Siis mikä on uusista tila-autoista tilavin ?
Tilavin uusi...
...tila-auto
5317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ford tourneo (ei connect) isoin näisstä uusista henkilöautoista
On Tourneossakin tilaa, mutta siinä suurin osa tilasta on pään päällä eli hukkatilaa. Oikean kokoisia tila-autoja löytyy vähän suuremmista autoluokista eli pikku-bussi kokoluokasta. Niissä ei ole tilaa hukattu pään päälle - hinta tosin on suurempi koon mukana.
Jos välttämättä haluaa pysyä näissä 'päätila-autoissa' niin Caddy Volsulla on paljon tilavampi kuin Tourneo - varsinkin Maxina. Caddyyn saa jotain varusteitakin vaikka karu pakumainen sekin on. Caddyssä on sama mikä taitaa Tourneossakin olla, eli siihen saa tarvittaessa pariovet - helpottavat pitkän tavaran kuljetusta jos moiseen on tarvetta.
Rellun ns. tila-autot kannattaa kiertää kaukaa, sillä niissä ei mahdu edes aikuinen istumaan takapenkillä (siis sillä keskimmäisellä) selkä suorana - ovat unohtaneet päätilan taas tyystin niistä malleista. Monessa farmari mallissa (myös Relluissa) on itselle enemmän päätilaa kuin noissa Rellun Espacessa tai Scenicissä. Traficissa ei tuota ongelmaa ole, mutta se onkin jo pakettiauto luokassa - samoin sen hinta.
Citikalla C4 Picasso - vai mikä se nykyinen mallinimi nyt onkaan - lienee aika tilava suhteessa hintaansa ja miellyttävä Suomenkin teillä. Citikassa aina mietityttää sen niin 'ranskalainen' maine.
VW:llä Touran on jämäkkä ajettava ja mukava muutoin, mutta sen hinta pomppaa usein kalliiksi jos vähänkin mielii lisävarusteita - toki suurin osa tulee toimeen vakiovarustelullakin, mutta aina lisävarusteet hieman polttelevat :)
Tilaa Touranissa on kokoluokkaan nähden hyvin.
Toyota Corolla Verso on ahdas kuin mikä, vaikka tila-autosta pitäisi olla kyse. Tavaratilaankaan ei tarvitse kuin heittaa pari ostoskassia niin sehän on jo ylipursuamassa - ei voi käsittää miten ns. tila-autoon laitetaan pikkuauton tavaratila.
Siinä jotain omia mietteitä. Itse päädyin pikku-bussiin kun tilan tarve oli sen verran suuri.
Miten määrittelet tila-auton?
Onko Transporter/Vito tms. tila-auto?
Jos pakettiautopohjainen ei kelpaa niin luulisin että tilavimmat ovat Renault GrandEspace tai Ford Galaxy.
Että jos on istumapaikat täynnä niin tavaratilaan ei sovi muuta kuin terveiset.
Tila-autolla tässä tarkoitan henkilöautoa, sillä yrityksemme autoetupolitiikka ei salli pakuja tai muitakaan "erikoisautoja".
Kiitos kommenteista tähän asti, lisää vaan tulemaan.
Ajettavuus ainakin pitäisi olla kohdillaan kun tulee 50tkm vuodessa pöristeltyä.