Liikennevakuutukset kannattaa kilpailuttaa. Opel Astrani (vm-99) perusvuosimaksu oli If vakuutusyhtiössä n. 760 €. Vaihdoin vakuutusyhtiötä ja siinä perusvuosimaksu oli n. 470€. Kertoisiko joku Astran omistaja oliko maksuni If:ssä oikein vai hinnoitteleeko If liikennevakuutukset asiakkaittain.
Astran liikennevakuutuksen perushinta
Astra-99
61643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämä on hyvä esimerkki minkälaisiksi erot voivat kertautua varsinkin pienillä bonuksilla.
Eli 0% eroa 760-470=290€
ja 70% bonuksella 228-141=87€
Plus kaikki keskittämiset. On sillä lähtöhinnalla merkitystä, mutta sen rahallinen merkitys vähenee kun bonukset kasvaa.
Vastaus kysymykseesi: ei ole naamahintoja kenelläkään on vaan isoja eroja yhtiöiden ja automerkkien, mallien, teho/painosuhteiden välillä.
Jokaisen oma asia tietysti, jos haluaa olla IF asiakas ja maksaa 20-50% korkeampaa liikennevakuutusmaksua kuin Tapiolassa tai Lähivakuutuksessa tai... Käsittämätöntä miten niillä voi vielä olla liikennevakuutusasiakkaita?
Minä en voi moista käsittää, kun hokasin asian niin kiireenvilkkaa siirsin vakuutukset toiseen yhtiöön.
Liikennevakuutus nimittäin on sellainen vakuutuspalvelu, että lakisääteisesti sen tulee olla samansisältöinen kaikilla yhtiöillä. Joten, eri hinta - sama tuote. Muiden vahinkovakuutusten suhteen pitää sitten katsoa kuinka vakuutusehdot ja hinnat vaihtelevat, kotivakuutuksemme jäi IFiin.
Tiedoksesi, että liikennevakuutusten hinnat vaihtelevat esim. merkkien ja mallien mukaan, joten jos sinun autosi vakuutus on halvempi Tapiolassa, niin jonkun toisen merkkisen auton vakuutus voi olla taas halvempi Ifissä, tai vaikka Fenniassa...
Näinhän se on kuin sanot. Joidenkin automallien kohdalla (isommat autot) IF on suhteellisesti vielä paljon kalliimpi. Voihan olla että iffissä jonkun automallin liikennevakuutus on halvempi kuin Tapiolassa tai Lähivakuutuksessa, mutta sitä ei ole sattunut omalle kohdalle.
Kannattaa siis vertailla vakuutushinnat, netissä se on helppo tehdä. Iffin kohdalla ei ole "vakuutuslaskuria" vaan siinä on oltava ostavinaan "osta vakuutus" sivuston kautta, muilla on laskurit. No, tuokin osoittaa jotain Iffin meiningistä.
Viisasta on hajauttaa vakuutukset, ostaa sieltä mistä saa halvimmalla, eikä tehdä monen satasen tappiota sen vuoksi että saa muutaman kympin keskittämisalennuksen tai muutaman euron arvoiset plussapisteet.
Maksoin justiinsa Tapiolan vakuutusmaksut nettipankissa. Astran perusvuosimaksu on 494 euro, bonus 70 ja omaetu 13%, maksuksi jää 129 euro. Ei paha?
Eikä se olisi kovin paha vaikka Iffissä olisikin puolet kalliimpi, bonukset nääs, mutta kun meillä on tällä hetkellä viisi henkilöautoa, näistä 1-2 tosin tilapäisesti pois liikennekäytöstä. On niitä käytössäkin kuitenkin, kaksi autoa täysbonuksilla, mutta nuorison autot ja oma harrasteauto suunnilleen nollabonuksilla. Ei olisi mitään järkeä maksaa IFin osakkeenomistajille ylimääräistä näin lama-aikaan. Siksi vaihdettiin Tapiolaan suunnilleen vuosi sitten.
Kiitos kaikille vastauksista. Kyllä If vakuutusyhtiö näyttää keräävän turhan paljon rahaa asiakkailtaan. Tässä vielä tarkempi vertailuni:
Ifissä perusmaksu on 764 €-458€ (60% bonus)- 31 € (keskittäjäalennus)= 275 €/vuosi
Pohjolassa perusmaksu 495 €-297 €(60% bonus)-14 € (keskittämisalennus)= 184 €.
Eroa on siis 91 €/vuosi, yhden auton osalta !!! Liikennevakuutuksia on If:ssä varmaan satoja tuhansia !