Ei edes katolisten Vulgatassa

ADVENTTI SANAA EI LÖYDY NYKYRAAMATUN ILMESTYSKIRJASTA EIKÄ KATOLILAISTEN VULGATASTA

Pimeällä keskiajalla katoliset papit lukivat Vulgataa.
Adventistit löysivät Vulgatasta sanan adventti jota kukaan muu EI edes lahkolaiset ole löytäneet Vulgatasta ollenkaan.

Adventismi on mielikuvitusta ja turhia odotusarvoja väärän profeetan hengessä.
8103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Koeta etsiä joku latinan sanakirja, ja vaikkapa afganistanin kielen kirja ja etsiä sanaa joka vastaa tulemista.

Opit ymmärtämään mikä on sanakirja ja mikä on Raamattu.

Muista samalla ettei Raamattu ole kielitieteen sanakirja, ei voi vaatia että joka sana siellä olisi mitä maailmassa esiintyy, vaan Raamattu on oppi pelastushistoriasta kaikissa aikamuodoissa.

Siis oppi pelastushistoriasta ja Jumalan teoista pelastushistoriassa.

Näillä eväillä.

Siunausta
jari laurila

Äänestä
  • Selittelysi ei poista adventtisanan katolilaista alkuperää.

    Äänestä

  • katolilaista alkuperää kirjoitti:

    Selittelysi ei poista adventtisanan katolilaista alkuperää.

    ADVENTUS on LATINANKIELEN sana ja ollut olemassa satoja vuosia ennen kristillistä kirkkoa.

    Äänestä

Adventistit löysivät Vulgatasta *)ILMESTYSKIRJASTA sanan adventti jota kukaan muu EI edes lahkolaiset ole löytäneet Vulgatan *)ILMESTYSKIRJASTA ollenkaan.

Äänestä

ADVENTUS sana löytyy Vulgatasta näissä jakeissa:

Esra 3:8, Mal 3:2, Jes 14:9, Jer 8:7, Hes 38:18, Mat 24:3,27,36,39, Ap.t. 13:24, 1Kor 1:8, 2Tess 2:8-9, Jaak 5:8, 2Piet 3:4

OLET VALEHTELIJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Sapatti ja adventus Vulgatassa Ilmestyskirjassa?

    Ole täysin Ellen höyryissäsi.

    Näet näkyjä ja olet eksyttäjä.

    Äänestä

  • Kuinka moni adventisti on tullut uskoon Vulgataa lukemalla?

    Äänestä

  • keski-ajalla käytössä kirjoitti:

    Kuinka moni adventisti on tullut uskoon Vulgataa lukemalla?

    En tiedä vastausta kysymykseen: "Kuinka moni adventisti on tullut uskoon Vulgataa lukemalla?", mutta uskon sen olevan

    * HUOMATTAVASTI *

    antoisampaa luettavaa - myös kaikille latinaa ymmärtämättömille - kuin EGW:n kirjoitukset.

    Jos kuitenkin saan suositella niin "Raamattu Aku Ankka" on parempi kuin "Raamattu EGW" - Aku Ankan tarinoita kun ei vahingossa erehdy luulemaan "arvovaltaiseksi totuuden lähteeksi"

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


adventti-sanaa kirjoitti:

ADVENTTI SANAA EI LÖYDY NYKYRAAMATUN ILMESTYSKIRJASTA EIKÄ KATOLILAISTEN VULGATASTA

Pimeällä keskiajalla katoliset papit lukivat Vulgataa.
Adventistit löysivät Vulgatasta sanan adventti jota kukaan muu EI edes lahkolaiset ole löytäneet Vulgatasta ollenkaan.

Adventismi on mielikuvitusta ja turhia odotusarvoja väärän profeetan hengessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu