Miksi ihmiset haluavat elää ikuisesti

ja väsäävät sitten kaikenlaisia uskomuksia tuonpuoleisesta? Mikä siinä olemattomuudessa muka kauheaa on? Eihän sitä sitten kuoltuaan tiedä mistään mitään.

Olenko jotenkin erilainen kuin ihmisten enemmistö, koska en anna sen ajatuksen ohjata elämääni, että joskus kuolen. Jos kuolen huomenna, niin mitä siitä? Jos joku jääkin hetkeksi kaipaamaan, niin eivät hekään ikuisesti elä.
16640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olet tehnyt olennaisen kysymyksen.Äärettömyys on käsite,jota uskovaiset yleensä eivät vaivaudu pohtimaan.Ne jotka vaivautuvat vetävät esiin "tutkimattomia ovat jumalan tiet"kortin.
Olet todellakin erilainen kuin ihmisten enemmistö.Kuolema on luonnollinen ja välttämätön osa elämää.On hyvä jos sen kykenee kohtaamaan ilman satuja ja tarinoita eli ilman uskontoja.

Äänestä

ohjelmasta, missä puhui transihmiset. Itse en ymmärrä, miksi vaihtaa (kukkahattutätien mielestä korjata) sukupuoltaan. Ihmiset haluavat eri asioita.

Ikuisuus on joillekin ihmisille pelottava asia, olipa sitten kyseessä ikuinen elämä tai ikuinen kuolema. Kun sitä tarkemmin ajattelee.

Kai se sitten on ikuinen kuolema.

Miksi ei saisi kuitenkin haluta, että olisi vielä joskus jotain parempaa kuin tämä elämä. Itse en ole niin katkeroitunut tämän elämän vääryyksille, että sanoisin mahdollisesti olemassa olevan jumalan olevan niin paha, etten häntä haluaisi tavata. Epätodennäköistähän kaikki tietysti on.

Äänestä

Elossa säilyminen palvelee suvunjatkamista ja omien geenien siirtoa tulevaisuuteen. Tämä ominaisuus on ohjelmoitunut vuosimiljoonien aikana kaikkiin elollisiin olentoihin. Se on niin voimakas "vietti", että säilyy vaikka ei olisi enää suvunjatkamiskykyinenkään.

Siksi kuolemanpelko on luonnollista ja monelle "älykkääle" ihmiselle tieto kuolemisesta on liian raskas. Siksi kehitellään uskontoja - satuja aikuisille.

Ateisti T

Äänestä

>>>>Miksi ihmiset haluavat elää ikuisesti
jnghzfä

Äänestä
  • Olen ollut jumlalastasi erossa tuollaiset 30 vuotta, enkä koe olleeni mitenkään "helvetillisessä" olotilassa. Ihan mukavasti on mennyt.

    Miksi siis olisi sen helvetillisempää olla jumalastasi erossa 300 tai 3000000000000 vuotta?

    Vertaus: Jos olen 30 vuotta tullut toimeen ilman että on tarvinnut lyödä 4 tuumaan naulaa päähäni, niin enköhän tule ikusiestikin toimeen ilman sitä naulaa päässäni?

    Äänestä

  • niin se on juuri se minuus joka kuolee. Jos on olemassa jokin kuolematon henki, se on kuin tuulenvire ja persoonaton. Krisselin takertuminen omaan minäänsä on hämmästyttävää. Onko jumalauskon takana siis hihun toive oman itsensä jatkumosta?

    Äänestä

  • propagandan uhri. Johan sen nyt tyhmemmänkin pitäisi käsittää, että raamatussa mainituilla taivaalla ja helvetillä tarkoitetaan mielentiloja, joita voi kokea vain eläessään.

    Älä unohda, että ihminenkin käy sähköllä. Kuolemassa virta katkeaa ja se on loppu silloin. Sen jälkeen "elät" enää läheistesi muistoissa.

    Äänestä

  • Kun puhut minuudesta tarkoitat selväst sielua. Vai?

    Mutta jos tunteet, muistot ja ajatukset syntyvät/säilyvät fyysisessä ruumiissa, niin mitä jää sielulle. Tunteita, muistoja ja ajatuksia voi poistaa/korjata/hallita lääkkeillä: mm. alzheimer, mielialahäiriöt ja maanisdepressiot ovat hoidettavissa lääkkeillä. Myös unohduslääkkeitä käytetään leikkauksissa, niin ettei potilas edes muista menneensä leikkaushuoneeseen. Vaikuttavatko lääkkeet kenties sieluun.

