Ilmoitin sanomalehdessä. Kaupat...

...tuli samana päivänä ja lähes autoliikkeen hintaan. Ja lehtikin oli kotiseutuni pienilevikkinen kerran viikossa ilmestyvä ilmaisjakelu.

Oli 3kk myynnissä nettiautossa ja ei ainuttakaan tosiostajaa. Neuvoksi kaikille autoaan myyville, että Suomessa on yhä useita satojatuhansia autoa tarvitsevia ihmisiä, jotka eivät osaa käyttää nettiä.
51331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tuntuu jääneen hieman taka-alalle näin nettiaikaan.
Maksaahan se ilmoitus yleensä paikallislehteen laitettuna, mutta kuten sanoit, kaupanteko muuttuu huomattavasti varmemmaksi.
Itse myin konevikaisen Hiacen pari vuotta sitten myös samana päivänä kun lehti jossa ilmoitus oli, kolahti laatikkoon. Aiemmat nettikyselijät tarjosivat kaikki paaliin sitä suoraan.

Äänestä

Juuri näin se on. Paikallislehdissä ei pysty tekemään hintavertailua samanlaisten autojen kesken. Jos nettiä ei osaa käyttää tai ei ole käytettävissä, ostopäätös syntyy paljon helpommin ilman ajatusta "tuolta saisi vielä satasen halvemmalla".

Halpuushan nimenomaan on se kikka millä netissä myydään, ei siellä enää saa kunnon hintoja mistään.

Äänestä
  • Asiaa ainakin itse ostanut lehdestä ja mottinetistä keltainenpörssikin on ihan hyvä ja jos jaksaa ilmoituksia selata keltaisenpörssi,netissä niin sieltä ainakin löytynyt parhaimmat laitteet.

    Äänestä

nettiautossa ilmoituksen katselijoita satoja lyhyessä ajassa ja yksi soittokin. Lehti-ilmoitus tuotti tulosta ja kauppa syntyi.

Äänestä

Ei se netissä oleva auto juuri kiinnosta esim. turkulaista, jos auto on Kemissä tai Kajaanissa. Paikallislehdessä ilmoitettua autoa on helppo lähteä katsomaan, jos puhelinsoitolla selviää etä auto on muuten sopiva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

...tuli samana päivänä ja lähes autoliikkeen hintaan. Ja lehtikin oli kotiseutuni pienilevikkinen kerran viikossa ilmestyvä ilmaisjakelu.

Oli 3kk myynnissä nettiautossa ja ei ainuttakaan tosiostajaa. Neuvoksi kaikille autoaan myyville, että Suomessa on yhä useita satojatuhansia autoa tarvitsevia ihmisiä, jotka eivät osaa käyttää nettiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu