Pakko olisi hoitaa hampaat kuntoon ja olen miettinyt, et käviskö yksityisellä. Mut kun kokemusta ei oo, niin miten siellä tuo maksaminen? Eli antaako ne laskun vai masketaanko käteisellä?
Yksytyisellä käynti/maksaminen
tyhmä kysymys
6744
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sen saa varmaankin siellä sopia maksaako heti vai laskulla ja mahd tulevat käynnit/hoidot samassa. Uskoisin näin.
tulosti koneestaan viimesen käynnin lopussa laskun, jossa 2 viikkoa maksuaikaa. Olis aika vaikea jos pitäs heti käteisellä maksaa kun ei ole aavistustakaan laskun summasta varsinkaan jos on ollut useampi käynti. Ja siinä laskussa on erittely jokaisesta puudutuspiikistä ynnä muusta. Tosin mullakin on nyt edessa legurin vaihto kun muutin toiselle puolelle Suomea. Mukaan en aio ottaa rahaa, laskun maksan ajallaan.
Kerjäsin laskua viimeksi, nyt en oo enää jaksanut. Mä sanoin aluksi, että tykkään maksaa pienemmissä erissä ja lekuri lupas laitella laskuja. Seuraava aika on kuukauden päästä, luulen, että ennen sitä tulee lasku :P En oo enää kahteen kertaan kysellyt laskua, tulee ja maksan sen osissa, jossei oo rahaa koko laskuun.
"En oo enää kahteen kertaan kysellyt laskua, tulee ja maksan sen osissa, jossei oo rahaa koko laskuun. "
HÖH jos kerran tiedät että sieltä on tulossa laskua niin kai sinä olet ymmärtänyt siihen varautua eli jemmaat laskua varten rahaa säästöön. Niin muut tekevät.
Ainakin joissakin paikoissa voi maksaa myös luottokortilla.
Kannattaa pyytää kustannusarvio kalustoremontista heti tarkastuksen jälkeen. Itse tiesin varautua jo isompaan laskuun etukäteen. Hammaslääkäri kertoi tarkastuksen yhteydessä, mitä toimenpiteitä tarvitaan, naputteli ne tietokoneelleen ja tulosti kustannusarvion. Mainitsi kylläkin, että puudutuspiikit tulevat päälle, jos niitä haluaa käytettäväksi.
Maksoin joka kerta, kun valmista oli tullut luottokortilla. Pankkikortti olisi myös käynyt. Kelakorvauksen sain samantien vähennettynä.
Lasku oli kelakorvaukset vähennettynä vajaa tuhat euroa. Piti alkuperäisen arvion kanssa paikkansa. Remontti käsitti pari kruunua, parin irronneen paikan uusiminen, röntgenkuvat, hammaskiven poistoa ja jotakin pienempää.
Jos tuntuu, että laskua ei saa kerralla maksettua, on monissa paikoissa mahdollista sopia vähittäin maksamisesta. Toinen mahdollisuus on teettää hommaa kiireellisyysjärjestyksessä ja venyttää näin aikataulua.