Lopettakaa jo irtisanomiset!

Kuka tekee työt kun lama on ohi? Suuret ikäluokat jäävät pois työelämästä, ne ahkerat kaikkensa antaneet. Luuletteko, että saatte ne poispotkitut kaikki takaisin? Uskaltavatko tulla? Eivät kaikki halua olla pelinappuloita, joita siirrellään mielin määrin.

-93 lama oli tuli ja meni, ja niin menee tämäkin. Ottakaa oppia Raamatusta: Hyvinä vuosina pitää säästää, että huonoina vuosina on rahaa. "Jos Herra siunausta ei anna töillesi, on turhaa ponnistusta sun kaikki rientosi!"

"Katso, työmiesten palkka, jonka te vainioittenne niittäjiltä olette pidättäneet, huutaa, ja leikkuumiesten valitukset ovat tulleet Herran Sebaotin korviin"(Jaak.5:4).

Arvot ja etiikka!!
8244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

2:17 Silloin masentuu ihmisten ylpeys, ja miesten korskeus painuu maahan, ja sinä päivänä Herra yksinänsä on korkea.
2:18 Mutta epäjumalat katoavat kaikki tyynni. Selah

Äänestä

on ateistikin samaa mieltä, tosin ilman raamatunlauseita!

Äänestä

me tuotamme tyovoimaaa afrikasta!
He ovat siita hyvia etta he ovat tyoelaman ulkopuolella eivatka vie tyopaikkoja!

Äänestä

oikeutta rajoittaa.

Akavalaisilta, ja monelta muulta pien ryhmyläiseltä.

Äänestä

SITOUTUMISESSA ON VOIMAA

Kaikki Suomen yrittäjät
LAMANTAPPOTALKOISIIN

Pirkanmaan yrittäjien sivustolle voi nyt ilmoittautua yrittäjät kaikkialta Suomesta. Mukaan voi liittyä tekemällä yhden seuraavista lupauksista:

1. En aio irtisanoa ketään.
2. Aion pysyä yrittäjänä tämän vuoden (yksinyrittäjille).
3. Aion palkata lisää työvoimaa tänä vuonna.

Tee sitoumus. Se toimii tavoitteen lailla – on taas yksi hyvä syy tehdä se, minkä on aikonutkin.
Tule mukaan

http://www.positiivarit.fi --> ajatustenaamiainen nro 2117

Äänestä
  •    
    Kun asiat menevät pieleen, niin kuin joskus käy,
    kun on seinä vastassa eikä valon pilkettäkään näy,
    kun rahat on loppu ja velat sinut alleen nujertaa,
    kun et väkisinkään hymyä huulillesi saa,
    kun huolet sinut voimattomaksi lannistaa,
    lepää, jos on tarvis, mutta luovuttaa et saa.

    On elämä joskus merkillistä koukkuineen,
    sen meistä jokaisen luulisi oppineen.
    Voi epäonni usein kääntyä onneksi,
    kun vain kieltäydyt antamasta periksi.

    http://www.positiivarit.fi

    Äänestä

vaihtoehto kuin irtisanominen. Moni työntekijä on melkein loppuunpalamisen partaalla ja sitten vielä uhkaillaan irtisanomisilla, hävetkää!!

Mutta lomautus joksikin aikaa ei ole pöllömpi idea. Saavat työnorjat edes hetkeksi hengähtää!

Kyllä nykyajan tappavaan työtahtiin pitäisi tulla jokin muutos sanon minä! Tapetaan ihmiset työllä, höh! Ja sitten muka kuukauden kesäloma! Voi hellanlettas sentään! Kuukaudessa ei ehdi edes siivoamaan kotona vaatekomerojansa.

Ehdotuksia siihen, miten immeiset jaksaisi olla kauemmin töissä ja miten useammalle saataisiin töitä:

1) Työaika lyhennetään 8 tunnista 6-7 tuntiin. Ja se on MUST!

2) Joka haluaa, voi ottaa vielä tuostakin lyhennettyä työaikaa esim. voi tehdä 50%-80 % työajasta ja miksi? Siksi, että työttömätkin pääsee töihin ja saadaan sijaisreservi joka on aina paikalla ja pyörii firmassa mukana. Ajatuksena on JOUSTO ja miksi? Siksi, että pieni ihminen jaksaisi olla kauemman työelämässä mukana ja kaikilla olisi töitä.

3) Loma-aika voi olla se mikä on, mutta enemmänkin lomaa voisi ottaa, ja se on sitten pois palkasta tietty, mutta kaikille raha ei ole PÄÄASIA aina, kun vain saa pitää työpaikan.

Mikään raha ei riitä, jos on vain rahankiilto silmissä. Kuten yläpuolella kirjoitettiin: ihminen on tärkeämpi kuin raha.

Äänestä

Moi kaikki

Halusin vain huomauttaa, että jos yrityksen liiketoiminta menee päin prsettä, eikä se supista tuotantoaan vastaavasti, menee liiketoiminta lopulta kiville, jolloin joko kaikki irtisanotaan tai joku isompi kala nappaa pienen kalan ja järkeistää toiminnasta neljänneksen pois.

Ihan vaan jos ei käyny mielessä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


no name kirjoitti:

Kuka tekee työt kun lama on ohi? Suuret ikäluokat jäävät pois työelämästä, ne ahkerat kaikkensa antaneet. Luuletteko, että saatte ne poispotkitut kaikki takaisin? Uskaltavatko tulla? Eivät kaikki halua olla pelinappuloita, joita siirrellään mielin määrin.

-93 lama oli tuli ja meni, ja niin menee tämäkin. Ottakaa oppia Raamatusta: Hyvinä vuosina pitää säästää, että huonoina vuosina on rahaa. "Jos Herra siunausta ei anna töillesi, on turhaa ponnistusta sun kaikki rientosi!"

"Katso, työmiesten palkka, jonka te vainioittenne niittäjiltä olette pidättäneet, huutaa, ja leikkuumiesten valitukset ovat tulleet Herran Sebaotin korviin"(Jaak.5:4).

Arvot ja etiikka!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu