Minulta poistettiin tänään viisaudenhammas ja lääkäri määräsi v-pen mega-kuurin.kysyin kahteen kertaan, vaikuttaako kuuri e-pillereiden tehoon ja lääkäri sanoi, että ei vaikuta. Kotona kuitenkin luin pakkausselosteesta, että teho saattaa heikentyä...Osaisiko joku sanoa miten asia todella on?kokemuksia?
v-pen mega+e-pillerit
5
3965
Vastaukset
- tätitäti
varmuudeksi kondomin käyttöä kuurin aikana.
Joillekkin tulee ripulia antibiotista ja tämä sitten voi johtaa siihen, että e-pilleri ei ehdi liukenemaan elimistöön, mutta sinuna pelaisin varman päälle ja käyttäisin kondomia :) - lääketehdas
sen ilmoittaa, eli saattaa heikentää. Joten tosiaan, lisäehkäisy.
- Pormestari1
Jos käytössäsi on "normaali"yhdistelmäehkäisypilleri, niin tuskimpa tuo ehkäisytehoon mitenkään vaikuttaa. Ns. minipillerit ovatkin toinen juttu, joskin säntillisesti otettuina (samaan aikaan joka päivä) ei näidenkään kanssa ongelmia pitäisi olla.
Joku tuossa väläytteli tehon heikkenimisen johtuvan ab-ripulista. Täytyy ripulin olla aikamoinen, jos läpimenoajaksi määräytyy 1/2 - 1 h. Penisilliiniryhmän antibioottien on ajateltu katkaisevan enterohepaattisen kierron hormonaalisessa ehkäisyssä, toki tätä tapahtuu muttei käytännössä siinä määrin etää teho heikkenisi.
ps. kysy lisää lääkäriltä tai apteekista, kyllä ne sua neuvoo ettei tarvitse täältä kysellä (ei kovin luotettavaa tietoa näytä olevan tarjolla)- Lietokas
Teoriassa vaikuttaa, mutta yhtäkään varmaa tapausta ei ole kirjattu.
- yhtään
Lietokas kirjoitti:
Teoriassa vaikuttaa, mutta yhtäkään varmaa tapausta ei ole kirjattu.
varmaa tapausta kirjattu, voisitko laittaa linkin jossa näin todetaan, kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793