Hain auton 20.11-03 yksityiseltä Ruotsista ml.106tkm ekalta omistajalta.Priima kunnossa kaikin puolin.
Katsastus sujui ongelmitta COC-todistusta ei vaadittu.Tänään sain Helsingin tullista laskun
joka oli muuta kuin odotin 6378€ veroa.
Verotus päätöksen josta selviäisi mistä verot muodostuisivat saan vasta kun verot on maksettu maksuaikaa 10 vrk.
Teenkö valituksen ??
Katsastus sujui ongelmitta COC-todistusta ei vaadittu.Tänään sain Helsingin tullista laskun
joka oli muuta kuin odotin 6378€ veroa.
Verotus päätöksen josta selviäisi mistä verot muodostuisivat saan vasta kun verot on maksettu maksuaikaa 10 vrk.
Teenkö valituksen ??
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka tosin tullin taulukossa oli 5 v40 t4 volvoa vuodelta -97 ja kaikissa oli verot olivat 5875,55-6782,34 haarukassa. Mutta toki kannattaa valittaa, sillä huvittavinta oli kun listaa tarkemmin seuraili niin -98 oli veroiltaan edullisempi kuin -97, tiedä sitten mistä moinen arvonta johtuu.
Verotusarvoon vaikuttaa auton kunto, ajetut kilometrit ym. Näin ollen vanhempi, jolla ajettu vähemmän ja paremmin varusteltu voi olla verotuksessa kalliimpi, kuin uudempi vastaava malli. Kuten huomaat tullin sivuilta ei yksilöllisiä ominaisuuksia näe.
No hitto, pitikin unohtaa. Kiitos oikaisevasta muistutuksesta.
Mitä virkaa noilla julkaistuilla taulukoilla on, koska niitä ei kuitenkaan voi soveltaa muihin vastaaviin ajoneuvoihin?
Älkää nyt vaan kukaan sortuko siihen, että vertaatte kohdallenne arvottua veroa toteutuneiden päätösten taulukoihin ja sitten olette tyytyväisiä mikäli jouduitte maksamaan veroa vähemmän kuin muista vastaavista ovat joutuneet. Nämä tehdyt veropäätöksethän ovat käytännössä järjestään liian korkeita.
Vastaava tilanne on monella mattimeikäläisellä, kun vuosittaisen verolipun tultua tarkistetaan vain se, joutuuko maksamaan lisää vai tuleeko palautusta. Jos saa hiukan palautusta, ollaan tyytyväväisiä. Ennakonpidätys on saattanut kuitenkin olla aivan liian suuri, jos kaikkia vähennyksiä ei ole huomioitu oikein. Niinpä se pieni veronpalautus on edelleen virheellinen. Verovelvollisen tappioksi.
Eli virheelliseen lukuun vertaamalla ei pysty koskaan päättelemään, onko verrattava luku väärin vai oikein.
Jos Volvo t4 on vanhempi kuin -98 käytetään 29%, koska maahan ei ole tuotu ns. suomiautoa. Muuten vero on 17-19%. Mielenkiintoista.