Melkein kaikilla toimeentulotuen varassa elävillä perheillä on vähintään kolme kakaraa. Ja yksinhuoltajaäitejä vilisee lähikapakoissa itkemässä huonoa taloudellista tilannetta.
Hankkivatko köyhät kakaroita lohduksi, vai mistä vitusta on kysymys?
Itse olen tällä hetkellä työkyvytön köyhä, eikä pieneen mieleenikään tulisi nyt hankkia lasta tänne puutteellisiin oloihin kärsimään. Ehkä hankin pentuja sitten, kun pääsen taas kiinni työelämään.
Hankkivatko köyhät kakaroita lohduksi, vai mistä vitusta on kysymys?
Itse olen tällä hetkellä työkyvytön köyhä, eikä pieneen mieleenikään tulisi nyt hankkia lasta tänne puutteellisiin oloihin kärsimään. Ehkä hankin pentuja sitten, kun pääsen taas kiinni työelämään.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kun ei ole muutakaan.
Mitä vähemmän sivistystä sitä enemmän lapsia.
Halla-Aholla kolme.
yhdeksän.
tuntee henkilökohtaista kaunaa halla-ahoa kohtaan. Miten teillä vasemmistoliitossa oikein pärjätään?
Ilmeisestikin tohtorin perheessä lapset hoidetaan hyvin jne.
lapset pärjäävät? onko lapset päässeet lukemaan sairaanhoitajiksi tai kirvesmiehiksi?
Oletko keskustellut heidän kanssaan siellä ja mistä?
kun pääsen taas kiinni työelämään.kyll kyll joopa joo saatanan tollo
Äkkiä sitä oksalta tippuu tässä yhteiskunnassa. Ei heidän vältämättä tarvitse olla edesvastuuttomia.
Rikkaat naivat jalkavaimoja, niin ei lapsiluku kasva.
Muuten ÄO tippuu.
Suomi ei ole enää hyvinvointivaltio entisessä mielessä. vanhemmat ihmiset sairastavat terveydenhuoltomme jonoissa ja pienet eläkkeet eivät riitä toimeentuloon hintojen jatkuvassa nousussa.
Vanhuuden turvaksi, seuraksi ja avuksi kannattaa hommata liuta jälkikasvua. melkein sama juttu kuin kehitysmaissa. Lapsille riittää rakastavat vanhemmat. Ei ne krääsää tarvitse jos ei niitä sillä turruta.
Niin sen perusteella köyhät lisääntyy lähinnä tukien saamisen kannalta. Tunnen kaksi ihmistä jotka ovat, puolisoineen, työttömiä ja elelevät kelan tuilla ja hankkivat lapsia lähinnä saadakseen lisää tukia. Toinen on kolmen lapsen äiti ja toinen odottaa ensimmäistään ja suunnittelee hankkivansa vielä neljä lasta lisää. Ja kummallakaan ei ole aikomustakaan hankkia töitä kuten ei heidän puolisoillakaan vaan ottavat seuraavat kymmenen vuota rennosti.