Mahtaa Kristillisiä vituttaa! tässä varmaan sen krisseleiden angstin suurin syy!
Valittu kansa
Vanhassa testamentissa valittuna kansana pidetään ihmisryhmää, jonka Jumala armosta (ei kansan ansioiden tähden) valitsi tähän tehtävään. Jahve lupasi Abrahamille, että tämän jälkeläiset saavat oikeuden asua kansana omassa maassaan (1. Moos. 12:1-3,7; 22:16-18). Valittu kansa tietää Jumalan tahdon, ja sillä on oma erityinen tehtävänsä kertoa Jumalasta maailmalle. Nykyisin juutalaisena valitun kansan jäsenenä pidetään niitä, jotka ovat syntyneet juutalaisesta äidistä ja noudattavat juutalaista uskontoa.
Juutalaisuus kansallis-uskonnollisena identiteettinä syntyi Babylonian pakkosiirtolaisuuden aikana ja sen jälkeen 500-luvulla eKr. Juutalaisuus nousi eteläisen valtion eli Juudan asukkaiden keskuudesta. Pohjoinen valtio, Israel, oli tuhottu jo 700-luvulla eKr. Sen asukkaat, samarialaiset, olivat assyrialaisten valloittajien ja voitettujen israelilaisten jälkeläisiä. Samarialaiset on mainittu Uudessa testamentissa juutalaisten halveksimana sekakansana. He palvoivat jumalanaan Jahvea, pitivät Gerisimvuorta pyhänä paikkanaan ja Tooraa pyhänä kirjanaan (ns. Samarialainen pentateukki).
Joten sitä enemmän Kristilliset lukevat raamattua sitä enemmän he vihaavat itseänsä! :)
Raamatun valittu kansa
6
180
Vastaukset
RE:Raamatun valittu kansa
Geenis 23.2.2009 klo 15.06
Joten sitä enemmän Kristilliset lukevat raamattua sitä enemmän he vihaavat itseänsä! :)Joo...
Egyptiläiset orjuuttivat heitä, babylonialaiset orjuuttivat heitä, heidät ajettiin maanpakoon ympäri maailmaa, läpi historian heitä on vainottu euroopassa, erityisesti englannissa, (Niin, moniko tiesi) neuvosto venäjällä vainottiin heitä ja natsi saksa kunnostautui oikein kunnolla juutalaisten vainoamisessa. Ja heidän piti olla valittu kansa jota jumala varjelee. onko jumalalla jonkinlainen kieroutunut huumorintajun vai mikä. Jokin tässä ei täsmää. on se helkkarin hyvä ettei suomalaiset ole mitään "valittua" kansaa..
- 00+00+00
Jos kerran uskot että Jumalalla on valittu kansa.. niin ehkä kenties kannattaisi olla sen puolella.
Tukekaa Israelia ja Juutalaisia. Siis jos lukisit Uutta testamenttia niin tietäisit että Jumala laajensi pelastuksen koskemaan myös muita kansoja.
Ja Kristityt siunaavat Israelia, ei Juutalaiset angstia aiheuta.- ....
Uusi testamenti?? tämä 500luvulla kirjoitettu satukirja!
.... kirjoitti:
Uusi testamenti?? tämä 500luvulla kirjoitettu satukirja!
>>>>Just joo...
....Uusi testamenti?? tämä 500luvulla kirjoitettu satukirja!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla7012773Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311376Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131324Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2511259- 1131245
- 1051085
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112973Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105959Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761