamaan tai parantelemaan itseään palveluskelpoiseksi.

      "Kaupunkilais- tai maalaistausta ei keskeyttämisiä selitä. Niin Karjalan prikaatin kuin Kaartin jääkärirykmentinkin varusmiehet ovat suurimmaksi osaksi kotoisin pääkaupunkiseudulta ja Uudeltamaalta." (Ilta-Lehti 28.1.2009)

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901288996587_uu.shtml

    • tulee pari vaihtoehtoa mieleen. Joko ne alueet, joissa asuu ne rikkaimmat käiveröt, joiden mielestä sotiminen kuuluu rahvaalle. Tosin sielläkin asenne muuttuu heti, jos tulee hässäkkää ja norsunluutornia uhkaa pommitus.

      Tai sitten ne alueet, joissa kohta sen puolet on maahanmuuttajia.

      Peruslähiöt, joita on Helsingissäkin hitosti, on aina kuitenkin niitä, joissa maanpuolustustahto pysyy korkealla.

      Se nyt taitaa yleisesti kuitenkin mutulla olla niin, että kaupungeissa armeijan kannatus on alemmalla tasolla, kuin maaseudulla. Lisämutulla tähän voisin syynä nähdä yhteisöllisyyden tunteen, joka pienemmillä paikkakunnilla on suurempi, kuin suuremmissa kaupungeissa.

      • "Se nyt taitaa yleisesti kuitenkin mutulla olla niin, että kaupungeissa armeijan kannatus on alemmalla tasolla, kuin maaseudulla. Lisämutulla tähän voisin syynä nähdä yhteisöllisyyden tunteen, joka pienemmillä paikkakunnilla on suurempi, kuin suuremmissa kaupungeissa."

        Niin tämä johtuukin just siitä, että Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla sitä armeijasta kieltäytymistä ei olla koskaan pidetty yhtä pahana rikoksena kun jossain landella ja näissä militaristisissa kaupungeissa, eli sillä sosiaalisella paineella on siis erittäin suuri vaikutus tähän asiaan. Stadissa osataan ymmärtää paremmin myös se asia, että ihmisiä on erilaisia ja mitä erilaisempia persoonia, eli kaikkien suomalaisten ei ole mikään pakko kuulua tähän samaan "yhteisöön" eli näiden militaristien ja landejunttien mielestä tähän "eliittisuomalaisten kaartiin".


      • mili-isi
        DarkFear kirjoitti:

        "Se nyt taitaa yleisesti kuitenkin mutulla olla niin, että kaupungeissa armeijan kannatus on alemmalla tasolla, kuin maaseudulla. Lisämutulla tähän voisin syynä nähdä yhteisöllisyyden tunteen, joka pienemmillä paikkakunnilla on suurempi, kuin suuremmissa kaupungeissa."

        Niin tämä johtuukin just siitä, että Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla sitä armeijasta kieltäytymistä ei olla koskaan pidetty yhtä pahana rikoksena kun jossain landella ja näissä militaristisissa kaupungeissa, eli sillä sosiaalisella paineella on siis erittäin suuri vaikutus tähän asiaan. Stadissa osataan ymmärtää paremmin myös se asia, että ihmisiä on erilaisia ja mitä erilaisempia persoonia, eli kaikkien suomalaisten ei ole mikään pakko kuulua tähän samaan "yhteisöön" eli näiden militaristien ja landejunttien mielestä tähän "eliittisuomalaisten kaartiin".

        Helsingistä. Osassa kaupunkia asuu työrajoitteisia sosiaalipummeja, osassa tyttömäisiä metroseksuaaleja ja osa ei ole vielä oppinut uutta kotikieltään suomea. Sitten on vielä DARKFearin tapaisia yksilöitä jotka luulevat, että kun asuu kaupungissa, niin ei tarvii enää kuulua tähän "yhteisöön" nimeltä Suomi. Paitsi silloin kun tarvii sen palveluja. Velvollisuuksiahan ei tietenkään voi kellään olla. Ei tietenkään, siitähän voi tulla ahdistusta ja kaikkee.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3860
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      341
      2993
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1892
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      761
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      751
    Aihe