Olen taas pitkästä aikaa alanut käydä psykologilla ja nyt hän on psykiatrin kanssa sitä mieltä että tarvitsen masennuslääkkeitä... Onko kenelläkään mitään suosituksia tietyistä lääkkeistä? Sain juuri reseptin Cipramex 10mg :een ja nyt luettuani keskusteluja kyseisestä lääkkeestä revin reseptin. Haittoja on enemmän kuin hyviä puolia ja useimmat voivat paremmin lopetettuaan sen käytön.
Onko siis kenelläkään kokemuksia? Kärsin unettomuudesta eli lääke ei saisi missään nimessä aiheuttaa päiväväsymystä enkä arvostaisi kauheasti kasvavaa ruokahaluakaan kun olen tällainen pikkupulla.
Lääkeaineallargioita ei ole.
Onko siis kenelläkään kokemuksia? Kärsin unettomuudesta eli lääke ei saisi missään nimessä aiheuttaa päiväväsymystä enkä arvostaisi kauheasti kasvavaa ruokahaluakaan kun olen tällainen pikkupulla.
Lääkeaineallargioita ei ole.
Vastaukset 4
Vanhimmat
aina tapauskohtaista, se olisi voinut sopia sinulle vallan mainioisti.
Voisin suositella jtkn joka on sopinut minulle hyvin, mutta turhaan, sitä kun ei tiedä miten se sinun kohdallasi sitten sopisi..
Käytin kaksi vuotta 20 mg Cipralexia vuorokaudessa, sopi minulle todella hyvin. Kärsin unettomuudesta, otin lääkkeen iltaisin yötä vasten (sekin on yksilöllistä että väsyttääkö vai piristääkö lääke heti vai myöh.), se sopi minulle. Mitään sivuvaikutuksia ei tullut ja painoakin sain hyvin pois noiden kahden käyttövuoden aikana, liki 30 kg, osasyy niiden kertymiseen oli edellinen lääkitys.
Eli vain ja ainoastaan kokeilemalla asia selviää
Mielialalääkkeiden sopivuus on _todella_ yksilöllistä. Kaikille ei tule kaikkia sivuoireita mitä luetteloista löytyy, eikä kokeilematta voi ikinä tietää mitä omalle kohdalle osuu.
Mikäli masennus on lievää, eli pääsee sängystä ylös, pystyy hoitamaan työnsä ja kotihommansa ja saa edes jotain nautintoa jostain harrastuksesta tms. niin sitten kyllä itse miettisin kaksi kertaa aloittaako mitään lääkitystä ylipäätään. Koska lääkkeitä (yleensä ns. SSRI-lääkkeitä) syödään todella pitkään, on vaikea sanoa paranevatko kaikki potilaat lääkkeiden vuoksi vaiko vain sen takia että ajan myötä masennus olisi muutenkin hellittänyt.
On sellaisiakin ihmisiä jotka ovat sitä mieltä että kerran lääkkeille altistetut aivot eivät tule enää koskaan pärjäämään lääkkeittä, mutta toisaalta jos lääkkeistä EI tule mahdottomia sivuvaikutuksia, ei sekään elämä mitään huonoa välttämättä ole johon kuuluu elinikäinen lääkitys.
Pirullista mutta totta: tämän joutuu jokainen itse kohdallaan miettimään. Toki voi luottaa siihen mitä lääkäri sanoo, mutta eiväthän he elä potilaan elämää tai osaa ennustaa miten käy.
Hei sinä,
olen itse ollut masennuslääkkeillä noin 1,2v - eri nimisiä (Mirtazapin, Sertralin... ja pari muuta). Oikean löytäminen on todella hakemista. Sinulle nouvoksi voisin sanoa. Älä kajoa Mirtazapiniin vaik sitä suositeltais (paino nousi 12 kg). Kokeile ihan uniapua ja katso pääsetkö sillä eteenpäin -> sitten hae muuta apua. Tällä hetkellä käyttämäni Sertralin 50mg ei myöskään ole paras mahdollinen, sivuoireita on huimaus, ripuli sattunaisesti ja nivelkivut.
Onnea matkaan - taival on pitkä mutta hoida itsesi kuntoon. Tiedän kokemuksesta, mitä on käydä "pohjalla" mut älä jää sinne. Tsemppiä :)
kiitos. eka vastaus josta sain jotain hyödyllistä irti. kannattaako sunkaan syödä sitä mitä nyt syöt jos kerran siitä tulee huonoja sivuvaikutuksia? oletko koittanut lopettaa lääkityksen? söin jotain ihan ihme lääkettä noin 6kk eikä se tuntunu missään edes tripla annoksella joten lopetin eikä olo ollut yhtään erilainen paitsi että olin pirteempi. Sain myöhemmin selville että lääkkeet ei tehoa niin hyin kuin pitäisi koska mun valkosolut on koholla...niitä on melkeen liikaa. sen takia vaik kaikki muut perheessä tai luokalla olis kipeenä oon aina terve paitsi kuume tulee yleensä rankkana