    (Alotan tästä uuden keskustelun)

    Äänestä

  • "Uskottomien osa on olla ikuisesti erillään Jumalasta ja se muodostaa helvetillisen olotilan, jota helvetiksi kutsutaan ja olotilaksi, jossa on "itku ja hammatenkiristys" ja jossa ei "tuli sammu, eikä mato kuole"."


    - Olen tähän ikääni asti ollut erillään jumalista. Tuntuu käsittämättömältä, että aikuinen mies uskoo tuohon helvettistooriin.

    Koska sinulla ei ole tietoa helvetistä, niin tulee väistämättä mieleen, että sinä toivot sellaisen olevan ja sinne joutuvat toisenlaiset kuin sinä. Ikävä asenne sinulla.

    Äänestä

  • hölle helle kirjoitti:

    Olen ollut jumlalastasi erossa tuollaiset 30 vuotta, enkä koe olleeni mitenkään "helvetillisessä" olotilassa. Ihan mukavasti on mennyt.

    Miksi siis olisi sen helvetillisempää olla jumalastasi erossa 300 tai 3000000000000 vuotta?

    Vertaus: Jos olen 30 vuotta tullut toimeen ilman että on tarvinnut lyödä 4 tuumaan naulaa päähäni, niin enköhän tule ikusiestikin toimeen ilman sitä naulaa päässäni?

    >>>Teoriassasi on aukko
    hölle helle 21.2.2009 klo 10.59

    Äänestä

on itsekkyydestä. Itsekäs ihminen haluaa elää ikuisesti.

Äänestä
  • Ikäänkuin en tässä elämässä olisi saanut nukkua tarpeeksi. Se onkin kyllä totta. Mutta sitten, kun kuolen haluan vaan nukkua, nukkua, nukkua. Minua rasittaa ajatuskin, että on taivas ja siellä huilut soi. Tai, että on helvetti, missä on ikuinen hammasten kiristys. Olen aivan varma, että kuolemassa loppuu kaikki ja saan tomuna nukkua vaan.

    Äänestä

  • Nukkua nukkua kirjoitti:

    Ikäänkuin en tässä elämässä olisi saanut nukkua tarpeeksi. Se onkin kyllä totta. Mutta sitten, kun kuolen haluan vaan nukkua, nukkua, nukkua. Minua rasittaa ajatuskin, että on taivas ja siellä huilut soi. Tai, että on helvetti, missä on ikuinen hammasten kiristys. Olen aivan varma, että kuolemassa loppuu kaikki ja saan tomuna nukkua vaan.

    Puit totuuden kauniilla sanoilla. Tomusta me ollaan tultu ja tomuksi me jälleen kerran tullaan.

    Äänestä

  • Nukkua nukkua kirjoitti:

    Ikäänkuin en tässä elämässä olisi saanut nukkua tarpeeksi. Se onkin kyllä totta. Mutta sitten, kun kuolen haluan vaan nukkua, nukkua, nukkua. Minua rasittaa ajatuskin, että on taivas ja siellä huilut soi. Tai, että on helvetti, missä on ikuinen hammasten kiristys. Olen aivan varma, että kuolemassa loppuu kaikki ja saan tomuna nukkua vaan.

    Meno on täysin erilaista kuin täällä.

    Äänestä

elää ikuisesti. Ehkä jotkut toivovat, että kun on elänyt raskaan elämän, niin jossain se sitten korvataan. Ajatuksena älytön. Miksi sitten on joutunut elämään kurjan elämän, jos joku jumala siihen olisi voinut vaikuttaa. Ihmiset ovat omituisia tuossa uskossaan.

Äänestä

Ei seuraava elämämme ole samanlainen kuin tämä.
Rakkaus on ikuista. Sitä on paljon kuoleman jälkeen.
Tämä ei ole filosofista. Uskon Taivaaseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jnghzfä<ng kirjoitti:

ja väsäävät sitten kaikenlaisia uskomuksia tuonpuoleisesta? Mikä siinä olemattomuudessa muka kauheaa on? Eihän sitä sitten kuoltuaan tiedä mistään mitään.

Olenko jotenkin erilainen kuin ihmisten enemmistö, koska en anna sen ajatuksen ohjata elämääni, että joskus kuolen. Jos kuolen huomenna, niin mitä siitä? Jos joku jääkin hetkeksi kaipaamaan, niin eivät hekään ikuisesti elä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu