Onko kenelläkään kokemusta uudehkosta Ford Rangerista. Ajattelin laittaa King Cap Limited-version. Mitä puutteita / vikoja olette kuulleeta tai havainneet? Mitä lisävarusteita olisi oltava?
Ajattelin lavapressua, koukkua, valorautaa, lisäpitkiä. Pitäskö alustaa suojata? Mitä lavalle muuta kuin pressu?
Liekkö tuota ylipäätään järkevvää hankkia koko rakkinetta?
Uusi Ranger
7
2972
Vastaukset
- sanoista,.,.
Fodrar
Ordentlig
Reparation
Dagligen
Joka tarkoittaa på finska että Tarvii Kunnon Korjaus Päivittäin.
Ystävän vinkki, pysy kaukana Rangerista ja osta Toyota.- Påh!
Ranger on hyvä peli,mul ollut jo kaksi eikä mitään vikoja.
- hahahah .....
Toyota edelliseltä vuosituhannelta.
Voisi toki ostaa jotain nykyaikaisempaakin. Eikäh tehotonta, vanhanaikaista, huonosti muotoiltua toyotaa joka tehdään fordin(mazdan) tehtaan vieressä, samassa thaimaassa missä muutkin pickupit.
Eikä toyota enää edes luotettavuudessa ole niin kova sana kuin aikanaan.
- Ex King Cab
Jos tarkoitat uutta Ford Ranger Super Cab:bia, niin ei minkäänlaista kokemusta. Mutta pikkareiden varustelusta sitäkin enemmän. Em. varusteiden lisäksi suosittelen lavakaukaloa. JOS kuljettaa mitään yleensäkkään lavalla. Ja ruostesuojaus on kova sana, jos meinaa autolla ajaa vähääkään pidempään/huonoissa olosuhteissa. Ennen kaukalon asennusta peltilavalle kannattaa suihkia kotelosuojamassaa, muovikaukalo hinkkaa muuten maalit veks ajan kanssa.
On tullut nähtyä liian monta pickuppia tehtaan "ruostesuojauksella". Kymmenessä vuodessa runko on läpimätä. Korjaus maksaa maltaita. Uutena tehty suojaus on kuin pistäisi rahaa pankkiin. Em. vuodatus koskee kaikkia automerkkejä. Kokemusta Viimeisimmästä Mazda B-2500:sta, Nisun King Cab:ista, Mitsu L200:sta, Subaru Targasta ja Toyota Hiluxista. Nisussa oli näistä parhaiten(sekin säälittävästi) hoidettu tuo ruostesuojaus.
Lavakate on kyllä hölmön näköinen, mutta kuitenkin käytännöllisempi kuin pressu.
Vetokoukuista: Osta sakemannikoukku, kotimaiset ovat surkeasti tehtyjä, uusi kotimainen koukku umpiruosteessa 3 vuoden jälkeen, Sakemanni Festfaliassa ei ruotetta 8 vuoden ajon jäljiltä.
Valoraudaksi rosteria, yksi paikka vähemmän happanemassa. Valoiksi Hellaa tahi Boschia. Tuningukot survovat keulille Lightforceja.
Auton omistamisessa ei yleensäkkään ole mitään järkeä. Järkiukko ajaisi taksilla/bussilla/junalla/lentokoneella ajonsa ja pysyisi kotonaan vapaa-aikansa. Ylijääneet rahat voisi vaikkapa ryypätä/käyttää huoriin. Ja maailma pelastuu.
Tie helvettiin on kivetty pickupeilla.- MMM
Kiitosta asiallisesta vastauksesta. Näin on, että taksilla ajas pitkän huikosen autossa kiinni olevilla ja kuluvilla rahoilla
Kyllä vaan jäi lavakaukalo pois listalta. Yleensäkki olen ruotesuojannut autoni alustan ja kotelot. - isuzuman
Lavakaukalo on ihan p---a ,nykyään saa kohtuu rahalla lavapinnoitteen.
sitä ei voi itse ruiskuttaa,mutta suosittelen lämpimästi!!
www.linexsuomi.fi - esko.s
Auton omistamisessa ei yleensäkkään ole mitään järkeä. Järkiukko ajaisi taksilla/bussilla/junalla/lentokoneella ajonsa ja pysyisi kotonaan vapaa-aikansa. Ylijääneet rahat voisi vaikkapa ryypätä/käyttää huoriin. Ja maailma pelastuu. Lavakate on kyllä hölmön näköinen, mutta kuitenkin käytännöllisempi kuin pressu.
http://www.nettiauto.com/toyota/hilux/2040190
Lääkitys ei nyt liene kohdallasi aivan kohillaan.Linkistä nyt jokainen päätelköön onko lAVAKATE auton väriin maalattuna HÖLMÖN näköinen.
Tosin viittaat naisiinkin,on totta että toiset pitävät mm.Marja-Sisko Altoa kauniina/naisellisena.
Meitä on niin moneksi ja kauneus katsojan silmässä.Tosiasia kuitenkin on että taksilla/bussilla/junalla/lentokonella ei kuljeta maastossa joten pic-up on aina järkiostos jos tälläistä tarvetta on.Nämä ovat autoja joilla mennään paikkoihin joista "mersumies" ei näe edes unta ja kun on tarvetta ajaa auraamattomalla tiellä kuten tänäkin talvena olemme kuulleet ettei mm.Helsingin seudulla lumitöitä ole tehty
niin pakostakin suosittelen pic-up sillekkin seudulle.Nimittäin näillä autoilla pääsee kelissä kuin kelissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942675Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki572635- 1842595
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702252Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412115Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712115Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä21995Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la731606- 1461467
Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue11360