Olemmeko Soumessa ajautuneet jo siihen tilaan, että emme uskalla puhua ainakaan monipuolisesti asiasta rasismi tai maahanmuuttaja. Sensuuri ei salli keskustella maahanmuuttajista muuta kuin "iloisia" asioita. Mikäli Suomalaisella on realiteetin taju täysin kateissa, niin kaikki "maahanmuuttajat" ovat rehellisiä ja avun tarpeessa. Oletan, että Suomessa on lauma nutturapäitä, jotka oman "kilttiyden" esittelyssä ovat täysin maahanmuuttajien lumoissa.
Olemmeko pelkäviä?
viit
2130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hyväuskoisia ihmisiä ja varsinkin naisia,joihin näyttää tehoavan ihan minkälainen nyyhkytarina tahansa mamun kertomana,mutta kun on pumpulissa kasvettu eikä koskaan mitään "kovia" kokemuksia elämästä saatu,niin kaikki uppoaa.
Meitä Suomalaisia, joiden suita ei tuki lainsäädäntö eikä kaiken maailman taivaanrannanmaalarit, on vaikka kuinka paljon. Mutta totta on se, että Suomalaisia on peloteltu aivan liiaksi. Myös meidän (joidenkin) identiteettiimme kuuluu toisenkin posken kääntäminen, vaikeneminen, hiljainen hyväksyntä. Suomalainen, noin keskimäärin, ei ota osaa keskusteluun tai tapahtumaan jossa on tiedossa pelkkää hävittävää ja oman maineensa asettamista alttarille. Mutta onneksi "lipunkantajia" löytyy tässäkin lajissa. Jonkunhan ne "likaisetkin työt" on tehtävä.